Повага до себе починається з шанування законів своєї держави. В Україні і, зокрема, в нашому регіоні, є підстави вести мову про тіньову економіку. Основною з причин тіньової економіки є зарплата «в конвертах», яка, в свою чергу, поділяється на «сіру» – заробітна плата, коли частка її видається приховано, а частка – офіційно, та «чорна» – заробітна плата, коли вона повністю видається «в конвертах».
За нинішніх реалій, коли на ринку праці відчутний дефіцит вільних робочих місць, громадяни часто погоджуються на будьяку пропозицію роботи. Зазвичай, працедавці обіцяють працівникунелегалу достойну заробітну плату, прийнятні умови праці, спрощену процедуру прийому на роботу. Однак, людина, яка працює нелегально, перебуває у вкрай непривабливій ситуації: на неї не розповсюджуються державні соціальні гарантії. Так, її робота може тривати понаднормово без вихідних і відпустки, або без оплачуваної відпустки, не оплачуються періоди непрацездатності чи складання екзаменаційної сесії; не оплачується праця у святкові чи неробочі дні; а також вихідна допомога при звільненні з роботи; людина не має права: на одержання кредиту в банківських установах, виїзду за межі країни через відсутність довідки про доходи, на допомогу у випадку отримання травми на виробництві, на належне пенсійне забезпечення у майбутньому.
Для обчислення розміру пенсії громадян України працівники Пенсійного фонду використовують нараховану їм легальну заробітну плату. Загальновідомо, що розмір призначеної пенсії залежить від тривалості страхового стажу і від легально нарахованої заробітної плати. Остання в цій ситуації відіграє подвійну роль, оскільки за нею визначається і розмір пенсії, і тривалість страхового стажу.
Справа в тому, що офіційно одержаний після 1 січня 2004 року дохід, з якого сплачено страхові внески до Пенсійного фонду, є підставою для обчислення страхового стажу, а дані щодо його зарахування містяться в системі персоніфікованого обліку. Окрім того, заробітна плата – це та складова, яка прямо пропорційно впливає на розмір призначуваної пенсії.
Зазвичай, більшість молоді вважає, що їхня пенсія ще далеко попереду, тому можна і не замислюватись над тим, що буде років за 30. Однак, вже зараз повинно приходити усмідомлення того, що кожен легковажний крок, зроблений сьогодні, в майбутньому буде мати відповідні наслідки.
Прийшов час, коли працюючі громадяни, або ті, яких запрошують на роботу, повинні навчитися вести діалог з роботодацем про умови роботи та про оплату праці. До того ж, мова йде не лише про розміри заробітної плати, а про наповнення солідарної, а в близькому майбутньому – накопичувальної системи пенсійного забезпечення, з чим доведеться зустрітися всім, без винятку, працюючим українцям. Про зменшення ставки внесків роботодавцям може йтися лише за умов, якщо заробітна плата матиме реально високий рівень.
Сьогодні проблему можна вирішити тільки спільними зусиллями – державної влади, місцевих органів влади, правоохоронних органів, профспілкових організацій, громадських об’єднань роботодавців, активною громадською позицією кожного працівника, кожного громадянина. І тільки такі спільні зусилля допоможуть усунути порушення, створити належні умови для розвитку підприємництва, зростання добробуту громадян, всебічної реалізації їхніх прав та можливостей, особливо, права на належне пенсійне забезпечення і захищену старість.
Марина РАЙКО, начальник відділу обліку надходження платежів управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі.