Цікаво знати

До служби у війську готові

 Того дня у Сокальському райвійськкоматі було людно: юнаки проходили призовну комісію. На третьому поверсі, в кожному кабінеті, приймали лікарі: терапевт, хірург, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог… 

 
Заходжу в перший, де юнаків оглядає досвідчений офтальмолог Лариса Товкало, яка вже сорок років працює у комісії.
 
– Скажу з досвіду – ситуація із зором у призовників стабільна, – каже Лариса Павлівна. – Нині є контактна корекція, можна обстежитись, полікуватись. Більшає юнаків з короткозорістю, бо наші діти стали залежні від комп’ютерів, а це велике навантаження на очі. Але не ті, хто носить окуляри, непридатні до служби у війську, а ті, хто має різні захворювання очей. Таких в основному відсіюємо при приписці. У цьому році їх було лише семеро.
 
Навпроти в кабінеті вимірюють ріст, вагу, далі юнаків оглядає хірург Михайло Шиделко, просить стати рівно, повернутись спиною, впівоберта, запитує кожного чи є скарги на здоров’я. Від його пильного ока не ховаються ні синяки, ні порізи, ні рубці, ні шрами, з’ясовує їх походження. Запитую, який стан здоров’я юнаків. Михайло Петрович зітхає:
 
– В день оглядаю приблизно півсотні хлопців. Якщо серед них є хоч один здоровий – дивуюсь. Найбільше захворювань опорно-рухового апарату – сколіози, остеохондрози, плоскостоп’я, кіфози. Ходять в кросівках, не займаються спортом. В шістнадцять-сімнадцять років ідуть працювати на будови, йде велике навантаження на хребет, він не витримує і – пішло-поїхало…
 
Переді мною оглянув декількох хлопців, навпроти прізвища кожного зазначив по 3-4 хвороби.
 
Лікар, що організовує роботу медичного персоналу, Ганна Тарнавська відзначила, що нині вимоги до здоров’я призовників жорсткіші, зокрема щодо психічного стану, були юнаки з незначними відхиленнями у психіці, їх скерували до Львова.
 
Після проходження медогляду юнаки по одному заходять в останній кабінет, де засідають члени призовної комісії. В неї входять представники влади, міліції, лікарі, а очолює її керівник апарату райдержадміністрації Марія Христинич. Військовий комісар ОРВК Микола Лисак зачитує особову справу призовника: сімейний та стан здоров’я (особливий наголос ставиться на психічному, психологічному), характеристику, в який рід військ скеровують. Чимало юнаків тут вже не вперше: хтось мав відтермінування від служби у війську через стан здоров’я, хтось закінчував виш… Багатьом з них вже виповнилось двадцять і більше років, дехто побував тут уже по 4-5 разів. 
 Хочеш іти до війська? Чи маєш якісь претензії, зауваження, пропозиції? – ці запитання ставили кожному призовнику. Відповідали, що готові служити, претензій не мають. Марія Іванівна бажала юнакам щасливої служби, вручала пам’ятки (в них вказано, що потрібно брати з собою, а що заборонено, як адаптуватися у перші місяці служби у війську) та блокноти з національним орнаментом.
 
Як зазначив Микола Лисак, останнім часом нижчим стає освітній рівень призовників, гіршає їх стан здоров’я. Чимало підлітків або стоять на обліку у райвідділі міліції, або притягались до кримінальної відповідальності, а це значить, що їх до війська не призивають. Проблемою є і те, що багато прибужан разом з дітьми виїжджають за кордон, чимало юнаків навчаються в інших державах, зокрема в Польщі.
 
Члени комісії провели зустріч з усіма призовниками. Виступаючи перед ними, Марія Христинич, зокрема, сказала:
 – Виконати священний обов’язок перед державою дуже важливо для вас. Завжди пам’ятайте: бути здоровим – це не пити, не палити, не робити біди собі чи іншому. Будьте патріотами, гідно представляйте себе, свою родину, свій край. Продовжуйте хороші традиції, виконуйте настанови батька-матері, нехай вас чекають наречені, не забувайте писати листи додому. Не забувайте також про Бога, бо ми – християни. Успішної вам служби!
 
Микола Лисак поінформував призовників, що після трьох місяців вони мають право перейти на контрактну службу; що з 1 жовтня суттєво підняли плату льотчикам, морякам і тепер вона сягатиме більше 4 тисяч гривень. А начальник відділу взаємодії з правоохоронними органами, оборонної та мобілізаційної роботи РДА Володимир Шевчук доповнив: в Севастополі, де, до речі, наші юнаки проходять службу на підшефному катері "Сокаль", 6 грудня здають сучасний гуртожиток для моряків-контрактників.
 
Юнаки знову розходяться по кабінетах, а я розмовляю із начальником відділення комплектування майором Володимиром Хоменком. 
 
– Осінній призов юнаків на строкову військову службу проходить з 1 жовтня по 31 листопада, – говорить він. – Відправляти їх будемо в два етапи: 8-10 жовтня та 5-20 листопада. Перші підуть на флот, в учбові підрозділи, у високомобільні десантні війська. Всього маємо відправити 60 осіб. Сьогодні комісію проходять юнаки з Сокаля та району, вчора були з Червонограда та Гірника.
…Що ж, той, хто пройде військову службу, стане справжнім чоловіком. Чого і бажаю усім призовникам.
 
Валентина БЛУДОВА.

Голос Сокальщини на GoogleNews