Святкові події

На Сокальщині вшанували 75-річницю спалення села Іваньки

28 серпня 1944 року – трагічний день в історії села Іваньки Сокальського району. Саме тоді, тут відбулись трагічні події, про які неможливо забути – московсько-більшовицькі загарбники спалили Іваньки. Історичні джерела свідчать, що в одному часі, за відстанню до двох десятків кілометрів, окрузі були спалені і розстріляні хутір Бродюки, села Пирятин, Синьковичі та Іваньки. Окрім того, наступного дня, 29 серпня 1944 р., біля уже спаленого села відбувся один з найбільших боїв УПА з більшовицькими загарбниками. У ньому загинуло близько 500 ворожих солдатів. Наші втратили 14 бійців (вони поховані в іваньківській братській могилі).

Як нагадування і вічний біль про трагічні події серпня 1944 року, на території спаленого села встановлено меморіальний комплекс. Щороку на цьому священному місці збираються представники громадськості, духовенство, щоб вклонитися пам’яті безневинних жертв комуністичного режиму. Адже ці жорстокі події залишили в душах людей незагойні рани, обпалили кожен дім та родини із спалених сіл.

29 вересня 2019 року традиційно, до меморіалу пам’яті прийшла численна громада: представники влади Сокальського району, пластуни, воїни АТО, мешканці навколишніх сіл. Проте, особливістю цьогорічного дійства, стало залучення численної кількості школярів. Був організований доїзд  молоді з Сокаля, Белза, Угнова та сусідніх терен. Священники з Діброви, Бутин, Карова та Жовківського району Степан Марцинковський, Петро Гаврилюк, Богдан Гринда та Іван Збишко відправили Службу Божу. Після Богослужіння до присутніх звернувся отець Іван Збишко.

Трагічна історія знищеного села могла б назавжди зникнути з пам’яті людей, якби не зусилля уродженця Іваньків Степана Івасейка. Саме він, 30 років тому, вперше став ініціатором проведення такого поминального заходу. Скульптор, художник та письменник Степан Івасейко є  автором і будівничим меморіального комплексу, який встановлено на місці спаленого села, пам’ятного хреста, що стоїть на місці штабу УПА ВО «Буг». Окрім того, історію свого села, Степан Івасейко описав у книзі «З вогню та крові».

У 2019 році ініціативу уродженця Іваньків підтримали депутати Сокальської районної ради. На сесії  була затверджена програма «Пропагування Сокальського району на території України і закордоном: культурний розвиток Сокальського району у 2019 році». У її межах, за кошти районного бюджету, в сумі 45 тис.300 грн., було видано 300 примірників книги Степана Івасейка «З вогню і крові» про трагедію Іваньків та  1200 буклетів про спалене село.

Ці видання люди мали можливість отримати в ході урочистостей. Також вони будуть подаровані кожній школі та кожній бібліотеці Сокальського району. Про це у своєму виступі наголосив голова Сокальської районної ради Микола Пасько: «Ми всі повинні пам’ятати, як наші діди та батьки боронили Україну. Ми також повинні зробити все, щоб ця пам’ять не зникла і молодь знала своїх героїв. Тому Сокальська районна рада, цього року, підтримала ще одну патріотичну програму «Стежками Героїв Сокальщини». В її межах буде розроблена інтерактивна карта із вказаними історичними місцями та подіями, що відбувались на наших теренах.»

Микола Пасько також відзначив сподвижницьку роботу Степана Івасейка, завдяки якому пам’ять про село Іваньки живе і донині. Від імені Сокальської райради та депутатського корпусу він привітав та вручив пам’ятну відзнаку митцю, який нещодавно відзначив 80-річний ювілей. Також, очільник райради подарував завідувачці бібліотеки села Карів Надії Білоцеркович фотокнигу Олександра Клименка «Фронтовий альбом», як пам’ять про події, які досі відбуваються на Сході України.

В ході проведення свята національної пам’яті пластуни станиці Сокаля організували мистецьку акцію «Стежками Героїв Сокальщини». Окрім того відбувся концерт патріотичної пісні.  В ньому взяли участь: народний ансамбль « Берегиня» сімейний народний ансамбль Брезовських, вокальні колективи з Домашева, а також з села Корчин Радехівського району. Сокальська районна рада цьогоріч організувала харчування для учасників поминального заходу. Відтак, присутні мали змогу покуштувати смачну кашу та чай від Кінологічного навчального центру.

Голос Сокальщини на GoogleNews