Home / Цікаво знати / На 1294-метровій висоті постав хрест з розп’яттям Ісуса Христа…

На 1294-метровій висоті постав хрест з розп’яттям Ісуса Христа…

 На шпилі Острого Верха, є площадка, розміром метр на метр. Тут стояв прикордонний стовп, який я використав для встановлення хреста. Після Другої світової війни майже всі стовпи були демонтовані й використані нашими передбачливими односельчанами на надмогильні пам’ятники.

 
З приходом «визволителів» у 1939 році кордон продовжував діяти. В нашому с. Либохора стояла прикордонна застава. В той час почався масовий перехід бідних людей із Закарпаття (Чехословаччина) до нас «в радянський рай», розрекламований в радянських газетах та листівках, які скидали по той бік «гранки». Людей, які повірили радянській пропаганді про «рай», масово відловлювали прикордонники та НКВС і пішки вели під дулами автоматів у райцентр, а далі епатували в тюрми Стрия, Сам-бора, Дрогобича. Подальша їхня доля всім відома – звинувачення в шпіонажі, дезертирстві, зраді, і кінцевий вирок – розстріл.
 
Дізнавшись про трагічну долю своїх земляків із Закарпаття, інші тут же почали повертати назад через полонини. Прикордонники їх вистежували і там же, на місці без суду розстрілювали. Скільки таких біженців загинуло на полонинах, невідомо, але либохірці кажуть – сотні.
 
З другим поверненням «визволителів» ця жахлива історія повторилася, але ще в жорстокішій формі. Жертв тут стало значно більше. Німці та румуно-мадярські фашисти гнали людей на полонини рити окопи, а радянські літаки з повітря розстрілювали їх. Румуно-мадярські загарбники майже впритул розстрілювали молодих новобранців. Відступу не було, адже позаду йшли «заградительние отряди».
 
Я вже давно виношував ідею поставити і освятити на цих ви-сотах хрест. І лише цьогоріч, в рік 70-річчя створення УПА, свою місію виконав. На 1294-метровій висоті постав хрест з розп’яттям Ісуса Христа та табличкою з написом «Землякам та одно-сельчанам, борцям за волю України, які загинули в цих полонинах в Другій світовій війні 1939-1945 років. Вічна їм пам’ять». 
 
Невдовзі планую тут знову зібрати товариство з Червонограда, що було присутнє на посвяті. Слава Україні! Героям слава!
 
Михайло КАЗИБРІД, уродженець с. Либохора, житель м. Червоноград.
Это код вашего информера. Просто скопируйте и вставьте его в место на странице, где должен отображаться рекламный блок.
Загрузка...

About Адміністрація порталу

x

Check Also

ТОП-5 квартир в новобудовах Одеси за крок від моря

Одеса … Це прекрасне місто на ...