Цікаво знати

Чи потрібно везти покійника на експертизу?

З різними питаннями звертаються в редакцію сокальчани.

Ось і нещодавно пролунав черговий дзвінок.

– Маю стареньку матір, живемо з нею вдвох,– розповідала Марія Мельничук.– Знаю, що тепер нові правила поховання: кожного мерця відправляють на розтин. Півроку тому померла наша сусідка. Викликали «швидку», потім чекали міліцію. Далі сказали, що померлу потрібно везти на експертизу. Для чого це все, коли жінка давно мала проблеми з серцем? І розтин це підтвердив: померла від ішемічної хвороби серця.

Ми попросили прокоментувати ситуацію начальника Сокальського РВ ГУ МВСУ у Львівській області, підполковника міліції Володимира Спічака. Ось що він сказав:

– Є спільний наказ для прокуратури, міліції, установ здоров’я, згідно з яким маємо ретельно перевіряти факти смерті людини. Якщо в родині хтось помер і ця людина старша 60 років, померла вдома, родичі повинні повідомити про це міліцію і працівників охорони здоров’я. На місце виїжджає дільничний інспектор, лікар чи фельдшер, які оглядають труп і роблять відповідний висновок. Якщо смерть природна, медпрацівник виписує свідоцтво про смерть, а працівник міліції складає висновок і покійного ховають. Якщо помирає людина віком до 60 років, і вона не стояла на обліку як хвора, тоді труп везуть на розтин. Якщо ж видно сліди насильницької смерті, в такому випадку на місце виїжджають слідчооперативна група, судовомедичний експерт, працівники міліції вносять це повідомлення в єдиний реєстр і призначають судовомедичну експертизу. Згідно з наказом, її повинні провести не довше, ніж за добу. Після розтину з письмового дозволу прокурора видають тіло. Проблем із розтином не виникало.

Ні наші працівники, ні медики не мають права брати гроші за огляд тіла, чи видачу будьяких документів. У випадку, якщо хтось вимагає оплати за огляд померлого, розтин, довідку чи збереження тіла у морзі, необхідно звертатися у міліцію або прокуратуру.
Щоб з’ясувати це питання детальніше, зателефонувала у сільські ради. І ось що почула:

Надія БІЛИК – Волицький сільський голова:

– На початку введення в дію наказу про поховання, чіткості у його виконанні не було. Пригадую у минулому році в нас померла 80річна жінка. Працівник міліції приїхав тоді, коли односельчани вже йшли на парастас. Тепер же цей механізм налагодили.

Звичайно, якщо родичі померлих не знають, що робити, то телефонують у сільську раду, ми викликаємо сільського фельдшера, працівника міліції. Якщо померлий віком після 60 років, оглядають тіло і, як правило, медпрацівник виписує свідоцтво про смерть. Але в нас більше вмирають люди старшого віку. Помер, наприклад, 65річний чоловік, який мав онкологічне захворювання. Родичі мали на руках його медичну карточку, тож ніяких питань не виникло.

Юрій ГОРОДЬКО – Варязький сільський голова:

– У нас з цим проблем нема. Наприклад, 15 січня, вночі, помер чоловік 1962 року народження. О пів на першу ночі приїхали дільничний інспектор, фельдшер, оглянули тіло і скерували на розтин. Бусом, який виділив місцевий фермер, покійника відвезли у Сокаль. А наступного дня тіло видали родичам і його поховали.

У містах довідку про смерть можна отримати у дільничного лікаря (якщо слідчооперативна група не бачить підстав для судмедекспертизи). На розтин обов’язково відправляють усіх померлих дітей, людей працездатного віку, частину онкохворих, тих, у кого не було чітко встановленого діагнозу. Ні правоохоронці, ні медики, як вище сказав начальник райвідділу міліції, не мають права брати гроші за огляд померлого і видачу будьякої довідки. Платити потрібно тільки за доставку тіла в морг. Шкода, що комунальні служби поки що такої послуги не надають.

Валентина БЛУДОВА.

Голос Сокальщини на GoogleNews