24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом.
Упродовж 2022 року на Львівщині запланували вакцинувати від поліомієліту понад 20 тисяч дітей, які не були вчасно щеплені, 16 тисяч з них вже вакциновані. Про це повідомили у Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ.
У Центрі зазначають, що на Львівщині рівень охоплення вакцинацією дітей до одного року недостатній – 43% при необхідних 95%.
«Це захворювання було відоме з давніх-давен, але ніколи не викликало надзвичайних епідемій. Як правило, це випадки спалахової захворюваності.
Поліомієліт небезпечний тим, що від нього можна померти. Захворювання викликається вірусом поліомієліту, який може поширюватися різними шляхами – найчастіше через питну воду, через продукти харчування, через предмети спільного користування (для дітей – це є дитячі іграшки), які може ослинити одна дитина і передати іншій. Рідше вірус може передаватися повітряно-краплинним шляхом через слину, яку виділяє заражена поліовірусом людина. Джерелом вірусу є людина, хвора на поліо, незалежно від того, яка клінічна форма у людини спостерігається. Так, лише один з десяти хворих на поліо виявляє порушення функції руху або, найгірше – порушення функції серцевого чи дихального м’язу.
Можуть бути і легші прояви – розлад кишково-шлункового тракту, біль в животі, діарея, симптоми гострого респіраторого захворювання. Тому для лікарів дуже важливо при зверненні по медичну допомогу дитини з такими ознаками проводити обстеження калу на визначення наявності вірусу поліо», – розповідає гендиректорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко.
Ліків проти поліо досі не існує, тож єдиним способом захисту від захворювання є вакцинація.
Є два види вакцини від поліо:
- Інактивована – її вводять в ін’єкція;
- Жива – у вигляді крапель.
В Україні діє Календар профілактичних щеплень для того, щоб з найбільш оптимальними часовими проміжками після введення доз вакцини зробити організм дитини несприятливим до вірусу поліо.
Згідно з Календарем, щеплення проводять у віці: у два місяці і у чотири місяці вводять інактивовану вакцину. У шість і вісімнадцять місяців, у 6 років і 14 років вводять живу вакцину.
Зверніться до сімейного лікаря, щоб дізнатися як і коли можна зробити щеплення від поліо. Львівщина забезпечена повним обсягом вакцини від поліомієліту.
24 жовтня, у всьому світі відзначають день боротьби з поліомієлітом
Цей день був започаткований у 1988 році Всесвітньою асамблею охорони здоров’я, яка прийняла резолюцію про всесвітню ліквідацію поліомієліту. Відтоді захворюваність на поліомієліт у всьому світі зменшилася на 99% і розпочалось викорінення цієї людської хвороби, вдруге в історії після віспи в 1980 році.
Поліомієліт – це висококонтагіозне інфекційне захворювання, яке викликається вірусом поліо. Він вражає нервову систему і може викликати повний параліч за лічені години. Передається від людини до людини переважно фекально-оральним шляхом і розмножується в кишечнику. Початковими симптомами є лихоманка, втома, головний біль, блювота, біль у шиї та кінцівках.
«Під час пандемії COVID-19, війни в Україні та міграційних процесів серед населення знизились показники охоплення щепленнями дитячого населення проти поліомієліту. Зараз ця кількість становить менше 50% від загальної кількості населення, яке підпадає вакцинації.
Захворювання виникає в результаті інфікування одним з трьох типів вірусів поліомієліту. Вірус добре переносить замороження, висушування. Не руйнується травним соком та антибіотиками. Гине при кип’ятінні, під впливом ультрафіолетового опромінення та дезинфікуючих засобів», – повідомила позаштатна спеціалістка департаменту охорони здоров’я з епідеміології Наталія Іванченко.
«Серед паралізованих 5–10% помирають через параліч дихальних м’язів. На поліомієліт хворіють переважно діти до 5 років. Проте людина будь-якого віку, яка не була щеплена, може заразитися хворобою. Від поліомієліту не існує ліків, його можна лише запобігти.
Вакцина проти поліомієліту може захистити дитину на все життя. Існує дві вакцини: оральна та інактивована. Вони ефективні та безпечні. Це найкращий можливий захист населення», – зазначила експерт департаменту охорони здоров’я з епідеміології Оксана Пушкарьова.
Якщо хтось перехворів на поліомієліт у дитинстві чи молодому віці, але зберіг чи частково відновив ослаблені м’язи кінцівок, він може стати слабшим у пізньому дорослому віці.
Це постполіомієлітний синдром (ППС) – стан, який може вражати людей, які пережили поліомієліт через десятиліття після того, як вони одужали від первинної поліовірусної інфекції.
Ендемічна передача дикого поліовірусу продовжується в районах Афганістану та Пакистану. Якщо не вдасться зупинити поліомієліт у цих останніх регіонах, що залишилися, це може призвести до глобального відродження захворювання. Ось чому надзвичайно важливо забезпечити повне викорінення поліомієліту раз і назавжди.