Святкові події

У «Вигоді» – чесний кредит і вигідний депозит

Міжнародний день кредитних спілок відзначається щорічно з 1948 року кожного третього четверга жовтня. Дещо з історії кредитного руху на Сокальщині, а також про різницю між комерційними банками, ломбардами, інвестиційними фондами, ТзОВ, кредитуванням в групах, кредитними спілками ми попросили розповісти кредитного інспектора кредитної спілки «Вигода» Жанну Журавінську.

– Жанно Миколаївно, знаю, Ви цікавилися зародженням та історією кредитного руху на Сокальщині…

– Святкування Міжнародного дня кредитних кооперативів – це данина історії руху кредитних спілок, визнання позитивного впливу кредитних кооперативів на зміни в економічній і соціальній сферах.

Ще в далекому 1900 році у Сокалі почало діяти перше Повітове кредитове товариство. Від березня 1930 року воно іменувалося Українським Банком, і вже тоді закликало: «Кожний заощаджений гріш вкладайте, хоч би накоротко, тільки до Українбанку. Цей гріш послужить тільки нашій рідній справі…» І, власне, кредитний рух на наших теренах якраз намагався служити українській справі. Бо перед Другою світовою війною дійшло до того, що половину, або й більшість населення наших міст становили євреї, а решта мешканців – більш-менш по рівних частинах – українці і поляки.

Так було і в Сокалі, який у 1939 році нараховував 12000 населення, в тому числі 6000 євреїв і по 3000 українців та поляків. Після розвалу Австро-Угорської монархії і прилучення Галичини до Польщі торгівля в Сокалі була майже на 100% у єврейських руках. Як писав Юрій Шепарович, перший директор Окружного союзу кооперативів: «такий невтішний образ торгівлі і промислу на початку 1920-их років був для українців, пересторогою, але водночас і дороговказом, що ми повинні робити, щоб стати господарями на власній землі». Майже в кожному селі була єврейська корчма і крамниця, де селяни, купуючи товари першої потреби, як сіль, цукор, нафту, мило тощо, обов'язково випивали при тому чарку горілки, або й більше. Часто ця торгівля була обмінна, бо селяни, через недостачу грошей, продавали там же, по знижених цінах, плоди свого господарства: як збіжжя, кури, яйця і т. п. Після програшу наших визвольних змагань стало зрозумілим, що такий жалюгідний стан торгівлі і промислу по наших містах і селах не може довше існувати, отже ми мусіли щось змінити на нашу користь. Тоді в цілій країні звучало гасло: «Свій до свого!», щоб українці купували лише в українських крамницях. Для осягнення цієї мети треба було, насамперед, провести освітню роботу серед найширших мас населення та нагромадити капітал для відкриття власних кооперативних крамниць. По селах швидкими темпами створювали кооперативні крамниці, тож незабаром всі сто сіл у Сокальському повіті мали вже свої кооперативи, а торгівля по селах почала переходити з єврейських рук в українські.

А сучасні кредитні спілки почали створюватися на фінансовому ринку України в 1992 році. Ініціаторами їхнього відтворення були представники систем кредитних спілок етнічних українців США, Канади й Австралії.

На жаль, у нашій країні кредитні спілки не дуже люблять, зате, якщо якісь проблеми виникають у банку, навіть приватного, то держава вливає в нього державні кошти, а коли щось стається з кредитною спілкою, то кажуть, що всі кредитні спілки треба позакривати і не буде проблем. Проте саме кредитні спілки у період світової фінансової кризи, на відміну від банків, не зупиняли кредитування і в 2008-2010 роках видали кредитів на загальну суму 12831,4 млн. грн.

– Жанно Миколаївно, але кредитна спілка «Вигода» працює на Сокальщині вже не один рік, що вона пропонує сокальчанам?

– Кредитна спілка «Вигода» може запропонувати кредит кожному сокальчанину, який його потребує. Спілка має одинадцять основних кредитних програм, за якими ми надаємо кредити, а саме: на побутові проблеми, – придбання побутової та комп'ютерної техніки, на будівництво, на придбання авто, на придбання житла, на енергозбереження, на навчання; комерційні, – на ведення фермерського господарства, на ведення селянського господарства.

Спектр програм достатньо широкий. Крім того, скажімо, взяти кредит можна і на нове авто і на вживане, до того ж не ставимо вимоги страхування автомобіля.

За програмою енергозбереження ми можемо прокредитувати заміну вікон, дверей, системи опалення, утеплення даху, стін.

– Чи є якісь особливі пропозиції кредитної спілки?

– Нині у нас є гарна пропозиція для фермерів та жителів села, які є виробниками сільгосппродукції (молока, м'яса, овочів, фруктів). Пропонуємо кредити фермерам на вигідних умовах і під низькі відсотки. А для жителів села – кредити на закупівлю техніки, тварин, саджанців, доїльних апаратів, теплиць і всього, що пов'язане з приватним сільськогосподарським виробництвом.

У кредитній спілці «Вигода» надаємо знижки: ретельним позичальникам до двох відсотків та інвалідам та багатодітним – до трьох.

– Чому, на Вашу думку, варто звертатися саме до кредитної спілки «Вигода»?

– Вигідні відсотки. Переплата за нашими кредитами є однією з найнижчих на ринку. У нас немає комісій, витрат на касове обслуговування, страхування і взагалі будь-яких інших витрат.

Широкий спектр кредитних програм дозволяє прокредитувати будь-яку потребу людини.

Індивідуальний підхід до позичальника допоможе кожному знайти оптимальне вирішення своїх потреб у кредиті.

На противагу комерційним банкам, ми є своя, українська, народна, кооперативна, кредитна установа. Наше гасло: «Свій до свого по своє».

– А у «Вигоді» можна розмістити депозит?

– Звичайно, у нас діють багато депозитних програм на різні терміни і під різні умови. Відсотки на депозити – доволі високі.

Всіх, кому потрібен чесний кредит та вигідний депозит – кредитна спілка запрошує завітати за адресою: м. Сокаль, вул. Шептицького, 93. Заходьте, будемо раді вам допомогти.

Розмову вела Оксана ПРОЦЬ.

Голос Сокальщини на GoogleNews