Сьогодні, 24 жовтня, у Львівській обласній раді відбулася зустріч заступника голови Львівської обласної ради Валерія П’ятака з керівником регіональної інформаційно-просвітницької діяльності Консультативної місії Європейського Союзу Удом Мюллером, під час якої обговорили питання стосовно реформування правоохоронної системи в Україні.
Участь в обговоренні взяли також голова комісії з питань законності, дотримання прав людини та військових проблем Львівської обласної ради Олег Рісний, начальник управління економічної політики Львівської обласної ради Сергій Кіт, начальник відділу аналізу програм та інвестицій Львівської обласної ради Іван Собко та голова правління громадської організації «Інститут врядування» Анатолій Чемерис.
У рамках зустрічі сторони обговорили питання стосовно системи цивільного адміністрування, а також озвучили проблеми, які нині існують в системі органів внутрішніх справ нашої держави та регіону.
Удо Мюллер розповів українській стороні про мету свого візиту, зокрема, зазначив: «Ми приїхали сюди, щоби почути Ваші ідеї та отримати від представників органів місцевого самоврядування інформацію, якою саме Ви бачите реформу в правоохоронній системі».
Принагідно пан Мюллер зауважив, що питання реформ в Україні потрібно розглядати за двома принципами: з одного боку – це люди, які хочуть змін, а з іншого – це ментальність населення, історична цивілізація міста, регіону, держави та наскільки ці зміни швидко можуть сприйняти ті ж люди. Адже, сказав Удо Мюллер, щоби змінити те, що складалося в країні роками і щоби люди були задоволеними, звісно, потрібен тривалий час. «Влада цієї країни має важко працювати над адаптацією реформ до існуючих умов. Цю роботу потрібно продовжувати день за днем, місяць за місяцем», – зазначив він.
Натомість Валерій П’ятак озвучив своє бачення щодо проведення реформ у правоохоронній та судовій системах держави. За його словами, якщо реформи в Україні впроваджувати впродовж тривалого періоду, то вони не будуть реалізованими. «За 20 років реформування ми мали лише поразки. Ми напрацьовували дорожню карту змін, вносили туди специфіку регіонів… Але свідомо чи несвідомо всі ці проекти ламалися. Особисто я є прихильником швидких та жорстких реформ. Вважаю, що ми не повинні нині придумувати український велосипед. Нам достатньо взяти існуючу ефективну модель реформ і швидко рухатися шляхом її імплементації.
Давайте сьогодні запитаємо в людей, чи подобається їм наша міліція, чи захищають їхні права або ж – чи інші органи влади працюють ефективно? Очевидно, що відповідь буде однозначною – «Ні!». Тому нам потрібно швидко та впевнено рухатися, роблячи ефективні зміни, так як це зробили свого часу в Грузії. Тобто потрібно вибрити модель реформ, підібрати нові обличчя для структури, що підлягає реформі, та сміливо йти до мети», – зауважив Валерій П’ятак.
Також заступник голови Львівської обласної ради зауважив, що Україна нині впевнено рухається до Європи, а тому їй потрібна підтримка та поради європейських експертів. «Знаю, що у Вас є пакет рекомендацій, то ж почнемо діяти», – сказав він.
Таку ж думку підтримав і депутат Олег Рісний, заявивши, що проблеми у правоохоронній системі стали однією з причин Майдану та Революції Гідності. «Люди повстали проти злочинної системи, побудованої на корупції та хабарах. І, побудувати нині на тій системі нову систему, яка би в основі не мала професійності та довіри людей, дуже важко, а навіть і неможливо.
Іншими словами, якщо в корупційній системі дати працювати за передовими механізмами і технологіями, то не факт, що вони будуть працювати ефективно. Тому, проводячи зміни, потрібно акцентувати увагу на молодих, фахових людях, яким, передовсім, довіряла би громадськість», – наголосив Олег Рісний.
Водночас, на думку голови правління громадської організації «Інститут врядування» Анатолія Чемериса, те, що нині називається процесом реформування міліції, зокрема, на місцевому рівні, є не зовсім ефективним. «Невже ми очікуємо, що міліція сама себе буде реформувати?
Ні, такого ще ніколи не було і не лише в Україні. Не здатен реформувати себе жоден орган державної влади, якщо він не знаходиться під впливом громади. Так, центральні органи влади, всі міністерства мають Громадські ради. Але я вважаю, що вони ховаються за такими радами, щоби не йти до широкої громадськості. Бо, зазвичай, до Громадської ради входять люди, яких у цих відомствах добре знають.
Дуже часто загальна картинка в Україні виглядає по європейськи: у нас є обговорення, у нас є Громадські ради, у нас відкрита комунікація. Але в деталях – все по-іншому», – сказав він.
Вислухавши всі думки та позиції учасників нинішнього обговорення, Удо Мюллер сказав, що сформував на сонові всього сказаного свою думку, яку обов’язково озвучить перед Міністром внутрішніх справ України. Також він закликав усіх до подальшої співпраці, щоби це обговорення не було звичною декларацією про проведену зустріч, а натомість стало початком реальної роботи над процесом реформування в країні.