Важливими точками економічного зростання для громади в майбутньому можуть стати створення індустріального парку та логістичного хабу, реалізація інвестиційних проєктів, оновлення професійно-технічної освіти, створення Центру креативних індустрій, шахти-музею та розвиток туристичної інфраструктури.
У Червонограді відбулось засідання Робочої групи з розробки Стратегії/Плану дій справедливої трансформації Червоноградської міської територіальної громади в межах Проєкту «Підтримка структурних змін у вугільних регіонах України».
Проєкт впроваджує в Україні та зокрема у Червонограді як пілотному регіоні компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економіки і захисту клімату Німеччини (BMWK).
Основні напрями реалізації Проєкту стосуються справедливої трансформації вугільних регіонів, зокрема й на Львівщині.
Як розповіли у департаменті економічної політики Львівської ОВА в межах засідання основну увагу зосередили на створенні нових можливостей для жителів вугільних громад та працівників вугільних підприємств.
Зокрема, працювали над дорожньою картою розробки Стратегії/Плану дій справедливої трансформації Червоноградської територіальної громади, узгодили графік проведення засідань Робочої групи та план завдань до виконання.
Обговорили також низку стратегічних і програмних документів громади, результати соціально-економічного аналізу розвитку Червоноградської громади, ідентифікували ключові проблеми.
На засіданні сформували вміст майбутньої Стратегії: визначили ключові пріоритети/сфери справедливої трансформації та розвитку Червоноградської громади, оперативні цілі та завдання.
«Важливими точками економічного зростання серед інших стануть створення індустріального парку та логістичного хабу, реалізація інвестиційних проєктів зі створення сміттєпереробного заводу та розвитку альтернативної енергетики, оновлення професійно-технічної освіти та створення Центру креативних індустрій, шахти-музею та туристичної інфраструктури», – додали у департаменті.
Інституційне забезпечення процесу справедливої трансформації Червоноградської громади забезпечить створення Агенції розвитку Червонограда.
«В умовах збройної агресії росії проти України питання енергетичної безпеки країни постало дуже гостро. Львівщина готова до виклику, який постав перед нею в контексті зеленого переходу і необхідності реформування вугільного сектору. Для нас вкрай важливим є досвід і підтримка Німеччини і Європейського Союзу для успішного закриття шахт і трансформації вугільних регіонів, адже в Червоноградському районі функціонують шахти та теплова електростанція, яка працює на вугіллі», – зазначили у департаменті економічної політики.
У Робочій групі взяли участь представники та експерти компанії GIZ, департаменту економічної політики ЛОДА, управлінці Червоноградської територіальної громади, представники державних вугільних підприємств та громадських організацій.
Довідково:
Справедлива трансформація вугільної галузі – у фокусі уваги Уряду та Прем’єр-міністра, зокрема. Концепція Державної цільової програми справедливої трансформації вугільних регіонів України на період до 2030 року, схвалена Постановою КМУ від 22.09.2021 № 1024, покликана розв’язати проблемні питання, які виникають через процес відмови від викопного палива, сприяти впровадженню інноваційних рішень у сфері видобутку вугілля та створювати точки економічного зростання.
Зокрема, Концепція Державної цільової програми передбачає:
– розробку планів трансформації для кожної громади;
– створення точок економічного зростання;
– соціальну підтримку шахтарів та їх сімей;
– створення економічних кластерів;
– підтримку розвитку відповідної інженерної інфраструктури для залучення інвестицій;
– запровадження на законодавчому рівні нових інструментів підтримки інвесторів, які створюють робочі місця на вугледобувних територіях;
– диверсифікацію місцевої економіки.