Влада працює

Наша робота – це нескінченна круговерть

7 грудня – День місцевого самоврядування. Це вшанування щоденної праці тих, хто є обранцями територіальних громад, хто представляє і відстоює інтереси людей. Спільними зусиллями членів територіальних громад, обраних ними органів місцевого самоврядування, вирішується чимало проблем, на які, на жаль, так багате наше сьогодення. У будьякій справі успіх значною мірою залежить від того, хто очолює громаду, та активу, якому люди довіряють розв’язання насущних проблем.

 Напередодні Дня місцевого самоврядування Сокальський міський голова Богдан ЗАРІЧНИЙ розповів, що вдалося реалізувати із задуманого в 2012 році, та поділився думками щодо проблем, які виникають у роботі органів місцевого самоврядування.
 
– Богдане Степановичу, які ключові завдання вдалося вирішити задля покращення умов життя мешканців Сокаля?
 
– Протягом 2012 року, враховуючи економічні реалії України, міській раді у співпраці з депутатським корпусом вдалося зробити чимало. Зокрема, міська рада за 11 місяців виконала бюджет 2012 року. Вважаю, що це добрий показник у сучасних економічних реаліях, в тому числі показник ефективної роботи виконавчого комітету і депутатського корпусу. У цьому році ми зосередили увагу на благоустрої міста. Продовжили роботу по капітальному ремонту вуличного освітлення. Зробили його по вул. Стуса протяжністю 1120 м, по вул. св. Володимира (165 м), по вул. Мишуги (180 м), перехід з вул. Української до вул. Я. Мудрого (350 м), по вул. Яворницького (900 м). Якщо врахувати, що у 2011 році провели сучасне освітлення вулиць Петрушевича, Я. Мудрого, Крушельницької, Кошового загальною протяжністю 3040 м, то можна стверджувати, що за два роки в цьому напрямі зроблено багато. Це безпека людей і естетика міста, а на майбутнє – економія коштів за рахунок енергозберігаючих ламп. Продовжили роботу й з облаштування шатрових дахів у дитячих садочках, бо розуміємо, що це необхідність: будинок без належного даху руйнується, у приміщеннях – сирість та грибок. Шатровий дах встановили у дитячій дошкільній установі №9, а торік – у дитсадку №1. На це з казни міста пішло майже 300 тис. грн. У 2011 р. ситуація щодо стану покрівель у місті змінилась кардинально, і цьогоріч ми продовжили цю роботу. Тільки з міського бюджету на ремонт дахів багатоквартирних будинків виділили 263065 грн. Зокрема, за ці кошти зробили шатровий дах у будинку №33 по вул. Шептицького, відремонтували м’яку покрівлю у будинках №№27, 29 по вул. Героїв УПА та №39 по вул. Шептицького. На прохання дирекції ЗШ І-ІII ст. №5, батьків учнів та мешканців міста, провели капітальний ремонт тротуару по вул. Яворницького та зробили турнікети для безпеки дітей, а також профінансували роботи з пониження тротуарів та влаштування пандусів для маломобільних груп населення. Це полегшить пересування по місту інвалідам і молодим мамам з колясками. Відновили й автобусні зупинки.
 
Для підтримки комунальних підприємств, для покращення їх роботи міська рада також виділила певні кошти. Зокрема, для «Водоканалу» придбали генератор для монтажних робіт, пожежний гідрант, частотний регулятор для керування електродвигуном, насос підйому води – на загальну суму 101590 грн. Це дало позитивні результати – дозволило меншбільш стабілізувати тиск води у системі, знизити використання електроенергії, зменшити кількість аварійних проривів водопроводу міста, а також домогтися більшої мобільності ремонтних бригад.
 
Для КП «Сокальжитлокомунсервіс» придбали три мотокосарки, 10 контейнерів для ТПВ, 30 урн для сміття. Виділено кошти на запчастини для бульдозера ДТ75 та на капітальний ремонт ліфтів у житлових дев’ятиповерхових будинках, бо двадцяти п’ятирічний термін їх експлуатації закінчився. 
 
Для дитячих садочків, а їх утримання складає 75% бюджету міста, виділили кошти на придбання пральних машин, сушарок, холодильників, газових плит, бойлера тощо. Профінансували виготовлення детального плану території розміщення земельних ділянок в кварталі індивідуальної житлової забудови в районі Української автокефальної православної церкви. І це перший крок до виділення 194 земельних ділянок в цьому районі. Дбаємо про благоустрій наших вулиць. Комунальники організовують збір та транспортування сміття, утримують кладовища, озеленюють місто, зрізають та формують дерева, встановлюють технічні засоби регулювання дорожнім рухом, обслуговують мережі зовнішнього освітлення, відлов собак тощо. Звичайно, є ще багато проблемних питань у сфері благоустрою, проте приємно, коли чуєш від громадян, що Сокаль змінюється на краще, стає сучасним. Те ж саме зауважують гості нашого древнього міста, кажуть, що воно чисте, доглянуте та зелене. 
 
– Які, на Вашу думку, є найбільші проблеми в роботі міської ради?
 
– Звичайно, говорити про проблеми напередодні свята – Дня місцевого самоврядування не дуже й хотілося б. Найбільш важливе питання для мене, як міського голови, це стан доріг. Цього року нам вдалося відремонтувати 1050 кв. м вулиці Я. Мудрого та 1020 кв. м вулиці Героїв УПА. А у травні за кошти з місцевого бюджету (61,7 тис. грн.) виконали поточний ремонт вулиць Шептицького, Українська, Шашкевича, Шевченка. Крім цього облаштували дві стоянки для тимчасового паркування автомобілів біля будинків №№8, 9,10 по вулиці Героїв УПА. Проте у цій сфері є ще багато проблемних питань. Складається враження, що вони створені штучно, щоб органи місцевого самоврядування просто фізично не змогли освоїти коштів. Головне Управління Державного Казначейства України у Сокальському районі уже два місяці не пропускає ніяких платежів, крім захищених статей. На жаль, жителі міста цього не знають, і звинувачують міську владу в бездіяльності. Якщо б не ці штучні проблеми, то ми б отримали ще майже 300 тисяч гривень на ремонт доріг і змогли б відремонтувати вулиці Чайковського, Івана Франка, Героїв УПА та Мишуги.
 
Ще хочу зупинитися і на основних моментах, які стосуються всіх місцевих рад. Це ще раз підтвердили заходи до 20-ої річниці Асоціації міст України, які проходили у вересні в Києві. В них брав участь і я. Учасники заходів, а це близько 400 міських голів зі всієї України, Президент України, міністри та інші посадовці, визнали, що вже давно назріли кардинальні реформи, в тому числі й адміністративно-територіальна, які нарешті зробили б органи місцевого самоврядування спроможними виконувати покладені на них завдання. Бо далі – це буде шлях в нікуди. Не потрібно нічого вигадувати. Можна взяти за приклад будьяку країну Європи, зокрема найближчого до нас сусіда – Польщу. Потрібна тільки політична воля. Але її немає, мабуть тому, що тоді будуть поламані схеми, через які «зникають» мільярдні потоки. Може, це надто різко і прямо, але один із міських голів з трибуни так і сказав: «На жаль, з міських голів питають, як з дуже розумних, а ставляться, як до дурнів». Дуже прикро, що люди чують з екранів телевізорів – від членів Кабінету Міністрів, в тому числі і від Прем’єрміністра М. Азарова – інформацію, яка не відповідає дійсності, а відповідальність лягає на плечі місцевого самоврядування. І в результаті міські голови залишаються наодинці з громадою у вирішенні багатьох проблем, які є актуальні для всіх органів місцевого самоврядування. Вважаю, що необхідно також переглянути систему фінансування делегованих повноважень, зокрема, зарплати бюджетників, енергоносії для бюджетних установ, медичні послуги тощо, шляхом розробки державних соціальних стандартів по кожному із повноважень та оновлення фінансових нормативів по кожній бюджетній галузі. Це є в кожній розвинутій країні і створює чесні, прозорі й зрозумілі відносини між державою і органами місцевого самоврядування. Потрібно також внести зміни до бюджетного і податкового законодавства, щоб у місцевому бюджеті залишалося значно більше коштів. Великою проблемою є житловокомунальне господарство та енергозабезпечення жителів міста, які безпосередньо залежать від міської ради. На жаль, багато аспектів без продуманої державної політики вирішити не можна. Якщо говорити про земельні відносини і містобудування, то і тут є багато каменів спотикання для місцевого самоврядування. Зокрема, це складна процедура оформлення земельних ділянок (прибудинкових територій), в тому числі висока вартість оформлення документації, бюрократичні перепони, складність надання земельних ділянок для тимчасових споруд, для проведення підприємницької діяльності. На мою думку, недоречно проводити аукціони, щоб надати в оренду чи у власність земельні ділянки площею 1 кв. м. Вважаю, що земельну ділянку до 3050 кв. м можна було б надавати просто рішенням сесії міської ради. А так вирішення питання затягується подекуди і на роки. Проблем багато, але міська рада, незважаючи на труднощі, робить все необхідне, щоб забезпечити життєдіяльність міста, стабілізувати ситуацію, створити необхідний мінімум для комфортного проживання сокальців.
 
Звичайно, планів було багато, щось вдалося зробити, а щось, через різні причини, – ні. Проте сам у полі не воїн, без підтримки громади, без допомоги районної влади, районних і міських депутатів багато чого не вдалося б реалізувати. І я вдячний усім за співпрацю. Ми разом намагалися шукати і знаходили вихід із лабіринту місцевих проблем.
 
І нині, користуючись нагодою, хочу привітати всіх працівників органів місцевого самоврядування, депутатський корпус із Днем місцевого самоврядування. Дякую працівникам і депутатам Сокальської міської ради, працівникам наших комунальних підприємств за ту велику працю задля громади міста. Бажаю всім міцного здоров’я, щастя, благополуччя, радості від результатів роботи на благо мешканців Сокаля.
 
Підготувала Любов ПУЗИЧ.
 

Голос Сокальщини на GoogleNews