Святкові події

Наш обов’язок – рятувати людське життя

За багаторічною традицією у третю неділю червня в Україні відзначається професійне свято тих, хто присвятив своє життя благородній справі  турботі про життя і здоров’я людини. Цей день уособлює всенародну вдячність лікарям, науковим працівникам, медичним сестрам, фельдшерам, молодшому медичному персоналу  всім працівникам галузі за роботу, сповнену любові до людей.

Сьогодні майже дев’яносто чотирьох тисячному населенню району  це 74474 осіб дорослих та 19325 дітей, медичну допомогу надають три медичних заклади: Сокальська ЦРЛ  на 430 ліжок, Белзька районна лікарня  на 80 ліжок та Великомостівська міська  на 75 ліжок, дев’ять сільських та одна міська лікарські амбулаторії загальної практики сімейної медицини, сільська амбулаторія села Тартаків та 51 ФАП.

Важка місія медиків була і залишається однією з наймилосердніших. І медичні працівники району, а це 195 лікарів, 659 середніх медичних працівників, 246  іншого медичного персоналу, в нелегких умовах сьогодення, жертовно віддаються улюбленій справі, дбають про здоров’я людей, розробляють нові ефективні засоби лікування й профілактики захворювань. Вісімдесят лікарів мають вищу, 47  першу, а 15  другу кваліфікаційні категорії що свідчить про високий професіоналізм.

  Сокальська ЦРЛ  багатопрофільна, надає терапевтичну, хірургічну, акушерську, гінекологічну, педіатричну допомоги та інші. Є наркологічне та туберкульозне відділення, хоспіс, яких нема в інших районах Львівщини. Працівники усіх відділень ЦРЛ працюють сумлінно, надають кваліфіковану медичну допомогу, дбають про належні умови для пацієнтів та медпрацівників. Серед кращих такі відділення: терапевтичне (завідувач Тетяна Клєшанцова), хірургічне (Валерій Комарницький), дитяче (Тетяна Пасько), туберкульозне (Михайло Омеляш), лабораторія (Оксана Мущинська) та інші.

Сьогодні галузь охорони здоров’я переживає нелегкі часи, проте кожну мить медики, які працюють у сільській місцевості, залишаються вірними своєму професійному обов’язку та, незважаючи на всі труднощі, рятують людські життя. Вони вдень і вночі дбають про здоров"я сільських мешканців. Хотів би відзначити колективи Савчинської (головний лікар Наталія Мороз), Бутинської (Галина Рис) лікарських амбулаторій сімейної медицини та багатьох інших. Сумлінно працюють і медичні працівники у фельдшерськоакушерських пунктах сіл Лешків (завідувач Світлана Захарко), Теляж (Лариса Панас), Боб"ятин (Галина Пиюк), Свитазів (Валентина Семенюк), Спасів (Галина Мединська), Комарів (Марія Сосна) та інші.

 Медикаментозне забезпечення стаціонарних відділень проводиться згідно з бюджетними асигнуваннями. На безоплатне лікування пільговим категоріям населення в 2011 році використали 1284 тисячі гривень, а в I кварталі 2012го  304,5 тис. грн., в тому числі на лікування дітейінвалідів виділено 208516,25 грн. У січніберезні вартість одного ліжкодня з медикаментозного обслуговування складає: в реанімаційному відділенні  236,09 грн., в терапевтичному  11,53 грн., в кардіологічному  13,43 грн., в дитячому  10,85 грн., в туберкульозному  12,9 грн. На жаль, цих коштів замало на придбання необхідних ліків, які весь час дорожчають, і хворим доводиться їх докуповувати. Менше коштів, проти минулого року, виділялось на харчування, нині на одного хворого припадає 4,95 гривень.

Пріоритетним напрямком нашої роботи залишається й надалі охорона материнства і дитинства. Пологове, дитяче відділення, а також дитяча та жіноча консультації мають почесні звання "Лікарня, доброзичлива до дитини". Впродовж кількох років у районі низькі показники малюкової смертності та відсутня  материнська. І це радує. Зросла народжуваність, яка в 2011 році становить 11,2% проти 10,94% в 2010у. Зменшилась і смертність   з 14,56% в 2010 р. до 13,6% 2011у. Покращився, проти минулого року, й природний приріст  з мінус 3,62 до мінус 2,4. Він ще негативний, проте у місті Сокаль уже становить +0,3%.

Медики Сокальщини докладають чимало зусиль, аби забезпечити відповідний рівень медобслуговування населення та надати сучасного вигляду медичним установам. Велика увага скерована на зміцнення матеріальнотехнічної бази закладів. І з кожним роком ті стають сучаснішими та комфортнішими для працівників та хворих. Зокрема, у 2011 році перекрили дах терапевтичного корпусу та зробили ремонт приміщень поліклініки, туберкульозного, терапевтичного відділень та операційнореанімаційного відділу, котельні Сокальської ЦРЛ, придбали обладнання для котельні. За останні роки зробили ремонт та поліпшили умови праці в фельдшерськоакушерських пунктах сіл Фусів, Лешків, Борятин, Перетоки, Волсвин та інших. Водночас, придбали чимало апаратури, зокрема кардіодефібрилятор, інгалятор, реанімаційнохірургічний монітор ЮМ300, апарат для проведення ШВЛ "Фаза21" ендоскоп PENTAX, монітор NEOVOX та інше. Все це дозволить лікарям виявляти захворювання на ранніх стадіях, надавати ширший спектр медичних послуг.

 Нині триває реорганізація охорони здоров’я України, головна мета якої  зробити її компактною, раціональною, наблизити лікарську медичну допомогу до сільського населення, зробити більш доступною, незалежно від матеріального статку пацієнта. Ці зміни найбільше зачепили первинну ланку. Відтак, на Сокальщині в 2011 році проведено перший етап реформування галузі охорони здоров"я: відбулася оптимізація мережі та ліжкового фонду закладів охорони здоров"я та централізація коштів територіальних громад району на рівні районного бюджету, які скерували на фінансування медичного обслуговування населення. ФАПи стали структурними підрозділами сільських лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини, підрозділами Сокальської ЦРЛ, Белзької районної та Великомостівської міської лікарень, а також, частково, приступили до другого етапу реформування: створення центрів первинної медикосанітарної допомоги. До слова, під час реформування ми не скоротили ні одного ФАП чи лікувального закладу району, а також не звільнили жодного медпрацівника.
Третій етап реформування  створення госпітальних округів, відбудеться після завершення роботи в пілотних областях. Вірю, що все це, в майбутньому, покращить рівень охорони здоров’я в нашій державі та підвищить престиж професії лікаря. Адже здоров’я  це не лише благо та щастя кожної людини, але і безцінне суспільне надбання.

 Кожен з нас, медпрацівників, врятував комусь життя. Дехто й не одне  десятки, якщо не сотні. Тільки заради цього варто було народитися, і, звичайно, обрати цю професію  найкращу в світі. Тож прийміть сердечну подяку за Вашу самовіддану працю, за врятовані життя, за здоров’я пацієнтів, за віру та надію, яку ви даруєте людям. Бажаємо Вам, Вашим сім’ям, рідним і близьким щастя та міцного здоров’я, добробуту та успіхів, терпіння та доброти, а особливо, Божого благословення та Покрови Пресвятої Богородиці. З вірою і впевненістю, відданістю клятві Гіппократа, прямуйте в майбутнє, докладайте всіх зусиль на допомогу хворим, задля збереження життя і зміцнення здоров’я народу України. Нехай Бог благословить Вашу жертовну працю, працю медичного працівника.

Ярослав ВІТИК,
 виконуючий обов’язки головного лікаря КЗСРР ЛО "Сокальська ЦРЛ".

На знімках: вгорі  в. о головного лікаря Сокальської райлікарні Ярослав ВІТИК;  внизу  у терапевтичному відділенні.

Голос Сокальщини на GoogleNews