Активну участь у цих заходах взяли Сокальська районна організація ВО «Свобода» та молодіжна організація «Сокіл». Заходи розпочались 23 квітня в Черкасах на Алеї слави, де урочисто відкрили пам’ятник героям різних епох. Опісля почалось військове свято в Долині троянд, в якому взяли участь «Легіон Свобода», козацькі організації, військові різних підрозділів та троє моряків зі Севастополя з колишньої академії ім. Нахімова, які заспівали Гімн України на плацу під час підняття прапора окупантів, що анексували Крим, і четверо – із Севастопольського військовоморського ліцею, з тих, які залишилися вірними Україні… Далі розпочався мистецький фестиваль козацької слави «Холодний Яр-2016», в якому взяли участь відомі українські, патріотичні гурти. А ввечері відбувся смолоскипний Марш пам’яті українських героїв.
В неділю, 24 квітня, вшанування перенеслось до Холодного Яру. З самого ранку в центрі с. Мельники Чигиринського району відбувся мітинг пам’яті та урочисте відкриття меморіального знаку братам Чучупакам. Виступаючи перед кількатисячною громадою, голова Всеукраїнського об'єднання «Свобода» Олег Тягнибок підкреслив, що для нинішньої влади і для націоналістів перемога має зовсім різне значення. Але треба робити серйозні висновки з минулого, аби потім не повторювати тих самих помилок. «Щороку ми приїжджаємо на цю святу землю, аби перейнятися духом холодноярцівнаціоналістів. Саме націоналістів, бо це були люди, які понад усе любили свою землю і боролися за неї, шанували українську культуру і мову, жили за українським побутом і плекали українські цінності. Коли сто років тому на наші землі прийшов московський ворог – холодноярські націоналісти об'єдналися, аби дати йому відсіч. І все, що було тоді, повторюється зараз. Холодноярці взялися відстоювати свою землю всупереч неправильним діям тодішньої влади УНР, яка замість того, щоби мобілізувати все суспільство на боротьбу з московським ворогом і зосередити всі сили на обороні своїх територій, своєї країни, хотіла про щось домовлятися з ворогом, а питання захисту держави поклала на суспільство. І тепер знову те саме: ніби і влада постмайданівська, але виявилася такою, що хоче домовлятися з окупантом… Вовки в овечій шкурі, що пролізли у владу, знищують українські цінності, які добровольці відстоюють у війні з окупантом», – наголосив він.
О. Тягнибок зазначив, що, всупереч здоровому глузду, керівництво держави послідовно нищить добровольчий рух. Буквально напередодні цьогорічних вшанувань героїв Холодного Яру розформовано підрозділ «Карпатська Січ» – націоналістичне формування, яке два роки воювало на околицях Донецька, зокрема у складі 93ї ОМБ.
«Україна має історичний шанс врештірешт здолати одвічного окупанта – Московію. Але, окрім зовнішнього агресора, українська нація змушена також боротися з не менш страшним внутрішнім ворогом. Шалена корупція в постмайданівських урядах, відсутність люстрації, знищення українських національних ідеалів і цінностей, української мови й культури – наслідок правління цієї влади, яка б'є себе в груди і розповідає про свою «патріотичність», а насправді бореться проти всього українського. Але на цій святій землі маємо бути впевнені: ми обов'язково переможемо і зовнішнього, і внутрішнього ворога. Україна буде вільною холодноярською націоналістичною державою!» – наголосив лідер «Свободи».
Патріоти, які з’їхалися зі всієї України, вшанували могили Василя Чучупака та козаків полку гайдамаків Холодного Яру, поклали квіти до меморіалу героям Холодного Яру на Кресельницях та на могилу сотника Івана Компанійця в Мотринському монастирі. Після цього у лісі між Кресельницями і Гайдамацьким ставом відновили символічну могилу легендарного гайдамацького ватажка XVIII ст. Гната Голого, оспіваного Іваном КарпенкомКарим в історичній драмі «Сава Чалий» (автор пам'ятника – заслужений художник України Микола Теліженко).
Пізніше на берегах Гайдамацького ставу, за старовинною козацькою традицією вояки «Легіону Свобода» та інших військових підрозділів освятили зброю. У давнину козаки з великою пошаною ставились до такої освяченої зброї, яка додавала їм сили у важкій боротьбі з ворогом, та служила оберегом. Загалом, програма була досить цікавою, змістовною та повчальною…
Перед від’їздом сокальці подивилися та почерпнули енергії у найстарішого дуба в Європі, біля якого любив відпочивати Максим Залізняк. Він уже понад одинадцять століть є натхненником для українських патріотів.
Анатолій КОСМИНА, член районної організації ВО «Свобода».