Влада працює

Зробити будинок чи квартиру теплими та затишиними допоможе обласна програма енергозбереження

З 2009 року на Львівщині діє обласна Програма енергозбереження для населення. Вона дозволяє економити при отриманні кредиту на енергоощадні заходи: на встановлення індивідуального опалення, енергоощадних вікон тощо. Із коштів Програми компенсується частина відсотків, які людина платить за кредитом.

Ця програма допоможе мешканцям Львівської області зробити свій будинок або квартиру теплими, затишними, зменшивши при цьому споживання енергії та заощадивши кошти. Яка її мета та як можна скористатися нею мешканцям Сокальщини? Це й стало предметом нашої розмови з депутатом Львівської обласної ради, заступником голови комісії з питань інвестиційної та регуляторної політики, ПЕК, енергоефективності і розвитку підприємництва Ганною КОСТЮК.

– Розкажіть, будь ласка, з якою метою обласна рада прийняла Програму енергозбереження для населення.

– З кожним роком питання енергозбереження і енергоефективності набуває все більш важливого значення і стає все нагальнішим. В першу чергу, це пов’язано з підвищенням цін на один з найважливіших ресурсів – газ. До того ж, не потрібно забувати, що сучасні способи виробництва енергії завдають непоправної шкоди довкіллю та людині, внаслідок шкідливих викидів в атмосферне повітря. Це лише здається, що питання енергозбереження є легким. Однак, досить непросто зробити свій внесок у цій сфері, хоча б зменшити витрати у власній квартирі чи будинку. А що вже тоді казати про Україну в цілому? Ми повинні розуміти, що вирішення такої проблеми залежить, як від держави в цілому, так і від окремого громадянина. Адже кожен може зробити свій внесок у вирішення цього питання. Головне – не бути байдужим. Потрібно почати із себе. Полегшить цей крок «Програма енергозбереження для населення Львівщини на 20092012 роки», яка прийнята рішенням сесії №1096 Львівської обласної ради від 8 грудня 2009 р. Вона передбачає механізм кредитування населення на здійснення енергозберігаючих заходів з відшкодуванням 15 відсотків річних у національній валюті за кредитами.

– Чим конкретно Програма енергозбереження може допомогти населенню?

– Неефективне використання енергетичних ресурсів та електроенергії змушують замислитись над проблемою енергозбереження в країні. Так, у звичайному будинку майже третина тепла втрачається через дах, вікна, стіни та підлогу. Підраховано, що витрати газу на душу населення становлять 1,5 тис. кубометрів на рік, а це втричі більше, ніж у середньому в країнах Європи. Аби заощадити на оплаті рахунків за опалення, більшість мешканців прагнуть реконструювати свої оселі, вставити сучасні вікна, двері, утеплити стіни, підлогу, горище, встановити індивідуальне енергоощадне опалення. Втім, не кожна родина має відповідну фінансову можливість. І тут на допомогу приходять банки, кредитні спілки та Програма енергоощадності для населення. Мешканці Львівщини отримують компенсацію частини відсотків по кредитах у розмірі 15 або 20 відсотків, залежно від типу енергозберігаючого проекту.

– Пані Ганно, на що саме можна отримати відшкодування відсотків за кредитами?

– Отримати компенсацію можна на утеплення стін будинків, підлоги, горищ та дахів; встановлення рекуператорів тепла; встановлення та заміну вікон, вхідних дверей та віконнобалконних конструкцій; встановлення та реконструкцію електроопалення за енергозберігаючими технологіями.

– Скільки жителів Львівщини уже скористалися кредитом?

– З 2009 року Програма охопила понад 10 тисяч родин Львівщини, яким надали майже 90 млн. грн. кредитів, з них 9 млн. грн. – це компенсація з обласного бюджету. На жаль, у порівнянні з іншими районами, Сокальський не дуже активно використовує таку можливість. До прикладу: за три роки (20102012), лише 99 жителів Сокальщини скористалися Програмою, в той час як у Дрогобицькому районі 324 особи, у Стрийському – 236, у Пустомитівському – 320. На розвиток цього напрямку, з метою виходу на нульову відсоткову ставку за кредитами, окремими райдержадміністраціями області ініційовано виділення додаткових фінансових ресурсів з місцевих бюджетів на кредитування населення, а саме: Городоцькою, Мостиською, Дрогобицькою райдержадміністраціями, запроваджено додаткове фінансування з місцевого бюджету для відшкодування 10% річних відсоткової ставки для мешканців цієїї території, а також 7% – Самбірською райдержадміністрацією. На жаль, в Сокальському районі за період діяльності Програми з районного бюджету не виділили ні копійки.

– Якою є процедура отримання кредиту?

– Вона доволі проста: бажаючі отримати кредит приходять безпосередньо у банк чи кредитну спілку, які є у м. Сокаль та Сокальському районі, укладають угоду. Перелік документів такий же, як для отримання звичайного кредиту. Крім цього потрібно мати ще документ, який засвідчує його цільове використання – це рахунок чи накладна на придбання енерозберігаючих матеріалів (двері, вікна, утеплення).

Раніше мешканці брали кредити на 35 тисяч гривень, а тепер ці суми зросли в середньому до 58 тис. грн. Все частіше є випадки, коли мешканці взяли один кредит, виплатили його і нині хочуть взяти інший. Програма енергозбереження для населення є потрібною та корисною. І не лише з огляду на постійне зростання вартості енергоресурсів, а й тому, що показник віддачі інвестицій в ефективне енергоспоживання вищий, ніж відсоткова ставка по кредиту. І, звичайно, що не менш важливо, веде до покращення екологічного стану навколишнього середовища.

– Як вважаєте, що потрібно зробити, щоб залучити якомога більше населення Сокальщини до цієї Програми?

– Більше її популяризувати. Адже за енергозберігаючими матеріалами – майбутнє. Співпрацювати з головами сільських рад, ЗМІ. Програма містить промоційну складову, тож роз’яснювальні інформаційні листівки, плакати, посібники можна буде розміщувати в автобусах, державних інстанціях. Вважаю, що й банки та кредитні спілки повинні активніше долучитися до Програми, бо мають бути зацікавлені в її реалізації. Якщо спробуєте бути енергоощадливими, то не тільки підвищите рівень життя, але й зробите свій побут комфортнішим.

– Дякую за розмову.

Інтерв’ю взяла Любов ПУЗИЧ.  

Голос Сокальщини на GoogleNews