Військовий комісар Сокальсько-Червоноградського ОВК Микола Лисак нещодавно повернувся із зони АТО, де перебував у відрядженні. Що він там бачив, а також про мобілізацію до війська та інше він розповів нашому кореспонденту.
– Пане Миколо, тривалий час – з вересня до кінця року – Ви перебували в зоні бойових дій. Розкажіть, будь ласка, що Ви там бачили, який бойовий дух наших вояків.
– Так, три рази був у відрядженнях, в основному в таких населених пунктах як Старобільськ, Станично-Луганське, Щастя, Лисичанськ, Кримське…
Тепер наші військові вже краще забезпечені технікою, зброєю. Хочу відзначити надзвичайно велику допомогу волонтерських організацій, завдяки яким вояки не мають проблем з харчуванням та обмундируванням. На передовій, де хлопці перебувають під обстрілом, наприклад, в Кримському, де над головою постійно свистять снаряди, не бачив жодного п’яного, а в тилу, за 15-20 кілометрів, їх вже можна зустріти. В зоні бойових дій кожна людина проявляється як лакмусовий папір: хтось сміливий, а хтось – боягуз. Нема людини, яка не боїться, але хтось може перебороти свій страх, а хтось – ні. Військові часто надають допомогу місцевому населенню продуктами та іншим. Багато з місцевих виїхали – хто в Росію, хто вглиб України, а ті, що залишилися, оберігають свої будинки, квартири. На боці, що не контролюється українською владою, зі слів місцевого населення, сильно проявляється мародерство, а з нашого боку такого не чув.
Звичайно, людина звикає до всього, там уже не реагують на постріли. Це в нас тут мирно і спокійно. Коли приїжджаєш звідти, здається, що війни нема, потрапив в інший світ. Але потрібно розуміти, яка загроза висить над цим спокоєм, наскільки близько небезпека. Необхідно вже стояти на захисті та бути готовим до гірших подій. Іншого виходу нема, стаємо всі на захист, або інакше втратимо свою державу. Військовий комісаріат вже розпочав виклик громадян для проходження медичного огляду та формування команд. А з 30 січня почнемо відправляти до війська.
– Хто нині підлягає призову до війська?
– Призову підлягатимуть ті ж самі категорії громадян, які підпадали під мобілізацію у 2014 році. Головними критеріями буде придатність за станом здоров’я, наявність військовооблікової спеціальності, бажання захищати свою Батьківщину.
Не підлягатимуть призову громадяни, які мають 3х і більше дітей, працівники, заброньовані за національною економікою, студенти денної форми навчання та громадяни, які мають на утриманні непрацездатних членів сім’ї. Чоловіки віком від 50 до 60 років можуть бути призвані до служби лише в добровільному порядку (призовний вік для чоловіків зараз складає 20 – 60 років). Також чоловіки до 25 років, які не проходили служби в армії, будуть призиватися виключно на контрактній основі.
– І скількох осіб маєте відправити до війська?
– Скільки буде мобілізовано важко сказати, все залежить від завдань, які будуть поставлені вищим командуванням. Крім того, в цьому році буде проходити призов на строкову службу – в квітнітравні і в жовтнілистопаді. За попередніми даними, протягом року в Україні мають призвати на строкову службу 40 тис. осіб, що вдвічі більше, ніж було раніше.
– Сподіваюсь, нині вже не посилатимуть у зону бойових дій непідготовлених солдатів, як це було на початку?
– В ході четвертої хвилі мобілізації, яка триватиме 210 діб, громадяни пройдуть військову підготовку в декілька етапів. Зокрема, загальну військову підготовку (медичну, тактичну, інженерну), фахову підготовку, окрему підготовку для офіцерів в навчальних закладах. Жоден військовик не вирушить у зону бойових дій без проходження повного циклу підготовки. Тобто раніше як за два місяці жоден хлопець не потрапить в зону АТО. Звичайно, потрібно розуміти, що обстановка на Сході країни може змінитися, не приведи Господи почнуться ворожі наступальні дії, тоді може бути оголошена і загальна військова мобілізація, це буде питання декількох днів.
Військовики, призвані на військову службу, отримують грошове забезпечення від 2500 грн., а при перебуванні в зоні АТО, – від 6 тис. грн. і більше залежно від посади та військового звання. За всіма громадянами, які призвані під час мобілізації на військову службу, гарантовано зберігаються місце роботи, посада, середній заробіток. Військовики, які перебувають в зоні АТО, отримують статус учасника бойових дій та пільги згідно з чинним законодавством. Якщо військовика поранено, то він також отримує грошове відшкодування залежно від тяжкості поранення.
– Розкажіть, яка нині ситуація із призовом?
– Кількість патріотично налаштованих добровольців дуже зменшилась. Є багато осіб, які, користуючись будьякими причинами, виїжджають або шукають різні шляхи, щоб не бути призваними до війська. У ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» сказано, кого не беруть до війська. Але, якщо комусь прийшла повістка, то має прибути у військкомат, навіть якщо він інвалід першої групи – не для того, щоб його посилати до війська, а щоб оформити відповідні документи. Є прикрі факти, коли хлопці категорично не хочуть їхати в зону АТО, втікають звідти або з призовного пункту.
І ще одне: якщо громадяни хочуть допомогти війську – нехай надають цю допомогу адресно. Ми у військкоматі нічого не збираємо. Хочете – допоможіть сім’ї військовика або відправте йому допомогу у військову частину. Хочете відправити на передову автомобіль чи допомогти пораненому бійцю – прийдіть до нас і ми вам розкажемо, як це зробити.
Інтерв’ю взяла Валентина БЛУДОВА.