
У межах проєкту «Терапія мандрами» військовослужбовці з реабілітаційного центру NextStep Ukraine разом із членами своїх родин здійснили пізнавальну мандрівку до Олеського замку та села Гавареччина.
Ця подорож поєднала в собі історичну спадщину, автентичне мистецтво та щире спілкування. «Такі подорожі — це не про зміну локації, а про зміну стану. Через дотик до традиції, природи, історії люди ніби виходять із замкнутого кола тривог. Іноді достатньо кількох годин, щоб обличчя розслабились, а погляди стали світлішими. Для наших військових це — простір, де можна відчути життя поза війною», — зазначив Роман Хім’як, директор департаменту спорту, молоді та туризму Львівської ОДА.
Першою зупинкою став Олеський замок — велична фортеця з понад семистолітньою історією. Саме тут, за переказами, народився король Ян ІІІ Собеський. В архітектурі замку поєднуються оборонні риси з елементами ренесансу й бароко, а музейні зали зберігають унікальні колекції живопису, скульптури та іконопису XVII–XVIII століть.
Особливою частиною мандрівки став майстер-клас на Гавареччині, де вже понад п’ять століть зберігають традицію виготовлення гаварецької чорнодимленої кераміки. Її характерний колір досягається завдяки стародавній технології випалу без доступу кисню. Це не просто ремесло — це культурний код, який передається від покоління до покоління.
Гончар Іван Луковський, знаний майстер і носій традиції, провів для учасників мандрівки захопливу демонстрацію процесу виготовлення кераміки, розповів про унікальність гаварецької техніки та історію ремесла. Після цього кожен охочий мав змогу сісти за гончарне коло та власноруч сформувати виріб з глини.
До організації мандрівки долучилась Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького. Усі мандрівки для захисників та захисниць є безкоштовними та фінансуються в межах обласної цільової програми розвитку туризму.