Здоров'я

У Львові вперше в Україні пацієнту у кістки вживили протези – він їздить за кермом, займається спортом та волонтерить

Перший в історії України пацієнт із вживленими у кістки протезами – їздить за кермом, займається спортом та волонтерить

Торік ортопеди-травматологи Національного реабілітаційного центру НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) вперше в Україні виконали остеоінтеграційне (внутрішньокісткове) протезування нижніх кінцівок. Пацієнтові – 57-річному капітану ЗСУ Ігорю Крупнову, який на війні втратив обидві ноги, вживили протези просто у кістки. Зараз захисник веде активний спосіб життя та здійснює мрії.

Спершу хірургічно медики встановили металеві імпланти, а тоді, за шість тижнів після операції, протезисти припасували до них труби та стопи. Погодитися на операцію, яку в Україні ніколи не виконували, пацієнтові було нелегко.

«Я тоді не знав, що буде. Ризикували і я, і лікарі. Але прооперували. Я думаю, що то був правильний крок. Відтоді не шкодую жодного дня», – каже Ігор Крупнов.

Ігор Крупнов
Ігор Крупнов

Зараз Ігор веде активний спосіб життя – їздить за кермом, займається спортом, волонтерить та здійснює мрії. Адже нещодавно він повернувся зі США, де вулицями міста Лос-Анджелес пройшовся своїми ногами.

«Остеоінтеграційне протезування – це новітня технологія, яку успішно застосовують у світі. Це нові можливості для людей, які втратили кінцівки, і ці можливості просто зобов’язана надати медична система – особливо тим, хто втрачає здоров’я, захищаючи державу. Я дуже радий, що нам у центрі НЕЗЛАМНІ вдалося застосувати цю методику», – зазначив Олег Самчук, генеральний директор Першого медичного об’єднання Львова.

Водночас, медики наголошують, що остеоінтеграція має низку виключень і протипоказань. Відтак, рішення щодо протезування ухвалюється виключно мультидисциплінарною командою, на основі показів та цілей пацієнта.

Нагадаємо, Ігор Крупнов – захисник, який добровільно став на захист нашої країни та втратив на війні обидві ноги. Це сталося пізньої осені 2022 року. Його авто підірвалося на мінах.

Як Ігор приймав рішення стати першим пацієнтом з остеоінтегруючим протезом, згадує керівник напрямку травматології Центру НЕЗЛАМНІ Василь Рокита. «Пацієнт мав високі вимоги. Він хотів максимально швидко повернутися й адаптуватися до соціального життя, в якому він був до травми, якої завдала війна. Тому ми і вирішили спробувати остеоінтеграційне протезування», – каже він.

10 квітня – через п’ять місяців після поранення і втрати кінцівок, захиснику вживили імпланти. Першу в Україні операцію з остеоінтеграції спільно з львівськими хірургами виконав гуру цього напрямку – австралійський ортопед-травматолог Муньєд Аль Мудеріс. Він зробив вже півтори тисячі таких операцій по всьому світу, і його пацієнти ведуть активний спосіб життя і працюють без обмежень.

«Україна – столиця ампутацій, на жаль. І таких випадків ставатиме лише більше. Тому дуже важливо для України зараз мати можливість проводити такі операції. Перевага остеоінтеграції в тому, що пацієнт має чутливість, за допомогою якої він може відчувати землю і розрізняти поверхні. До прикладу, ходити по траві і відчувати її м’якість», – каже лікар Аль Мудеріс.

За шість тижнів після операції із вживлення імплантів лікарі та протезисти центру НЕЗЛАМНІ припасували пацієнтові останню частину конструкції – штучні стопи. Ігор Крупнов одразу ж зробив свої перші кроки. Зараз, за понад півроку після втрати кінцівок, він вже обходиться без візка: вмивається і чистить зуби, стоячи на штучних кінцівках, помалу ходить та навіть кермує автомобілем.

«Дуже задоволений, що вибрав саме цей спосіб протезування. Ще є невеличкі складнощі, але це все в процесі, і це все точно вирішиться, я відчуваю. Я кайфую, коли стоячи чищу зуби і вмиваюся. Я ходжу все впевненіше, і це мене дуже тішить. Далі – соціалізація, робота, допомога фронту, бо війна не закінчилися. Дуже засмучує, що багато в кого вона вже закінчилася. А треба здобувати нашу перемогу», – ділиться враженнями Ігор Крупнов.

Довідка

Національний реабілітаційний центр НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) – це унікальне місце, де дорослі та діти, які постраждали від війни, отримують комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Центр працює на базі Першого медичного об’єднання Львова – найбільшої медичної установи України, до якої входять дві дорослі лікарні та одна дитяча.

Серед напрямків роботи: реконструктивна хірургія, лікування опіків, ортопедія, протезування, фізична і психологічна реабілітація. Тут є власна протезна майстерня. А у квітні 2022 року тут відкрили новий корпус реабілітації: це сім поверхів із комфортними палатами, реабілітаційними залами, найсучаснішим обладнанням та басейном. Усе – для найліпшого відновлення поранених, адже місія центру – рятувати, протезувати та реабілітувати українців в Україні.

Голос Сокальщини на GoogleNews