Влада працює

Відчиняють тому, хто стукає…

Питання соціального захисту та гарантій хвилюють людей завжди. Саме про них йшла мова за "круглим столом", 10 квітня, у приміщенні управління соціального захисту населення РДА, який мав на меті обговорити проблеми та перспективи розвитку надання соціальних послуг громадянам. На нього запросили заступника директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Оксану Яковець, заступника голови Сокальської РДА Ларису Фарин, начальника Пенсійного фонду в Сокальському районі Володимира Радика, директора територіального центру Тетяну Бугай, завідувача Сокальської поліклініки Надію Сикиндюк, директора центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді РДА Ігоря Дещаківського, працівників управління соціального захисту населення РДА, представників громадських організацій та ЗМІ.

Заступник директора департаменту соціального захисту облдержадміністрації Оксана Яковець добре знайома з роботою управління соціального захисту населення, бо є куратором району з соціальних питань. Вона зазначила, що не має зауважень до роботи цієї установи. Тут відкрили і успішно функціонує єдина приймальня, її робота ефективна. Громадяни можуть попередньо записатися на прийом по телефону і прийти в зручний для себе час, а також відслідкувати свою справу і дізнатися про результат її розгляду. Тут же можна отримати перелік соціальних виплат та дізнатися про послуги, які надає територіальний центр. Добре, що є підтримка районної влади, яка допомогла зробити ремонт і обладнати приміщення.

Держава знаходить можливість підтримувати незахищених громадян і надавати їм соціальний захист.

О. Яковець закликала всіх до відвертої розмови, щоб цей "круглий стіл" допоміг вирішити певні проблеми чи підняв їх. Адже •за кожною справою є чиясь доля чи крик про допомогу. Тож не можна бути байдужими. Власне у соціальній сфері мають працювати люди, які дбають про інтереси інших та переймаються долею ближнього.

Лариса Фарин, заступник голови РДА:

– Соціальна складова  одна з пріоритетних, які стоять перед виконавчою владою у нашому районі. Такі зустрічі є важливими. Ми намагаємось почути громадські організації, дослухатися до їхніх потреб і знаходити шляхи вирішення. Ось чому й скеровуємо роботу на координацію всіх соціальних служб. І тут є співпраця. Хочу зазначити, що звернень громадян з питань соціального захисту стає менше. І це добрий показник роботи. Уже декілька років поспіль на Сокальщині діє програма підтримки репресованих і політв'язнів. Звичайно, виділені кошти не можуть забезпечити вирішення усіх проблем…

 Володимир Огінський, начальник управління соціального захисту населення Сокальської РДА:

– Управління соціального захисту РДА неодноразово проводило такі зустрічі з громадськими організаціями, щоб почути чи відчувають себе громадяни соціальнозахищеними, що їх хвилює, підняти актуальні та життєво важливі для громадян питання.

Адже державні установи та громадські організації працюють з тими ж самими людьми. І ці громадяни перетинаються у різних громадських організаціях. А також  вислухати зауваження до нашої роботи та пропозиції. А далі спільно думатимемо, як їх вирішити, щоб покращити соціальний захист людей. На жаль, на районному рівні вирішити деякі проблеми ми не взмозі, зате це в компетенції вищих інстанцій. Наше завдання допомогти людям і роз'яснити, які їм належать соціальні виплати.

Далі В. Огінський розповів про роботу управління соціального захисту у 2012 році. Зокрема, наголосив, що всі виплати громадянам проводяться у межах, визначених чинним законодавством. Торік їм надано 48 видів допомог, компенсацій та пільг з державного, обласного та місцевого бюджетів на суму 100,0 млн. грн. Проведено виплату разової грошової винагороди 287 жінкам, яким присвоєно почесне звання "Матигероїня", на суму 3108,3 тис. грн. За рахунок коштів державного бюджету 5398 ветеранам війни виплачено разову грошову допомогу до Дня Перемоги на суму 1107,0 тис. грн.

Для контролю за наданням державних соціальних пільг сформовано "Єдиний державний реєстр пільговиків", до якого вже внесено 20464 пільговиків, сума компенсації за звітний період становить 10348,3 тис. грн. На виконання заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС  для соціальної підтримки 255 постраждалих з державного бюджету використано 306,5 тис. гривень.

У 2012 році 2229 сім'ям призначено субсидій на відшкодування витрат на оплату житловокомунальних послуг та відшкодовано підприємствам, надавачам послуг, за надані субсидії 2789,8 тис. грн. Виплачено субсидій готівкою на придбання твердого палива та скрапленого газу 370 сім'ям на суму 349,9 тис. грн.

Постійно поповнюється Центральний банк даних інвалідів. Торік 38 інвалідам району видали направлення для забезпечення візками, 226 інвалідів скеровано для отримання інших засобів реабілітації (палиці, милиці, протези молочної залози, ортопедичне взуття), 15 інвалідів отримали спеціальні засоби для спілкування та обміну інформацією (11  озвучені годинники, 11  тифломагнітофони та 4 мобільні телефони), 41 інваліду виплачено компенсацію на бензин, ремонт, технічне та транспортне обслуговування автомобілів на суму 6,7 тис. грн., 23 інвалідам  грошову допомогу  9,5 тис. грн., 5 інвалідів скеровано для здобуття робітничої професії у Львівський міжрегіональний центр соціальнотрудової, професійної та медичної реабілітації інвалідів.

При Сокальському районному територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) створено пункт безкоштовного прокату засобів реабілітації, тут у 2012 році надано 46 послуг.

У минулому році надано путівки на санаторнокурортне лікування 38 учасникам війни, 16 інвалідам загального захворювання, 10 особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.  31 інваліду виплачено компенсацію за невикористане санаторнокурортне лікування (7,0 тис. грн.).

Рішенням сесії Сокальської районної ради від 10.01.2012 року №182 затверджено районну Програму соціального захисту окремих категорій громадян Сокальського району на 2012 рік, на реалізацію якої освоєно 647,5 тис. грн., та реалізовано заходи, спрямовані на соціальну підтримку громадян з інвалідністю, а саме:

– санаторнокурортне лікування дітей, хворих на ДЦП,  здійснення ефективної соціальної політики в районі щодо цієї групи дітейінвалідів, яка спрямована на покриття частини витрат на лікування дітей в Міжнародній клініці відновного лікування м. Трускавець. Торік проліковано 13 дітей з діагнозом ДЦП, освоєно 77,2 тис. грн.;

– соціальна допомога найменш забезпеченим громадянам та громадянам, які опинилися в екстремальних обставинах,  упродовж 2012 року надано допомогу •87 громадянам на суму 79,7 тис. грн.;

– надання щомісячної адресної грошової допомоги на часткове відшкодування вартості житловокомунальних послуг  ця допомога щомісячно виплачується 375 сім'ям, де проживають 2 і більше інвалідів І та ІІ груп, інвалідам по зору І та ІІ груп, одиноким інвалідам І та ІІ груп. Торік витрачено 171,3 тис. грн.;

– надання одноразової грошової допомоги громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС,  допомогу надано 258 постраждалим, у тому числі 24 інвалідам, на загальну суму 32,1 тис. грн.;

– соціальна допомога учасникам бойових дій УПА  упродовж 2012 року надано щомісячну допомогу 92 громадянам на суму 138,6 тис. грн.;

– надання грошової допомоги особам, яким виповнилось сто та більше років,  упродовж 2012 року надано допомогу 4 громадянам на суму 4,0 тис. грн.;

– надання одноразової грошової допомоги громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС,  надано допомогу 258 громадянам на суму 32,1 тис. грн.;

– надання одноразової допомоги членам сімей військової служби, що загинули під час виконання інтернаціонального обов'язку •в Республіці Афганістан,  надано допомогу 5 сім'ям на суму 2,5 тис. грн.;

– надання пільг учасникам визвольних змагань  відшкодовано 141,7 тис. грн.

Тетяна Бугай, директор територіального центру обслуговування:

 – Територіальний центр надає соціальні послуги і працює відповідно до Постанови Кабінету Міністрів, яку прийняли в 2009 році. На обслуговуванні перебуває 4655 осіб, з них одиноких  майже тисяча. Територіальний центр надає послуги громадянам похилого віку, інвалідам, які досягли 18річного віку, хворим, які не здатні себе обслуговувати, але на період до чотирьох місяців (відповідно до медичних висновків). При територіальному центрі діють відділення: соціальної допомоги вдома, соціальної адаптації, соціальномедичних послуг, організації надання адресної матеріальної і грошової допомоги. Тісно співпрацюємо з БФ "Карітас "Сокаль" і проводимо благодійні акції. Збираємо кошти для акції "Великодній кошик", надаємо продуктові набори. При територіальному центрі функціонує ансамбль "Надвечір'я", який організовує цікаве та культурне дозвілля для одиноких людей похилого віку.

А далі, наче "розв'язався мішок" із запитаннями. Найбільше їх було від голови районної організації ВГО "Союз Чорнобиль Сокальщини" Романа Богуна, який просив відновити соціальну справедливість, внести аргументовані зміни у закон, допомогти вирішити ту чи іншу проблему, пояснити певні нюанси щодо надання пільг чорнобильцям.

О. Яковець формулювала чіткі пояснення та наголошувала, що нині склалася дещо непроста ситуація щодо надання всіх передбачених законодавством пільг чорнобильцям.

Голова організації Сокальської районної спілки політв'язнів Тарас Репко цікавився пільгами, які передбачені для учасників бойових дій та ветеранів національновизвольних змагань, репресованих та реабілітованих. Їх теж не обійшли увагою  отримують виплати завдяки прийнятій регіональній програмі. На жаль, на державному рівні пільг не мають, крім реабілітованих жертв політичних репресій.

Начальник Пенсійного фонду у Сокальському районі Володимир Радик, завідувач Сокальської поліклініки Надія Сикиндюк, директор центру соціальних служб для •сім'ї, дітей та молоді РДА Ігор Дещаків ький відповіли на запитання присутніх.

Голова районного товариства захисту дітейінвалідів "Надія" Микола Смусь підняв проблему щодо пільгового перевезення, безкоштовних рецептів, доїзду й створення реабілітаційного центру для дітейінвалідів. Адже в районі проживає 428 дітейінвалідів, серед них чимало лежачих. Їм потрібний фаховий масаж, який не завжди можуть зробити батьки чи хтось із -знайомих. Потрібний спеціальний фахівець. Щороку 13 дітей лікується в Трускавці, а є 36 з дитячим церебральним паралічем. Це виходить, що дитина раз у три роки може оздоровитися…

Заступник директора департаменту соціального захисту облдержадміністрації Оксана Яковець пообіцяла взяти до уваги всі зауваження і пропозиції. І підкреслила, що розвиток мережі центрів реабілітації для дітей  перспектива роботи управління соціального захисту. На Львівщині успішно функціонують декілька таких центрів, зокрема в Трускавці, Золочеві, Кам'янкаБузькій. Щодо пільгового перевезення, на її думку, найкраще було б, якби існувала адресна допомога громадянам, яким належить така пільга.

Голова громадської організації "Щаслива родина" Світлана Яблонська розповіла, що вони давно співпрацюють з управлінням соціального захисту РДА. Тут зручно та комфортно відвідувачам, черг нема. І зазначила, що вчасно отримують соціальні виплати, які належать багатодітним родинам та дітям. Її цікавило, чи держава надає безвідсотковий кредит для багатодітних родин у сільській місцевості на будівництво та реконструкцію житла та чому Сокальський район отримує невелику кількість путівок на оздоровлення у літніх таборах дітей з багатодітних родин.

– Ми співпрацюємо з територіальним центром для обслуговування уже 14 років, сказала менеджер БФ "Карітас "Сокаль" Мар'яна Яремчук.  Проводимо спільні заходи, благодійні акції. Як голова Громадської ради, створеної при райдержадміністрації, можу сказати, що, коли громадські організації хочуть щось з'ясувати із соціальними питаннями, керівники відповідних соціальних служб ніколи не відмовляються прийти на засідання громадської ради чи громадське слухання і пояснити ситуацію.

Мар'яна Яремчук підтримала пропозицію щодо створення центру для реабілітації дітейінвалідів.

Присутні почерпнули багато корисного для себе під час цієї зустрічі.

Наприкінці голова організації "Союз Чорнобиль Сокальщини" Роман Богун та голова наглядової ради "Союз Чорнобиль  Сокальщини" Методій Миколайчук вручили почесні грамоти за співпрацю та розуміння начальнику управління соціального захисту населення РДА Володимиру Огінському та начальнику відділення Надії Бокало.

Заступник директора департаменту соціального захисту облдержадміністрації Оксана Яковець подякувала всім за активну участь у "круглому столі". І сказала:

"Мене дуже тішить, що громадськість активна і порушує питання, які є дуже болючими. Адже недарма кажуть: "відчиняють тому, хто стукає". Тож треба стукати в двері влади, і вона підтримає ініціативу громадськості. На жаль, нині багато життєво важливих питань потребують уваги влади і мають реальні шляхи вирішення. Ми сьогодні почули, що потрібно створити центр реабілітації для дітейінвалідів. Вже є  досвід та практика такої діяльності в інших містах області. Представники громадської організації, які представляють інтереси чорнобильців, порушили актуальні та болючі питання, які також розглядаються на рівні області. На Львівщині є багато управлінь соціального захисту населення, які ефективно й організовано працюють, але Сокальське управління вирізняється поміж інших. Воно розташоване в гарному місці, його приміщення доступне до людей. Тішить мене порядок та сама організація роботи працівників. У цьому ж будинку є територіальний центр. І це добре, бо громадянин може проконсультуватися не тільки  щодо певних виплат, але й соціальних послуг. У мене нема жодного зауваження до роботи Сокальського управління соціального захисту населення. Є лише побажання: тримати цей рівень і прагнути до вищого.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews