Сьогодні, 3 жовтня, відбулося засідання адміністративної комісії при виконавчому комітеті, що займається питаннями порушення законодавства у сфері охорони історичної спадщини в нашому місті.
На засіданні було розглянуто п’ять випадків порушення, які скоїли мешканці в будинках-пам’ятках. Основними порушеннями стала заміна дерев’яних вікон і балконних блоків на пластикові. Також було обговорено ситуацію на вул. Коцюбинського, 3, де за руйнування пам’ятки підприємству було накладено максимальний штраф — 170 тисяч гривень.
Зокрема, за незаконну заміну дерев’яних вікон і балконних блоків на пластикові в будинках на вул. Б. Хмельницького, 3, М. Грушевського, 21, Личаківській, 19, І. Франка, 46 та пл. Ринок, 12, адміністративна комісія наклала штрафи по 1700 грн на власників квартир. Окрім цього, згідно з охоронними договорами, вони повинні усунути порушення, замінивши пластикові вікна та балкони на дерев’яні. Якщо власники не виконають зобов’язань, місто звернеться до суду.
До слова, всі п’ятеро власників були запрошені на засідання комісії, але жоден із них не з’явився.
Голова адміністративної комісії та керуючий справами виконкому Євген Бойко наголосив на необхідності не лише фіксувати порушення та реагувати на них, але й запобігати їм. Для цього в місті планується посилити моніторинг історичної частини міста та активізувати просвітницьку діяльність серед жителів. «Маємо проводити превентивну роботу для уникнення таких випадків. Моніторинг повинен бути регулярнішим, щоб фіксувати порушення до того, як вони стануть фактом. Також будемо збільшувати просвітницьку роботу, щоб мешканці знали, що міняти вікна на пластикові в центрі міста заборонено», — сказав Євген Бойко.
Крім цього, на засіданні було повторно поінформовано власника приміщень на вул. Коцюбинського, 3 — ТОВ «ТЕМПО», про накладення на нього штрафу у 170 тис. грн за порушення пам’яткоохоронного законодавства та умов охоронного договору. Власник замість одного вікна встановив двері, три інші вікна замінив на пластикові, а також перефарбував фасад. У разі невиконання вимог щодо виправлення порушень і несплати штрафу, місто звернеться до правоохоронних органів.
Євген Бойко також анонсував наступне засідання комісії, яке буде виїзним і відбудеться на вул. Парковій, 9, де зафіксовано будівництво без дозвільних документів. «За зверненням міської ради було відкрито кримінальну справу щодо незаконного будівництва, захоплення земельної ділянки та неправомірної реєстрації права власності. Сьогодні проводили слідчі дії та огляд місця події. Усі порушення задокументовано», — повідомив керівник міської Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Тарас Павлишин.
Місто також передало відповідні матеріали до Міністерства культури та інформаційної політики та до Державної інспекції архітектури та містобудування. Виїзне засідання з участю правоохоронців заплановане на вівторок, 8 жовтня.
Мешканців міста закликають перед початком робіт на пам’ятках архітектури або цінних забудовах звертатися до управління охорони історичного середовища ЛМР на вул. Валова, 20. Консультації можна отримати щосереди та щочетверга з 9:00 до 16:00 (перерва з 12:00 до 13:00), телефони: +38 (032) 235-43-40, +38 (032) 297-55-69. Для проведення робіт рекомендується залучати фахівців-реставраторів, контакти яких доступні в онлайн-каталозі «Оператори спадщини».
Місто також заохочує мешканців до проведення фахових реставраційних робіт за програмами співфінансування, що включають реставрацію історичних брам, вікон, а також балконів у будинках-пам’ятках. Більш детальну інформацію щодо умов співпраці та часткового фінансування можна знайти на сайті ЛКП «Бюро спадщини» у розділі «Співфінансування».
Раніше для управителів будинків та мешканців у Львові було проведено цикл навчань, що включали як теоретичні, так і практичні заняття щодо збереження пам’яток архітектури. Учасникам розповідали, як правильно організовувати реставраційні роботи та з ким їх узгоджувати. На прикладі одного з будинків фахівці демонстрували процеси ремонту стін, столярних виробів та металевих елементів.