25 травня старовинний Сокаль відчував себе справжньою столицею Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ. Сюди з найвіддаленіших населених пунктів з'їхалися священики, діти, у супроводі батьків та викладачів музичних шкіл, з Бродівського, Буського, Кам'янка-Бузького, Радехівського, Сокальського, Жовківського районів та м. Червоноград, щоб взяти участь у Міжнародному дитячому конкурсі сучасної релігійної пісні "Пісня серця". Таке духовне дійство у нашому місті проходило вперше.
…Над святковою сценою районного Народного дому – емблема "Пісня серця-2013", обрамлена віночком біло-рожевих лілій. У правому кутку, на підвищенні, образ Ісуса Христа на Оливній горі, а нижче – кошик із польовими ромашками, які додавали витонченості та ніжності. Ці білі квітки, що тягнуться до сонця, асоціювалися з дітьми, які тягнуться до духовного та прекрасного, просять у Господа заступництва та благословення.
…Наближалася година урочистого відкриття. У фойє та залі ставало все велелюдніше. Батьки переодягали дітей до виступу. Вчителі давали конкурсантам останні настанови перед виходом на сцену. Мою увагу привернула чепурненька україночка. Це була Мар'янка Владика. Біля неї стояла бабуся Марія Андрушко, з села Стремінь. Вона розповіла, що дівчинка дуже любить співати, бере участь у всіх культурно-просвітницьких заходах села, була лауреатом фестивалю "Мамині зіроньки". Сюди їх привіз місцевий парох отець Тарас, який, власне, й написав для конкурсу пісню, яку виконуватиме Мар'янка.
У цей час пролунали позивні конкурсу "Пісня серця", на сцену вийшла чарівна ведуча Руслана Антонюк, яка оголосила, що з благословення Божого та владики Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ Михаїла Колтуна розпочинається Міжнародний дитячий фестиваль релігійної пісні "Пісня серця-2013", який проходить під гаслом "Віра, якою я живу" і присвячений Року віри та 1025-річчю хрещення України. Ведуча розповіла історію конкурсу, який бере свій початок з 2000 року. Пройшло чимало часу, але він став благословенний часом, набув спершу статусу всеукраїнського, а згодом й міжнародного. Сьогодні відбуватимуться змагання між конкурсантами на єпархіальному рівні.
Радо вітав усіх, хто прибув для участі у конкурсі, хто подолав нелегкий шлях, щоб приїхати до Сокаля, голова катехитичної комісії Сокальсько-Жовківської єпархії отець Михайло Микита. Він зазначив, що конкурс є ювілейним, хоч відбувається у Сокалі вперше. Заявки подали 52 учасників з 15 деканатів нашої єпархії. Зокрема, двоє – з Белзького, четверо – Сокальського, один – Тартаківського деканатів, п'ятеро – з Червонограда. Мета конкурсу – примноження культурних і духовних цінностей українського народу через популяризацію сучасної релігійної пісні. "Нині ми будемо слухати і милуватися красою юних душ, які прославляють Бога і щиро вірять у нього", – сказав отець Михайло. І запросив усіх до спільної молитви.
Далі учасників конкурсу привітав Сокальський міський голова Богдан Зарічний, який висловив упевненість, що конкурс виявиться цікавою мистецькою подією, відкриє нові імена і стане запорукою творчого злету юних співаків, бо тут зібралися діти, щоб прославляти Бога і популяризувати християнські цінності.
А за мить ведуча представила компетентне журі: заслуженого артиста України, соліста Львівського Національного театру опери і балету ім. С. Крушельницької Олега Лихача, композитора, доцента кафедри хорового співу ЛНУ ім. Ів. Франка, члена оргкомітету Різдвяного фестивалю "Велика коляда" Юрія Антківа, композитора, директора Жовтанецької школи мистецтв Євгена Заставного, композитора, керівника священичого вокального тріо "Новий час" о. Романа Назаркевича, композитора, автора пісенних збірок, сестру Емануїлу Харишин іі Згромадження Сестер-служебниць Непорочної Діви Марії, священика кафедрального храму святих апостолів Петра і Павла у м. Сокаль о. Андрія Дутчака, викладача Рава-Руської дитячої музичної школи, учасника народного сімейного ансамблю "Кожушки", переможця конкурсу "Пісня серця" – 2006 р. Ларису Кожушко, композитора, диригента, керівника естрадно-симфонічного оркестру Радехівської школи мистецтв, переможця конкурсу "Пісня серця" – 2006 р. Марію Гев, виконувача обов'язків начальника відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігій Сокальської РДА, викладача вищої категорії Мирославу Михайлюк. Цього дня на їхню долю випала нелегка місія – вибрати з поміж конкурсантів обдарованих дітей, які представлятимуть нашу єпархію у наступному етапі конкурсу.
Після урочистого відкриття розпочалися виступи 14 конкурсантів молодшої вікової групи (7-10 років) з Рави-Руської, Червонограда, Сокальського, Жовківського, Бродівського та Кам'янка-Бузького районів. Емоцій та хвилювань, звичайно, було багато.
А за дві години розпочалися змагання серед учасників середньої вікової групи (11-13 років), тут виступили 19 юних співаків з 15 парафій єпархії. Потім їх змінили конкурсанти старшої групи (14-17 років). Їх було стільки ж, як і у попередній. Ведуча Руслана Антонюк підтримувала кожного учасника, зачитувала їхні анкети, розповідала у яких конкурсах вони брали участь, чим люблять займатися, про що мріють, та яке у них життєве кредо. Це допомагало журі та глядачам зусібіч “побачити” конкурсантів. У проміжках між виступами Р. Антонюк читала власну поезію на духовну тематику, що створювало відповідну атмосферу.
Галина Рожак, з Червонограда, має гарні вокальні дані, співає у церковному хорі. Крім того дівчина грає на бандурі, брала участь у багатьох інструментальних конкурсах. Нині вона учасниця цього пісенного конкурсу, який має християнську тематику, близьку для її серця. Вперше приїхала й Катерина Басюк з Кам'янка-Бузького району. Дівчина каже, що всі ми – діти Божі й Господь з любов'ю ставиться до кожного з нас. І просто чудово, що є такий релігійний конкурс. Адже нема нічого кращого, ніж співати про Бога і славити його у піснях і віршах. Батьки підтримали її бажання взяти участь у "Пісні серця".
Чудова музика, гарне виконання, вишукані костюми – все це створювало неповторну гармонію свята пісні. Солісти виконували одну пісню – в інструментальному супроводі, акапельно або під фонограму-мінус. Їх тематика повинна була відображати суть християнського покликання, християнські цінності. Після закінчення музичних змагань перед глядачами виступив переможець патріаршого рівня конкурсу "Пісня серця-2010" Олексій Шпирка.
Конкурсанти, їх батьки та священики з хвилюванням очікували на оголошення результатів конкурсу. Дехто ділився своїми враженнями. Отець Тарас зі Стременя сказав, що слухати християнську пісню, у виконанні дітей, є велика приємність і радість. Скільки тут обдарованих дітей, які у них чарівні голоси! Священик вболівав за Мар'янку Владику, зі Стременя – обдаровану дівчинку. Вважає, що не можна втратити це обдарування. Він старається сприяти розвитку її таланту. Дівчинка виконувала пісню серцем, ніби сама була її автором. А це дуже важливо.
Ведуча конкурсу Руслана Антонюк подякувала матерям, які виростили і виховали гарну молодь, яка носить у серці Бога і нині прославляє Господа у піснях. І подарувала пісню на слова Стефанії Лепех та музику отця Романа Назаркевича "Благословення матері". Зал нагородив виконавицю аплодисментами. Здавалося, її ніжний, від серця голос справді торкнувся кожного, хто був у залі.
І ось настала особлива мить. Отець Михайло Микита та голова журі – заслужений артист України, соліст Львівського національного театру опери і балету ім. С. Крушельницької Олег Лихач – оголосили переможців.
Отець Михайло зазначив, що конкурс "Пісня серця", започаткований з легкої руки сестри Луїзи Цюпи та катехитичної комісії УГКЦ, живе і розвивається. Щоразу багато талановитих дітей можуть взяти участь у ньому, щоб у пісні висловити свою любов до Господа. І нині на сцені – була добра аура, у якій панувала любов. Він подякував нинішнім конкурсантам за гарні пісні та виступи, за те, що заохочують інших дітей до християнського життя і молитви, боротьби за правду Божу і спасіння.
"Вийти на сцену – це не так просто, іноді це можна назвати подвигом. Співати пісні, які присвячені Богу, Матері Божій та духовним цінностям українського народу, – подвиг подвійний. Його нині зробили ці юні вокалісти. Щасти їм і надалі, творчого злету", – сказав заслужений артист України Олег Лихач.
За свій талант, майстерність співу, вміння триматися на сцені, за свою працю та любов до Бога і пісні конкурсанти заслужено отримали нагороди. Їх вручали голова журі Олег Лихач, організатор, голова катехитичної комісії Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ отець Михайло Микита, виконувач обов'язків начальника відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігій Сокальської РДА, викладач вищої категорії Мирослава Михайлюк. Усі учасники отримали грамоти та цінні подарунки. У трьох вікових групах визначено по п'ятеро переможців. Перше місце у віковій групі 7-10 років виборола Юлія Ващук (м. Червоноград), у віковій групі 11-13 років – Святослав Грицак (с. Потелич Жовківського району), у віковій групі 14-17 років – Катерина Басюк (с. Батятичі Кам'янка-Бузького району).
Журі також відзначило у кожній віковій категорії трьох конкурсантів особливими відзнаками. Їх отримали Анастасія Леонова, Марія Гоцій, Наталія Голюк, які вразили журі своєю майстерністю виконання. Висловила захоплення високим рівнем виконання
пісень і побажала дітям і далі розвивати свої таланти й перемагати на багатьох інших конкурсах народний депутат України Ірина Сех: "Сьогодні у залі Народного дому Сокаля велике свято – свято духовності, дитинства і великої любові до Христа. Я бачила різноманітні фестивалі і різні конкурси. Проте "Пісня серця-2013" – надзвичайно потужний, могутній і потрібний конкурс. Він показує, що ми є велика, могутня і сильна нація. Ми – українці, ми вміємо і любимо співати, і любимо нашу українську пісню. Дякую батькам і наставникам за це".
Також Ірина Сех, яка допомогла придбати подарунки, вручила переможцеві патріаршого відбору конкурсу у 2010 році Олексію Шпирці, з Кам'янки-Бузької, та переможцям "Пісня серця – 2013" книгу "Русалка Дністрова", що перевидана з ініціативи Преосвященного владики Сокальсько-Жовківської єпархії Михаїла Колтуна.
І це ще не всі нагороди, які отримали конкурсанти. Кожен з них міг любуватися букетом яскравих гербер від крамниці "Квіти" (підприємець Світлана Кокотень) та отримав коробку тістечок "Бім-Бом" від ПП "Ніка" (директор Марія Шамборовська). А ще 15 переможців – подарунки за сприяння народного депутата Степана Курпіля. Вітання від нього передав його помічник Олег Кожушко.
Проте найбільше теплих оплесків дісталося переможцям конкурсу. Крім того, Юлія Ващук та Святослав Грицак отримали цінні подарунки від родин Ігоря Ляховського та Валерія Штокала, а Катерина Басюк – сертифікат на поїздку до Італії, яку їй вручив директор БФ "Карітас-Сокаль" митрофорний протоієрей, отець Ярослав Кащук. Він побажав, щоб Господь Бог завжди тримав у своїх долонях кожного з цих юних обдарувань. І додав: "Святіший отець Іван-Павло ІІ часто повторював такі слова: "Без хліба можна прожити, без науки можна прожити, але без духовної пісні, без віри і Бога не можна жити ні тут, ні у вічності".
Такі пісенні дитячі конкурси – це злет душі української та небайдужість дорослих, які хочуть допомогти обдарованим дітям розкрити свій талант, виховують у дітей шанобливе ставлення до української пісні та християнських цінностей. Завдяки підтримці багатьох людей із щирим серцем дитячий конкурс у Сокалі відбувся на належному рівні. Свою вагому лепту у це внесли ТзОВ "Дукат", підприємство "Сокальські ковбаси", підприємці Віктор Зіньків, Володимир Куртяник та інші.
14-15 червня переможці представлятимуть Сокальсько-Жовківську єпархію УГКЦ на Патріаршому рівні у Львові. Нехай ці юні соловейки з Сокальсько-Жовківської єпархії виспівують та звеселяють нас у кожному домі, збагачують рід наш український. Хай співають на многії літа матері-Україні во славу Божу.
Любов ПУЗИЧ.
На знімках: нагородження конкурсантів; лауреати I премії Юлія ВАЩУК і Святослав ГРИЦАК; нагороди вручає голова журі Олег ЛИХАЧ; лауреат I премії Катерина БАСЮК з членами журі.
Фото автора.