Через обставини, які склалися в 2014 році – недосконала система фінансування дошкільної освіти в Україні та практично стан російсько-української війни, що призвело, зокрема, до суттєвого зростання ціни газу у порівнянні із тією, яка закладена в бюджеті, – міська рада постала перед вибором, яким чином організувати виховний процес в наших п’яти садочках, щоб було найменше незручностей для батьків і дітей. Про це наша розмова з міським головою м. Сокаля Богданом ЗАРІЧНИМ.
– Богдане Степановичу, скільки коштів у цьому році бракує на утримання дитячих дошкільних установ?
– Нам при затвердженні бюджету не вистачає 500 тис грн. (а це один місяць роботи), а якщо врахувати, що ціна газу зросте на відсотків 60%, то ще може не вистачати 300-400 тис. грн.
Хочу зазначити, що у бідній Україні принцип фінансування садочків залишився практично ще з радянських часів, а саме: 10,5 год. перебування дитини у садочку і 50% харчування оплачує держава (чи місцеве самоврядування). І коли я чую, мовляв, для чого батьки здають по 10 грн. на садочок – держава повинна все зробити, то хочу відповісти, що країни із набагато розвинутішою економікою не можуть собі цього дозволити. Візьмемо Польщу. Там є комунальні садочки, які працюють по вісім годин, діти не мають ніяких спалень, батьки повністю оплачують харчування. Але це в тих містах, які можуть це профінансувати. Другий вид – суспільні садочки – це, зокрема, є і в Долгобичеві. Держава оплачує тільки 5 годин, а кожну наступну годину і повністю харчування – батьки. Та ще й працюють далеко не повний рік. І є ще приватні садочки.
Практично жодні розвинуті країни світу не фінансують садочки як в нас, практично в повному обсязі (навіть США). Левова частка утримання дітей лягає на плечі батьків.
Я не сприймаю популістські заяви на зразок: «У мене не підніметься рука голосувати проти дітей». Популізм, бажання сподобатися перед виборами разом з іншими негативними явищами вже й так довели Україну до банкрутства. Це означає, що я хочу погіршення умов перебування дітей у садочках, а хтось за них переживає? За три роки нашої каденції надзвичайно велика увага приділялася саме садочкам. За цей час на капітальні, поточні ремонти і придбання із міського бюджету скерували близько 1,5 млн. грн., а на цей рік заплановано 855 тис. грн. Це не до порівняння більше, ніж у попередні періоди. Але, якщо ми йдемо в Європу, то повинні зрозуміти, що ніяка громада не розвиватиметься, якщо 75% коштів бюджету буде скеровуватися на садочки, а 25% – на весь розвиток міста (що є зараз у нас). Двадцять два роки Україна якось виживала, але, як бачимо, практично стала банкрутом. Я вірю, що найближчим часом почнуться кардинальні реформи у всіх галузях, а що стосується дошкільної освіти, то і тут будуть суттєві зміни в тому контексті, про який я сказав вище. Я це говорю для того, щоб було розуміння, що не можна робити тільки те, що нам би хотілося. Якщо наші бажання не мають фінансового підґрунтя, то це шлях в нікуди. І величезна бюджетна діра, яка є в Україні (утворилася не тільки тому, що було масове розкрадання коштів), є підтвердженням моїх слів.
– Отже була пропозиція тимчасово припинити роботу дитсадків влітку на один місяць…
– Я зустрічався у всіх п`яти садочках із батьками, які завчасно були попереджені. Взяло участь 250 батьків, якщо врахувати, що постійно у садочки ходить приблизно 530-540 дітей, то це дуже багато. Шкода, що ніхто з депутатів не ходив на ці зустрічі, чи хоча б представники від фракцій. Дякую Ганні Бельзецькій та Андріану Лащуку, які були у садочку №9 і чули розмову та думки батьків. Практично всі батьки, які були на зустрічі, хоча у кількох і виникали певні проблеми, де перебуватиме дитина протягом місяця, погоджувалися з необхідністю припинення роботи на один місяць, за винятком двох мам із дитсадків №№7, 8. Оптимальним місяцем вибрали липень. Наші зустрічі оформлені протокольно. Хочу зазначити, що така практика є в дуже багатьох містах України. Масово у Волинській області, вже другий рік поспіль у Жовкві. Є міста, в яких у попередні роки садочки закривали на два місяці (КаміньКаширськ Волинської області), є й такі, які переводили на чотириденний робочий тиждень (Олевськ Житомирської області), дехто не робив цього влітку, та зупиняли на місяць роботу в листопаді-грудні (Гуляйполе Полтавської області).
– Можливо, у батьків були якісь інші пропозиції, думки?
– Була думка, щоб хоч один садочок працював, коли інші закриють. Коли я запитував батьків – чи буде хтось водити дітей в інші садочки? Відповіли – ніхто. Крім тих двох-трьох мам. Хоча є практика, коли залишають працювати один садочок, або кілька у великих містах. У Нововолинську – один на все місто, Вінниці – 5 із 42 садочків і т. д. Але тут є свої мінуси. Це негативний вплив на дитину від короткотермінового перебування в чужому садочку. Нема розробленої та відпрацьованої методики тимчасового переведення дітей з садочка в садочок.
Неможливо спрогнозувати чи вистачить для всіх місця, або навпаки, чи будуть діти належно ходити, а чи, попростому, даремно витрачатимемо бюджетні кошти. Але, якщо є така необхідність, то немає жодних проблем, щоб працював один садочок, коли в інших проводитимуть ремонтні роботи.
– Найважливіша проблема – це брак коштів чи ще якісь є причини, що варто на один місяць у літній період закривати дитсадки?
– Звичайно, насамперед йдеться про кошти. Але в наших дошкільних установах треба проводити ремонтні роботи і добре, якби дітей у цей час в дитсадку не було. Якщо міську раду нормально фінансуватиме казначейство, то ми запланували виділити 150 тис. грн. на ремонт харчоблоку у дитсадку №1, тому його доведеться закрити на місяць. У трьох ДНЗ №№8, 7, 5 запланували виділити кошти, щоб зробити реконструкцію водопостачання теплої води у кожну групу. І за гроші, які акумулюються з батьківського фонду, теж у дитсадках роблять поточні ремонти, фарбують підлогу, шафки, білять стіни – і всім цим діти дихають. Якщо ми отримаємо кошти, то у дитсадку №5 маємо завершити заміну даху і хочемо розпочати ремонт зали, а це заміна вікон, циклювання підлоги, лакування. Є ряд законодавчих актів, у яких йдеться, що під час виконання ремонтних робіт дитсадки не можуть працювати. Власне, за цей місяць, про який ідеться, ми не лише зекономимо кошти, а ще й виконаємо ряд ремонтних робіт. Ця практика випробувана у багатьох містах України. Хоча багато депутатів і батьків закидають мені, коли я наводжу будь-які приклади інших міст: кажуть, що нема чого рівнятися на когось, а треба самим подавати приклад. Але ж це абсурдні речі, бо потрібно аналізувати реальний стан речей. Не можна в одному місті в Україні побудувати Європу.
– Батьки, як платники податків, очевидно, вважають, що їхні кошти теж ідуть на утримання дошкільних установ?
– Згідно з бюджетним законодавством є закріплені доходи: це податок на доходи фізичних осіб і державне мито. І тільки з цих двох видів податків можемо фінансувати дитсадки. Дякую всім сокальцям, які чесно сплачують податки.
Проте і тих коштів недостатньо для того, щоб вирішити питання роботи дитячих дошкільних установ. Їх вистачає лише на 9 місяців. І через те нам держава дотує ті кошти. Зокрема, цього року, щоб забезпечити роботу дошкільних установ навіть на 11 місяців, ми повинні отримати дотації в сумі 2 млн. 102 тис. 840 грн. І саме виважена позиція відділу освіти, фінансового управління Сокальської РДА і міської ради дозволили знайти кошти на 11 місяців у минулому році. У 2014му в нас досить великий бюджет розвитку – майже 5 мільйонів, який можемо витратити на капітальні ремонт, реконструкцію і придбання необхідних речей для комунальних підприємств чи дитсадочків. Але не можемо, згідно з бюджетним законодавством, скерувати ці кошти на роботу дошкільних установ. У двох попередніх роках з вільних лишків ми виділили один мільйон сто тисяч гривень, бо розуміли, як вони необхідні цим установам.
– Тож яке рішення всетаки прийняли депутати на сесії Сокальської міської ради?
– До наступної сесії, яка відбудеться 14 травня, бюджетна комісія Сокальської міської ради, до якої входять депутати усіх фракцій, повинна ще раз з економічним відділом міської ради опрацювати всі цифри, вивчити різні варіанти виходу з цієї ситуації. Сокальська міська рада має звернутися у фінансове управління Сокальської райдержадміністрації, у Львівські облдержадміністрацію і обласну раду з листами щодо можливості скерування додаткових коштів для забезпечення роботи дитячих дошкільних установ на 12 місяців. А також завідувачі дитячих дошкільних установ повинні проаналізувати, поспілкуватися з батьками, щоб з`ясувати, хто має змогу піклуватися дітьми вдома один місяць влітку, а в кого такої змоги немає.
Тільки у тісній співпраці міської ради, депутатського корпусу, відділу освіти, керівників садочків і, особливо, батьків, можливо домогтися хорошого результату.
– Дякую за розмову!
Розмову вела Оксана ПРОЦЬ.