Згадаємо, як це було

На Сокальщині про ліквідаторів та постраждалих від Чорнобильської катастрофи памятають

Відбувся «круглий стіл» з нагоди 25-ої річниці з дня аварії на Чорнобильській АЕС. Головуючим на ньому був начальник управління праці та соціального захисту населення Володимир Огінський. У зустрічі взяли участь голова Сокальської РДА Микола Мисак, заступник голови райдержадміністрації Наталія Карташова, керівник апарату РДА Марія Христинич, заступник Сокальського міського голови Вадим Кондратюк та керівники державних установ, чорнобильці.

Володимир Огінський наголосив, що проведення цієї зустрічі спрямовано на те, щоб підняти питання, які турбують чорнобильців, сприяти їх вирішенню. Проблеми подолання наслідків аварії на ЧАЕС залишаються актуальними і сьогодні та потребують відповідного коригування.

Наталія Карташова розповіла, що внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС постраждало близько 5 млн. громадян, на забруднених територіях розташовано майже 5 тис. населених пунктів Республіки Білорусь, України та Російської Федерації, у тому числі більше 2,2 млн. осіб та 2293 населені пункти – в Україні.

На сьогодні статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в Україні мають 2210605 осіб. В Сокальському районі на обліку перебуває 258 осіб (21 особа – має статус І категорії; 100 – 2 кат.; 62 – ІІІ кат.; 67 – постраждалих дітей (із них 1 дитинаінвалід); 3 особи – ІV кат.; 2 – вдови ліквідаторів аварії на ЧАЕС, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою; 3 чол. – категорії «Г»).

Подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – це не тимчасова, а розрахована на тривалий час цілеспрямована діяльність держави, яка буде здійснюватись протягом тривалого періоду. За 25 років після аварії ще не всі фактори, породжені нею та шкідливі для здоров’я, належно вивчені, а деякі мають бути переосмислені.

В районному бюджеті на 2011 рік на соціальний захист постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено 457,9 тис. грн.
Особливе місце серед питань збереження та відновлення здоров’я постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи населення належить питанню організації оздоровлення цих осіб. У 2010 році Сокальське районне управління праці та соціального захисту населення надало три путівки для дорослих та чотири – для дітей. Дитинаінвалід була оздоровлена Сокальською центральною лікарнею. Також оздоровлено дітей, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС через районний відділ освіти: шестеро осіб – в санаторії «Ровесник», 15 – у дитячих пришкільних таборах. Цьогоріч в черзі на оздоровлення перебуває 18 дорослих та вісім дітей.

Директор районного центру зайнятості Віктор Лащук повідомив, що на даний час в районі на обліку немає осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Начальник управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Володимир Радик розповів, що на обліку в управлінні перебуває 104 особи з числа ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції. З загальної кількості пенсіонерів цієї категорії 78 отримують пенсію за віком, 11 – по інвалідності та 15 – по втраті годувальника.

Середній розмір пенсійної виплати особам з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС з урахуванням надбавок, підвищень, державної адресної допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, індексації становить 1057,60 грн.

Завідувач терапевтичним відділенням поліклініки Сокальської ЦРЛ Надія Михальчук повідомила присутнім, що в Сокальській ЦРЛ громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, надається кваліфікована медична допомога, проводяться періодичні медичні огляди. На диспансерному обліку знаходяться 253 особи, постраждалих внаслідок аварії,186 дорослих (з них 129 – ліквідатори, 9 – евакуйовані, 48 – переселені) і 67 дітей.

В 2010 році оздоровлено 7 осіб в санаторнокурортних закладах, з них 4 дітей. Безкоштовно зубопротезовано 5 осіб. Хворим виписують рецепти для безкоштовного отримання ліків. З державного бюджету на 2011 рік виділено на медикаменти і зубопротезування 18922 грн.

На засіданні «круглого столу» були присутні голова громадської організації «Союз Чорнобиля» Петро Биць, голова громадської організації ліквідаторів на Чорнобильській АЕС «Егіда» Віктор Гаврилов, голова районного товариства «Діти Чорнобиля Сокальщини» Василь Сисак.

Вони сказали, що відчувають підтримку райдержадміністрації та районної ради. Віктор Гаврилов попросив, аби керівники району виділили організаціям приміщення, де б постраждалі могли два рази на місяць збиратися, обговорювати наболілі проблеми. Заступник Сокальського міського голови Вадим Кондратюк відгукнувся на просьбу і запропонував чорнобильцям проводити зустрічі в сесійній залі міської ради. Крім того, міська рада виділить цим організаціям комп’ютер.

Як бачимо, на Сокальщині про ліквідаторів та постраждалих від Чорнобильської катастрофи пам’ятають. Цим особам надають допомоги, виплати, путівки на оздоровлення… Хочеться, щоб ці люди завжди були соціально захищеними, а їхні проблеми були вислухані та вирішені.

Ольга РОМАНЮК.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews