5 березня відбулася ХХХІ сесія VІ скликання Сокальської міської ради. Депутати розпочали свою роботу з хвилини мовчання. В такий спосіб вони вшанували пам'ять Героїв, які загинули на Майдані. Далі обрали лічильну та редакційну комісії. Сокальський міський голова Богдан Зарічний, який головував на сесії, традиційно привітав депутатів, які відзначили свій день народження у міжсесійний період, зачитав заяву депутата Анни Белзецької про її вихід з Партії регіонів, й запропонував прийняти порядок денний за основу. Депутат Юрій Товарянський подав пропозицію включити до порядку денного пункт про недовіру виконавчому комітету, оскільки до його складу входять громадяни, які підтримували злочинну владу Януковича, і, на погляд фракції ВО "Свобода" у міській раді, не мають морального права бути у комітеті надалі. Більшістю голосів депутати підтримали цю пропозицію.
Опісля перейшли до розгляду питань згідно з порядком денним. Площу в м. Сокаль, де стоїть пам'ятник Т. Г. Шевченку – назвати "Площа Героїв Євромайдану". Депутати проголосували за це одноголосно. Завідувач економічного відділу міської ради Людмила Ділай звітувала про виконання дохідної та видаткової частини міського бюджету за 2013 р., відповіла на запитання присутніх.
Про виконання плану соціально-економічного розвитку міста Сокаля на 2013 рік доповів заступник голови міської ради Олег Олійник. Він, зокрема, зазначив, що план 2013-го, загалом, виконаний. Проте чимало із запланованого ще не вдалося реалізувати. Основна причина -непроходження грошей через казначейство. Практично від серпня минулого року міська рада, маючи кошти, не могла розрахуватися за виконані роботи. Не давали жодних результатів звернення ні районних, ні обласних, ні народних депутатів… Відтак у 2014-й рік ми ввійшли з заборгованістю з місцевого бюджету за виконані роботи в сумі 434930 грн. і з державного бюджету – субвенція 347270 грн. Ці заборгованості зафіксовані в казначействі. Це призвело до складного фінансового стану підрядників, які виконували роботи. Відсутність обігових коштів на завершення та на початку ремонту деяких об'єктів, які були профінансовані лише на 30-40 відсотків, призвело до того, що в кінці року підрядники відмовились працювати".
О. Олійник детально поінформував на що були освоєні кошти. Серед згаданих об'єктів – ремонт дахів, балконів, тротуарів, капітальний ремонт вуличного освітлення. Однак значну частину запланованого доведеться завершувати у цьому році.
Депутати Ольга Петринка, Віктор Зіньків, Юрій Товарянський, Галина Шклянка, Роман Садовський, Анна Белзецька, Євген Музика, Уляна Покидко та інші акцентували увагу на якості робіт та їх невиконанні, зокрема, в дитячих дошкільних установах, поганому ремонті доріг та тротуарів. Вони запитували: чому не працює Єдиний розрахунковий центр, хоча на все це були скеровані кошти. Багато зауважень стосувалося роботи КП "Сокальжитлокомунсервіс", тож вирішили на одній з наступних сесій заслухати роботу комунальних підприємств міста.
Директор КП "Сокальжитлокомунсервіс" Роман Мочульський розповів про економічний стан підприємства, створення єдиного розрахункового центру. Пояснив, що всі роботи гальмуються через брак коштів й відповів на запитання, яких було надто багато. Депутат Ю. Товарянський зауважив: для чого громаді міста утримувати таке комунальне підприємство, де понад 50% йде на утримання працівників, адже міська рада роками виділяє кошти на оновлення матеріально-технічної бази. Можливо, доцільніше створити приватну структуру, яка надавала б послуги громадянам і відповідально ставилася до людських грошей. Прикладом цього можуть бути будинки, які від'єдналися від ЖЕКу і створили ОСББ. Оскільки в цілому світі немає таких структур, які мають складову "комун", де до роботи ставляться по-радянськи, а до зарплати – по-європейськи.
Ще більш емоційно тривало обговорення питання "Про затвердження Плану соціально-економічного розвитку міста Сокаль на 2014 рік", яке доповів заступник голови міської ради О. Олійник. Хоч його попередньо розглянуто на виконкомі, у депутатських комісіях та президії, депутати мали роздруковані таблички з цифрами, присутні просили пояснень щодо запланованих об'єктів та наполягали на тому, щоб виділити на заплановані роботи більше грошей, бо за рекомендованими цифрами провести їх фактично нереально. Депутати дискутували і переконували в необхідності проведення саме цих заходів. Передбачено також кошти на благоустрій міста (в тому числі, обслуговування мереж зовнішнього освітлення, утримання кладовищ, послуги в озелененні та з санітарної обробки, збирання, підбирання та транспортування ТПВ, відлов собак…). Планують також зробити реконструкцію даху декількох житлових будинків та дитячого садка №5, відремонтувати частину даху в дитсадку №8, ремонт паливної системи, харчоблоку, ремонт системи постачання гарячої води у садках №5, 7, 8, капітальний ремонт музичного залу ДУ №5, зробити капітальний ремонт тротуарів по вулицях: Тартаківській, Мишуги, Героїв УПА, Яворницького, капітальний ремонт доріг (вулиці Мишуги, Міцкевича, Тартаківська, Яворницького, Українська, поточний ремонт вулиці Української, Шашкевича, Шевченка).
Пропозиції висловили Любов Кравцова, Юрій Товарянський, Уляна Покидко, Ольга Петринка, Анна Белзецька, Володимир Огінський, Юрій Чабан, Єлизавета Цар та інші. Міський голова Б. Зарічний обґрунтував свою пропозицію щодо побудови у міському парку стадіону, який використовувався б громадою і учнями школи №5. Під час обговорення депутати підтримали пропозицію Віктора Зіньківа: не розпорошувати кошти, а надати ще значну суму, щоб зробити у міському парку дійсно хороший стадіон, яким користувались би жителі міста та ЗСШ №5, оскільки учні цієї школи роками проводять уроки фізичного виховання на центральному стадіоні, витрачаючи багато часу на те, щоб туди добратися. Дітям потрібно переходити дві вулиці, що не завжди є безпечним. Депутати намагалися, щоб кожна копійка була використана раціонально, на користь громади, зокрема, на благоустрій, ремонт доріг… Бо, як зауважила депутат Ольга Петринка, "маємо гіркий приклад того, що у попередні роки дороги після ремонту не витримували навіть півроку. Тому депутати разом з громадою мають контролювати всі роботи, щоб навіть виключити думку, що хтось може зазіхати на людські гроші". Та щоб не затягувати пленарне засідання, вирішили прислухатися до пропозиції депутата В. Зіньківа, й поки що визначитися лише з обсягом робіт, а коли будуть кошти, повернутися до цього.
Після жвавого обговорення депутати затвердили бюджет міста на 2014 рік та план соціально-економічного розвитку міста на наступний рік.
А згодом вже розглядали низку актуальних питань: надали право міському голові розпорядженням проводити уточнення до бюджету в міжсесійний період, затвердили штатний розпис та кошторис видатків на утримання міської ради та її виконавчого комітету на 2014 р., ставки частини прибутку комунальних підприємств, що підлягає перерахуванню до місцевого бюджету на 2014 р., плату за розміщення зовнішньої реклами у місті та інше.
Міський голова Б. Зарічний зауважив, що 75% міського бюджету скеровується на утримання дитячих дошкільних установ. У цьому році коштів вистачить на їх фінансування лише на 11 місяців. Але це не провина міської ради. Робота садочків – зарплата, харчування, енергоносії – це делеговані повноваження держави. Саме контрольна цифра Міністерства фінансів на 2014 рік і не дозволяє забезпечити роботу садочків протягом всього навчального року. Тому міська рада рекомендує, враховуючи економічну ситуацію, призупинити навчально-виховний процес у дитсадках міста з 2 червня по 1 липня. Багато міст України робили це і в попередні роки, в тому числі і у Львівській області. Депутати пропозицію не підтримали, а запропонували обговорити на батьківських зборах у кожному садочку за участю депутатів, щоб врахувати побажання всіх. А потім – на громадському слуханні, бо, як зазначив депутат Ю. Товарянський, громаду цікавило б, чому представники відділу освіти будуть працювати повний рік і отримуватимуть зарплату, а вихователі лише 11 місяців. Хіба це справедливо!?
За відставку діючого виконавчого комітету міськради проголосували всі народні обранці. Водночас у тому ж самому рішенні вони зазначили, що до 25 березня депутатські групи та фракції, а також громадськість мають подати пропозиції щодо кандидатур до нового складу виконкому. А затвердити його планують на наступній сесії.
Кожне питання було важливим, тож потребувало чимало часу для обговорення та прийняття рішення. Тому сесія доволі затягнулася. Депутати з деяких питань порядку денного вели полеміку, намагалися знайти правильне рішення. Зокрема, таким стало звернення римо-католицької громади м. Сокаль щодо передачі їм костелу. На пленарне засідання прийшли віряни на чолі з деканом римо-католицької церкви в м. Жовква о. Юзефом Леговичем та місцевим настоятелем ксьондзом Андрієм. Депутати надали їм слово. Після з'ясування деяких фактів народні обранці вирішили звернутися в прокуратуру, щоб з'ясувати яким чином культова споруда набула статусу нежитлової і була по частинах приватизована. Вони запропонували представникам римо-католицької громади зустрітися з керівництвом районної влади, і щоб усім разом вирішити долю костелу.
Після обідньої перерви депутати розглянули ще ряд актуальних питань. Окремим блоком – земельні, яких назбиралось чимало. Землевпорядник міської ради Любомир Миколайчук доповів, що їх попередньо розглянуто та опрацьовано на засіданнях постійної комісії з питань архітектури, будівництва та регулювання земельних відносин міської ради. Проте у багатьох депутатів виникало чимало запитань щодо окремих звернень, бо хотіли прийняти об'єктивне рішення. Адже йшла мова про затвердження експертної грошової оцінки землі й ставки орендної плати землекористувачам на 2014 р. Дискусію у залі викликало питання щодо розміру ставки орендної плати ТзОВ "Сокальський агробудшляхсервіс". Депутати після довгого обговорення дійшли компромісного рішення: ставка орендної плати становитиме чотири відсотки. Договір оренди підприємства з міською радою закінчується у травні цього року. Тож, мабуть, доведеться повернутися до розгляду цього питання знову.
Чимало підприємців міста звернулися з проханням зменшити ставку орендної плати, оскільки у країні економічна нестабільність і багато підприємців ледь зводять кінці з кінцями. Народні обранці запропонували їм звертатися на комісію, щоб персонально по кожному переглянути процентні ставки. Окремі з них вже подали заяви, які й розглянули на сесії.
Далі депутати опрацювали низку земельних питань, розглянули запити та звернення.
Любов ПУЗИЧ.