Результати досліджень представлять 9 листопада у винниківському «Історико-краєзнавчому музеї» на виставці «Дари у світ «Вальхалли», повідомляє департамент архітектури та розвитку містобудування ЛОДА.
На перші артефакти натрапили ще навесні 2017 року: тоді були знайдені частини мечів, наконечники списів. Тож фахівці «Історико-краєзнавчого музею» м. Винники спільно з кафедрою археології ЛНУ у липні 2017 року розпочали розкопки. Їхні результати науковці називають сенсаційними.
«У двох досліджених кремаційних захороненнях виявили надзвичайно важливі для європейської та світової археології знахідки, в тому числі рідкісні для нашої території провінційно-римські імпорти кінця І – середини ІІ ст. н.е. Зокрема, серед найцінніших предметів – частини великої глиняної червонолакової посудини (т.зв. «terra siggilata»), скляні предмети, металеві вироби, а також два великі бронзові казани. Один із них прикрашений трьома чоловічими погруддями. На сьогодні цей казан є третьою відомою знахідкою в Європі. Два попередні були виявлені в багатих князівських похованнях в Чехії (Мишув) та Польщі (Чернувко)», ‒ розповіли у прес-службі ЛОДА.
Ця пам’ятка археології є цінною не тільки для України, а й країн Центральної Європи. Знайдені речі вказують на високий соціальний статус похованих у могильнику людей, стверджують історики.
Частину знахідок вдалося реставрувати, їх представлять на виставці 9 листопада у Винниках.
Нагадаємо, що у міському парку Сокаля у середу, 26 липня, під час розчищення території для спорудження спортивного майданчика робітники знайшли залишки давніх фундаментів, зокрема пивниці та аптечні матеріали. Про це повідомили у Сокальській районній раді.
На місце ремонтних робіт виїхали представники археологічно-рятівної служби зі Львова, голова Сокальської районної ради Микола Пасько, перший заступник голови Сокальської райдержадміністрації Ірина Задолинна, міський голова Сокаля Вадим Кондратюк та інші.
Архітектор-реставратор, викладач кафедри реставрації «Львівської Політехніки», Юрій Дубик порекомендував запровадити нагляд під час робіт на місці знахідок.
«Подальші роботи на місці знайдення старих фундаментів, варто проводити під наглядом, адже від цього залежить історія міста, а якщо точніше то його вік», – сказав він.
Археологи припустили, що фундаменти належать до 17-18 століття, а під місцями фундаменту може знаходитися давнє городище. Вони також показали карту, на якій дана вулиця була забудована та налічувала близько двадцяти господарств.
Голова Сокальської районної ради Микола Пасько зазначив, що роботи зі встановлення спортивного майданчика у місцевому припинятися не будуть, оскільки не передбачають капітального будівництва. Разом із цим він зауважив, що «від цього, наскільки давні знайдені фундаменти залежить вік міста Сокаля».
На думку начальниці відділу містобудування та архітектури Сокальської райдержадміністрації Мирослави Баралус, у майбутньому необхідно скласти план робіт, щоб дослідити дану територію.
Зазначимо, спорудження спортивного майданчика у міському парку Сокаля передбачене обласною програмою «Спортивний майданчик на 2017-2021 роки», і співфінансується з обласного і місцевого бюджетів.