Влада працює

У центрі Львова заборонено міняти вікна на пластикові

Управління охорони історичного середовища ЛМР вкотре нагадує мешканцям, що самовільна заміна вікон у будинках-пам’ятках архітектури є порушенням пам’яткоохонного законодавства. Як альтернативу пластиковим, мешканцям пропонують виконати фахову реставрацію автентичних дерев’яних вікон. Як зазначає експерт з реставрації КрістофЮнґганс, фахово відреставровані вікна будуть енергоефективними та служитимуть ще 100 років, повідомила прес-служба Львівської міської ради.

«Коли ми розпочали роботу тут ще у 2009 році, то проблема збереження історичних вікон була для нас дуже вагомою, і ще тоді в місті була тенденція міняти автентичні вікна. Це є неправильний шлях, зважаючи на пам’яткоохоронні норми, на вигляд будівлі, на зовнішній стан фасаду.

Чомусь побутує думка, що дерев’яні вікна не є енергоефективними. Це невірно. Такі вікна просто потрібно якісно реставрувати, покращувати їхні функції. Якщо вони будуть реставровані відповідно до усіх норм, то вони можуть служити ще близько 100 років, і вони будуть енергоефективними. Існують такі інститути, де досліджують, які функції вікно має до рестраврації і після реставрації, і дослідження показують, що після реставрації зберігаються усі будівельні, фізичні властивості, що вікно є енергоефективне. Є норма для будинків, скільки вони мають зберігати тепла. Відреставроване вікно, як показують дослідження, зберігає достатню кількість тепла для приміщення», – розповідає КрістофЮнґганс.

Він також зазначив, що схожа ситуація з заміною автентичних вікон була у Східній Німеччині на початку 90-хрр. Однак, згодом мешканці зрозуміли свою помилку. Він переконаний, що львів’яни усвідомлять, що з заміною автентичних вікон втрачається цінність будинку. «Схожа тенденція була у Східній Німеччині, у Лейпцигу. Ця тенденція почалася на початку 90-хрр. і вона руйнувала не тільки місто, будинок, це було шкідливо і для мешканців, які жили в будинку з заміненими вікнами. Пізніше вже ж таки пластикові вікна замінили на дерев’яні, але це вже були виконані дерев’яні копії і вони не могли відтворити вигляд оригіналу. Івласнете, щовразилоуцьому місті, – щотакбагатозбереглосяавтентичнихсубстанційдерев’янихвікон, цеєцікавинкоюЛьвова» – переконаний КрістофЮнґганс .

Як зазначила начальник юридичного відділу Галицької РА Оксана Яремко, минулого року районна адміністраія виграла 5 з 6 судових справ про приведення віконних заповнень до автентичного вигляду. Програна справа перебуває зараз на касаційному розгляді. «У цьому році плануємо підходити системно по будинках щодо подачі позовних зяв до суду.  У лютому ЛКП подали багато документів для підготовки позовних заяв, тому опрацьовуємо ці матерали і будемо поступово подавати до судових органів», – зазначила Оксана Яремко.

Щодо правильної реставрації вікон мешканцям слід звертатися в управління охорони історичного середовища (вул.Валова, 20) або в Німецьке товариство міжнародної співпраці (вул. Богомольця, 6, 3-ій поверх)».

У рамках програми «Реставрація історичних дверей та вікон», що втілюється ЛМР та GIZ (проект «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини Львова») впродовж 2011-2014рр. в історичній частині міста відреставрували 484 вікна. Відповідного до цієї програми, за реставрацію вікон мешканці платять тільки 30% від вартості робіт, решту – уряд Німеччини (GIZ).

Статтею 92 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини передбачено штрафні санкції:

Для громадян – від п’ятдесяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян (850 грн. – 1700 грн.)

Для посадових осіб – від ста до ста п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1700 грн. – 2550 грн.).

Голос Сокальщини на GoogleNews