Наші інтервю

Співпраця запорука успішних змін

15 грудня минулого року Ярослава Герасимчука (на фото) призначено на посаду заступника керівника Червоноградської місцевої прокуратури. Ми попросили його розповісти про себе, повноваження, напрямки роботи.

– Ярославе Мироновичу, розкажіть, будь ласка, коротко про себе.

– Народився у 1987 році в місті Сокаль Львівської області. Навчався на юридичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка, у 2009 році здобув освітньо-кваліфікаційний рівень "магістр права". Цього ж року розпочав трудову діяльність в органах прокуратури. 15 грудня 2015 року призначений на посаду заступника керівника Червоноградської місцевої прокуратури. Одружений, виховую сина та доньку.

– Як відбувалось Ваше призначення на керівну посаду в місцеву прокуратуру? 

– Із набуттям чинності нового Закону України "Про прокуратуру" розпочато процес системного реформування органів прокуратури України, основою якого є якісне оновлення її керівного складу. Вперше в історії незалежної України проведено відкритий конкурс на заміщення вакантних посад місцевих прокурорів та їх заступників, участь у якому могли взяти як зовнішні кандидати, так і прокурорські працівники, які раніше не обіймали керівні посади в органах прокуратури, до яких належав і я.

Я використав таку можливість і взяв участь у конкурсному відборі, який розпочався 20 липня 2015 року. Відбір складався з 4 етапів: тестування на знання законодавства (професійний тест), тестування на загальні здібності, тестування особистісних характеристик та співбесіда, яка проводилась конкурсною комісією в приміщенні Національної академії прокуратури України з відеотрансляцією в онлайн-режимі. До складу конкурсної комісії, окрім фахівців, входили представники громадськості.

За результатами успішного проходження конкурсного відбору, на підставі рекомендацій конкурсної комісії, наказом прокурора Львівської області 15 грудня 2015 року мене призначено на посаду заступника керівника Червоноградської місцевої прокуратури.

Як відомо, повноваження новоствореної місцевої прокуратури поширюються на три адміністративно-територіальні одиниці: Сокальський, Жовківський райони, а також м. Червоноград.

– Якими повноваженнями Ви наділені та які пріоритетні напрямки роботи нової прокуратури?

– Згідно з розподілом обов'язків, з урахуванням положень нового Закону України "Про прокуратуру", забезпечую реалізацію в межах Сокальського району основних функцій прокуратури. Серед них: підтримання державного обвинувачення в суді; представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених Законом; нагляд за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство; нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Пріоритетними напрямками роботи нової прокуратури є, окрім іншого, координація діяльності правоохоронних органів у сфері протидії злочинності та боротьби з корупцією в межах району, відстоювання державних інтересів у бюджетній та земельній сферах, забезпечення ефективного здійснення процесуального керівництва у кримінальних провадженнях та підтримання державного обвинувачення в суді, орієнтуючи при цьому суд на призначення справедливого покарання та засудження осіб, що вчинили злочини.

– Які основні вимоги на часі до працівників прокуратури і наскільки успішно ці завдання виконує Червоноградська місцева прокуратура? 

– За результатами проведеного конкурсу на заміщення вакантних посад оперативних працівників в Червоноградську місцеву прокуратуру призначено 21го прокурора, які успішно пройшли конкурс та, згідно з рейтинговими списками, показали кращі результати. Повноваження шістьох із вказаних працівників поширюються на територію Сокальського району.

Колектив прокуратури молодий, при цьому кожен з працівників, здобуваючи професійний досвід, щоденно працює над підвищенням фахового рівня.

– Протягом першого місяця мого перебування на посаді заступника прокурора працівників прокуратури орієнтовано на активізацію роботи у всіх напрямках прокурорської діяльності, відновлення стану законності, а особливо довіри до органів прокуратури, в тому числі шляхом тісної співпраці з населенням, ретельного з'ясування суті порушених питань у зверненнях та при проведенні особистих прийомів громадян, додержання правил професійної етики та моралі.
Водночас, реформування прокуратури не зводиться лише до того, щоб оптимізувати кадри, організувати належну роботу прокурорів на всіх напрямках діяльності. Необхідно знайти принципово нові підходи у справі боротьби із корупцією в межах району, захисту інтересів держави та її громадян, що і відноситься до одного з першочергових завдань Червоноградської місцевої прокуратури.

– Нині шахтарі ДП "Львіввугілля" страйкують, з юридичної точки зору, наскільки правомірні їх дії?

– Порядок оголошення та проведення страйку чітко регламентовано Законом України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" (надалі  Закон). Зокрема, страйк  це тимчасове колективне добровільне припинення роботи працівниками (невихід на роботу, невиконання своїх трудових обов'язків) підприємства, установи, організації з метою вирішення колективного трудового спору, який застосовується як крайній засіб вирішення колективного трудового спору.

У разі проведення зборів, мітингів, пікетів за межами підприємства орган (особа), який очолює страйк, повинен повідомити про запланований захід місцевий орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування не пізніше, ніж за три дні.

Нікого не може бути примушено до участі або до неучасті у страйку.

При цьому, згідно з вимогами Закону, питання щодо надання правової оцінки правомірності та визнання страйку незаконним розглядається за заявою роботодавця чи уповноваженої ним особи виключно у судовому порядку та не є компетенцією органів прокуратури.

– Чи прокуратура має вплив на підприємства, які не виплачують шахтарям заробітної плати?

– Мова швидше йде не про "вплив на підприємства", а про вжиття заходів реагування в межах компетенції, зокрема кримінально-правового характеру, початку та організацію ефективного досудового розслідування за фактами безпідставної невиплати заробітної плати.

Зокрема, 4 січня 2016 року Червоноградською місцевою прокуратурою внесено відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування за фактом невиплати заробітної плати шахтарям більш як за один місяць, за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.175 КК України. Проведення досудового розслідування доручено слідчому відділу Сокальського ВП Червоноградського ВП ГУ НП у Львівській області. У кримінальному провадженні зазначено проведення невідкладних слідчих та процесуальних дій для повного, всебічного та неупередженого дослідження всіх обставин події. 

– Скажіть, будь ласка, от міліція стала поліцією, але чи криміногенна ситуація у районі покращилася? Чи жити стало безпечніше?

– Дійсно, 7 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію". З цього часу міліція, як така, офіційно припинила своє існування і в Україні розпочала роботу Національна поліція. 

Зокрема на Сокальщині, замість Сокальського райвідділу міліції ГУ МВС України у Львівській області створено Сокальське відділення поліції (надалі  ВП), яке входить у склад Червоноградського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області.

Водночас, процес реформування органів міліції лише розпочато, працівники Сокальського ВП проходитимуть обов'язкову переатестацію, докорінно змінюватимуться підрозділи та їх функції.

А тому, лише після завершення відповідної реформи, належного соціального та матеріально-побутового забезпечення працівників поліції, проведення в комплексі інших заходів, як складових елементів реформи, можна буде вести розмову щодо змін, про які йдеться у запитанні, надаючи при цьому оцінку результатів діяльності нової поліції і визначаючи її вплив на покращення криміногенної ситуації в районі.  

– Чи є у нас корупційні справи і якщо так, то про які суми йдеться під час розслідування корупційних справ?

– Такі справи є. Зокрема, кримінальні провадження, що перебувають у провадженні слідчого відділу Сокальського ВП за фактами вчинення корупційних злочинів  привласнення, розтрати або заволодіння майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем (ст. 191 КК України), зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 КК України) та ряд інших. 

В окремих випадках йдеться про десятки та сотні тисяч гривень ймовірно заподіяної шкоди. Стан досудового розслідування у вказаній категорії кримінальних проваджень взято на контроль в Червоноградській місцевій прокуратурі, вживаються заходи до активізації в них досудового розслідування.
– Скажіть, будь ласка, чи корупційні або кримінальні справи зависають, чи губляться у судах або ж винні отримують незначні покарання?

– Зазначених фактів за період мого перебування на посаді з 15 грудня 2015 року по даний час в Сокальському районному суді не було. І я докладу всіх зусиль, щоб таких фактів не було.

– На що скаржаться мешканці Сокальщини і як Ви можете їм допомогти?

– Аналізом скарг та звернень, що надійшли за останній місяць в Червоноградську місцеву прокуратуру, встановлено, що переважна більшість із них стосується стану досудового розслідування кримінальних проваджень, що перебувають в провадженні слідчого відділу Сокальського відділення поліції, прийняття рішень про їх безпідставне закриття, тощо. 

За результатами розгляду таких скарг місцевою прокуратурою вживаються заходи для усунення виявлених порушень, врахування доводів заявників у ході здійснення досудового розслідування. Проводяться заслуховування стану досудового розслідування на оперативних нарадах у керівництва місцевої прокуратури, прокурорами надаються письмові вказівки слідчим, які є обов'язковими до виконання, використовуються інші повноваження, визначені Кримінальним процесуальним кодексом України. 

– З чого розпочнете прокурорську діяльність на керівній посаді у Сокальському районі? 

– Я уже розпочав  із прозорості та відкритості у своїх діях, налагодженні тісної співпраці з громадськістю району, систематичному висвітленні результатів діяльності роботи місцевої прокуратури в засобах масової інформації. 

На жаль, нині досить низький рівень довіри та поваги громадян до силових структур і органів прокуратури. Моє основне завдання, насамперед, повернути ці втрачені цінності, особливо довіру. Розраховую на співпрацю, при чому відкриту, бо скільки б ми не говорили в родинах, з сусідами чи друзями про порушення закону і бездіяльність прокуратури, результату буде мало. Якщо ми декларуємо європейський вибір, то й життя і вчинки наші мають бути цивілізованими, європейськими. 

А тому, про факти порушення законності прошу невідкладно сповіщати правоохоронні органи, зокрема Червоноградську місцеву прокуратуру, шляхом усного чи письмового звернення, що дасть можливість побачити й проаналізувати проблеми, які турбують мешканців району, вникнути в суть порушеного питання, вжити заходів до його вирішення.

Отож, користуючись нагодою, скажу, що двері Червоноградської міської прокуратури є завжди відчиненими для громадян. Особистий прийом я здійснюю щосереди з 9.00 год. до 13.00 год. у місцевій прокуратурі за адресою: м. Сокаль, вул. Шептицького, 157.

Також, щоденно в робочі дні особистий прийом громадян проводять згідно з графіком оперативні працівники місцевої прокуратури.

Окрім цього, Червоноградська місцева прокуратура забезпечує можливість прийому звернень громадян в електронній формі. Всі бажаючі можуть подати звернення на офіційну електронну адресу Червоноградської місцевої прокуратури: skarga_chervonograd@oblprok.lviv.uа

Сподіваюсь на плідну співпрацю і з жителями району, і з нашими ЗМІ, бо тільки співпраця є запорукою успішних змін, на які ми усі так чекаємо.

Дякую за розмову.

Розмову вела Оксана ПРОЦЬ.

 

 

Голос Сокальщини на GoogleNews