Влада працює

Не допустити подальшого загострення в шахтарських колективах

Народні депутати України від Всеукра­їнського об'єднання "Свобода" Едуард Лео­нов, Олег Пань­кевич та Євген Мельник скерували лист прем'єр-міністрові України Миколі Азарову щодо загострення соціально-еконо­мічної ситуації у Львівсько-Волинському вугільному басейні.

Подаємо текст звернення повністю: “Спеціaльна контрольна комісія Верховної Ради України з питань приватизації, розглянувши звернення територіальної профспілки працівників вугільної промисловості щодо стану справ на підприємствах Львівсько-Волинського вугільного басейну внаслідок приватизаційних процесів у паливно-енергетичному комплексі України, зокрема переходу 2012 року контрольного пакету акцій енергогенеруючої компанії ПАТ "Західенерго" у приватну власність, висловлює глибоку стурбо­ваність зростанням соціальної напруги в шахтарських колективах, що може вилитися в масові протести. Занепокоєння комісії ґрунтуються на підсумках виїзду на місце 10 і 11 квітня робочої групи Комісії у складі народних депутатів України з залученням фахівців Міністерства енергетики та вугільної промисловості та Фонду державного майна України.

Нові власники ПАТ ДТЕК "Західенерго" здійсню­ють закупівлю вугільної продукції переважно на вугільних підприємствах, що входять до їхніх верти­кально-інтегрованих структур, що призвело до значного скорочення частки державних підприємств у постачанні вугілля на Бурштинську та Добротвірську ТЕС, основних споживачів вугільної продукції Львівсько-Волинсього басейну і, як наслідок, зростанню профіциту видобутку вугілля, накопиченню його на складах вугільних підприємств, зокрема 350 тисяч тонн на складах ДП "Львіввугілля", ДП "Волинь­вугілля", недоотриманню коштів, скороченню заробітної плати тощо та зростанню соціальної напруги в шахтарських колективах. Особливу небезпеку може спричинити зберігання вугілля, схильного до самозапалювання в теплий період року, на складах шахт та в бункерах ПАТ "Львівська вугільна компанія".

Відчутні проблеми спостерігаються також і у фінансовій царині діяльності підприємства: "Значною мірою фінансовий стан вугільних підприємств ускладнюється внаслідок існуючого, законодавчо передбаченого порядку сплати до Пенсійного фонду до 28 числа звітного місяця. Це призвело до того, що під час затримки виплати заробітної плати лише заборгованість ДП "Волиньвугілля" перед Пенсійним фондом склала 25 млн. грн., до того ж пені і штрафи складають 22 млн. грн.

Протягом 25 років будується шахта Новово­линська №10, виконано більше 80% робіт. Для за­вершення її будівництва та введення в експлуатацію 2014 року необхідно передбачити 679 млн. грн., зокрема 245 млн. грн – 2013 року та 435 млн. грн. – 2014 року. Введення в експлуатацію шахти дозволить працевлаштувати шахтарів із шахт №1 і №9 після їхньої ліквідації".

З метою недопущення подальшого загострення ситуації в шахтарських колективах західного регіону Спеціальна контрольна комісія Верховної Ради України з питань приватизації надала низку рекомендацій Кабінету Міністрів України, серед яких:

– терміново ввести мораторій на імпорт енергетичного вугілля з-за меж України на період ліквідації профіциту вугільної продукції та усунення невиправданих преференцій вуглевидобувним підприємствам, що входять до складу приватних вертикально-інтегрованих структур;

– визначити необхідний обсяг закупівлі вугілля Львівсько-Волинського вугільного басейну, запрова­дивши наступну схему квотування:

невідкладне – усунення профіциту вугілля: використавши механізм державної підтримки для усунення різниці в ціні вугілля з-за меж Львівсько-Волинського басейну, забезпечити щомісячне відвантаження вугілля підприємствам ПАТ ДТЕК "Західенерго" обсягом 120 тис. тонн (ДП "Львіввугілля" – 80 тис. тонн, ДП "Волиньвугілля" – 20 тис. тонн, шахти "Надія" – 20 тис. тонн) протягом трьох місяців з метою недопущення техногенних наслідків у краї, передбачивши відповідні зміни до Прогнозного балансу електроенергії, палива та витрат генеруючих компаній ТЕС на 2013 рік;

перспективне: забезпечити щорічне відванта­ження вугілля підприємствам ПАТ ДТЕК "Західенерго" обсягом не менше 1500 тис. тон;

– зобов'язати Міністерство енергетики та вугільної промисловості України передати шахту №5 "Нововолинська" в ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" на ліквідацію та ін."

Народні депутати-свободівці висловлюють сподівання, що уряд зверне увагу на нагальні проблеми волинських та львівських шахтарів та сприятиме негайному вирішенню проблемної ситуації.

Тарас СТАРОДУБ,

депутат Сокальської районної ради
від ВО "Свобода".

Голос Сокальщини на GoogleNews