7 червня мешканці Двірців, Пристані, Бутин, Волиці на десять хвилин перекрили рух транспорту по трасі Львів-Сокаль на пішохідному переході у м. Великі Мости. До пікетувальників приїхав голова райдержадміністрації Микола Мисак. Було багато представників райвідділу внутрішніх справ, які спостерігали за тим, що відбувається і навіть фільмували. Чому ж мешканці цих сіл вдалися до таких радикальних методів протесту? В них увірвався терпець чекати, коли ж врешті прийде черга на ремонт дороги Рава-Руська – Великі Мости. Її понищили не мешканці тих сіл, котрі їздили по ній легковими автомобілями, фірами, велосипедами, маршрутками, а тепер – останні не хочуть курсувати у цьому напрямку. Тут великі вантажівки перевозили ліс, пісок – і поруйнували дорогу, яку й дорогою назвати не можна, швидше, – шлях чи й навіть напрямок. Але таких доріг на Сокальщині, та й на Львівщині, багато. Як висловився голова райдержадміністрації Микола Мисак, «є й гірші». І, власне, він намагався пояснити пікетувальникам ситуацію, зачитав листа, з яким звернувся після рішення колегії райдержадміністрації з цього питання до Служби автомобільних доріг, а також вислухав їх позицію, претензії.
– Ситуація з дорогами дуже складна. І в нашому районі – одна з найскладніших, – сказав він. – Питання неодноразово розглядали на сесіях районної ради, колегіях райдержадміністрації. Про катастрофічний стан доріг на Сокальщині добре знають голова Львівської ОДА та його заступники. Власне, на початку травня ми звернулися листом до Служби автомобільних доріг, де вказали, що поруйновані практично всі автодороги району, у всіх напрямках. Найкритичніша ситуація склалася на автодорогах Сокаль – Стоянів, Сокаль – Бояничі, Червоноград – Перетоки, Рава-Руська – Гайок, Червоноград – Рава-Руська, Тартаків – Шарпанці, Тартаків – Княже, Стаївка – Пристань. На наші, а також депутатів усіх рівнів, неодноразові звернення до Служби автомобільних доріг, позитивного вирішення даного питання не досягнуто. Не ремонтують дороги загального користування територіального і місцевого значення на території нашого району. Хоча в даний час (йдеться про початок травня) розпочали, але не завершили ремонт дороги Сокаль – Червоноград, яка у зв`язку зі значною інтенсивністю руху, потребує термінового завершення розпочатих робіт. Ми просили вжити заходів щодо відновлення транспортної мережі доріг району та надати інформацію щодо проведення їх ремонту. На цей лист ми отримали відповідь від Служби автомобільних доріг, котра повідомила таке: «В даний час в межах виділеного фінансування з державного бюджету філіями Львівського Автодору проведено ліквідацію аварійної ямковості за рахунок коштів на утримання експлуатаційних доріг загального користування для забезпечення безпеки руху. Службою буде додатково обстежено вищеназвані дороги для визначення основних показників та проведено ремонтні дороги у межах виділеного фінансування». Практично увесь травень всі дорожні служби області (ще й у наш район залучили дорожників з Одеси) – працювали на ремонті доріг, які обслуговуватимуть Євро2012. Увесь травень на дорозі, яка веде до митного переходу Угринів-Долгобичів були задіяні усі ресурси Облавтодору. Ми часто зустрічалися з керівниками цієї організації, востаннє – 5 червня, і я щоразу наголошував, що треба взятися за дороги, які є в районі, про це також поінформований і голова облдержадміністрації. Через те, що триває Євро2012 одеські дорожники на два тижні припинили роботи, аби не перешкоджати туристам, які приїжджатимуть до нас. А потім їх відновлять. На дорогах району, думаю, роботи розпочнуться і раніше. Протягом цих двох тижнів ми отримаємо графік виконання ремонтних робіт на дорогах, про які йшла мова. Я знаю ситуацію на напрямку Рава-Руська – Великі Мости, але в нас є і інші, які приблизно в такому ж стані. Я зобов`язаний дбати за всі напрямки, що терміново потребують ремонту. Через два тижні зможемо зустрітися з вами і говорити про досягнуті домовленості стосовно ремонту згаданої дороги.
Далі були емоції, крик душі людей, котрі ремствували, що по тій дорозі не те що їхати, а й пройти неможливо. Люди обурювалися владою, яка керує у Києві і не знає їх проблем, а по телевізору – рай земний.
Голова райдержадміністрації Микола Мисак твердив, що відповідає за свою ділянку роботи і, врешті, за ті два роки, що він на посаді, намагається сумлінно виконувати свої обов`язки, а також звернув увагу пікетувальників на те, «що вони зробили стосовно перекриття дороги – то протиправно і те, що дороги не робляться – це теж протиправно». Також очільник району на закиди людей, де «діваються» податки, які вони платять, відповів, що гроші на ремонт комунальних доріг є, це: 2 млн. 80 тис. грн. – з державного бюджету та 600 тис. грн. – з обласного. Отже, майже три мільйони гривень.
Недобрим словом згадували керівника Сокальської філії «Райавтодору» Володимира Квартирука, котрий не мав би займати цю посаду. Як пояснив Микола Мисак, стосовно цього керівника, Сокальська районна рада прийняла рішення: його роботу визнати «незадовільною», звернення є до керівництва «Облавтодору», щоб В. Квартирука звільнили з займаної посади.
Депутати Львівської обласної та Сокальської районної рад Леся Небожук та Олександр Гаврилюк просили пікетувальників почекати два тижні, а потім зустрітися з головою райдержадміністрації, де він озвучить графік робіт на ремонт дороги Рава-Руська – Великі Мости.
Суперечка була гарячою. Часом звучали і образливі звинувачення щодо голови райдержадміністрації. Адже молоді і старші, жінки і чоловіки, у тому відчаї не контролювали себе. Українці – народ терплячий, але терпець увірвався. Люди пізніше говорили і про те, що молодь з вищою освітою не має роботи в селі, нема дитсадка у Двірцях. Вели мову про прийняття Верховною Радою в першому читанні антиукраїнського законопроекту «Про засади мовної політики». Говорили про все, що наболіло. Більше не перекривали дороги. Хоча, коли я поцікавилася у водія, чи він ображається на пікетувальників, котрі затримали його, то він, прочитавши плакати «Де євродороги?», «Нема доріг – нема села» підтримав людей. І депутат обласної ради Леся Небожук, представник фракції ВО «Свобода» (члени місцевих осередків цієї партії взяли активну участь у акції протесту) підкреслила, що «то був відчай громади, бо люди не можуть добратися на роботу, водії маршруток відмовляються курсувати тією дорогою. Громада вже не вірить жодним паперам, бо зібрали більше тисячі підписів під новим зверненням, і що? Люди вимагають активної дії, тому вдаються до крайнощів».
Якщо не буде змін, то акцію протесту відновлять, і вона буде значно масовішою.
Оксана ПРОЦЬ.