Цікаво знати

Вживати антибіотики при ГРВІ чи ні?

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) й сьогодні, не дивлячись на колосальні досягнення науки, є ведучою патологією дитячого віку. Особливо складно лікувати дітей, хворих ГРВІ, ускладненими синдромом крупу. Багато дискусійних питань виникає і при лікуванні ГРВІ, зокрема щодо призначень антибіотиків.

ГРВІ викликають віруси. Клінічна картина пов’язана з попаданням в організм людини вірусу, його життєдіяльністю в організмі і циркуляцією віруса в крові. При всіх вірусних захворюваннях вірус циркулює в крові лише 35 днів! Далі клінічну картину хвороби зумовлює бактеріальна флора, що приєднується. В умовах нібито повного здоров’я людини в дихальних шляхах, особливо в порожнині рота, носоглотки, часто в жовчному міхурі, в лоханках нирок є мікроорганізми (різні види). Вони мирно співіснують і між собою, і з організмом людини. Встановлюється стан рівноваги. Це підтримується факторами захисту самого організму, а також конкуренцією між мікробами. Кожен вид мікробів має свого конкурента. При знищенні одного з них, що інколи буває при нераціональному лікуванні, другий вид бере гору і стає небезпечним, інколи смертельно. Антибіотики на вірус не діють, або деякі з них діють слабо. В клінічному протоколі лікування ГРВІ, затвердженому МОЗ, застосування антибіотиків у перші дні лікування ГРВІ не рекомендується. І я з цим погоджуюся. На цьому також акцентує увагу у своїх виступах на телебаченні й в публікаціях у ЗМІ талановитий педіатрінфекціоніст, завідувач спеціального відділення Харківської обласної інфекційної лікарні Є. Комаровський. Єдиний лікар в Україні, якому присвоїли звання кандидата медичних наук без захисту дисертації, враховуючи його публікації і видану монографію про вірусний круп.

Тож застосовувати антибіотики чи ні? Погляну на це з позиції дільничного педіатра, до якого, як правило, звертаються несвоєчасно ( на 35 день) хвороби, коли вірус уже не відіграє головної ролі. Хворі звертаються, коли температура тіла утримується підвищеною, мучить кашель чи інші болі. Тобто, коли уже є ускладнення. Всі інструкції допомагають лише швидше скерувати мислення лікаря в необхідному напрямку. А потім, як говорив видатний вчений І. Павлов: "Думайте! Думайте! Думайте!". Так детально спиняюся на цьому, бо в своїй роботі при спілкуванні з батьками дітей відмічаю: люди з великим довір’ям ставляться до кожного слова Є. Комаровського і часто заявляють мені, що він не рекомендує призначати антибіотики при ГРВІ. Ми ж зобов’язані враховувати час звертання хворого до лікаря (на який день хвороби). При пізньому звертанні призначення антибіотиків необхідне тому, що жоден із противірусних препаратів не має такої сили, щоб вплинути на ускладнення. Підхід обов’язково має бути індивідуальним. Є хворі зі зниженим імунітетом чи навіть його відсутністю: деякі вроджені захворювання, ВІЛхворі, особи, які недавно перенесли кір. Уважного підходу потребують хворі ГРВІ із супутніми хронічними вогнищами інфекцій. Особливу категорію хворих ГРВІ становлять діти раннього віку, зокрема, грудного.

Наведу декілька прикладів із своєї практики. Виїжджав на виклик до півторамісячної дитини, в село, за 8 км від лікарні. Дитина захворіла того ж дня в обід: з’явилась незначна нежить, вона стала неспокійною, температура підвищилась до 37,2 С. На запропоноване стаціонарне лікування мати не погодилась. Дитину привезли в лікарню о 4 год. ранку. Її стан був дуже важкий, діагностували важку пневмонію із вираженою дихальною недостатністю. Багато днів і ночей довелось її виходжувати. Ускладнення в дитини з’явилось в першу добу захворювання. Інший випадок. Оглядав хвору дитину на виклику віком 3,5 місяця, в селі, за 15 км від лікарні о 10 год. взимку. Захворіла вночі: спала погано, капризувала, нежить, підвищена температура. Від її госпіталізації батьки категорично відмовились. А вже о 22 год. "швидка" привезла дитину в лікарню у вкрай важкому стані. Врятувати її не вдалося. З’ясувалося  віруснобактеріальна масивна пневмонія. Ускладнення з’явилось на першу добу захворювання ГРВІ.

Призначення антибіотиків дітям грудного віку при ГРВІ є обов’язковим. Хто може стверджувати, коли саме в них почнуться бактеріальні ускладнення. Отже, висновок: діти першого року життя навіть при ГРВІ потребують обов’язкової госпіталізації. Лікування у них ГРВІ повинно бути комплексним, з обов’язковим призначенням з перших днів антибіотиків. В інших випадках при лікуванні ГРВІ хворий повинен по можливості бути ізольований, особливо від здорових дітей раннього віку. Потрібно часто провітрювати кімнату, в якій він знаходиться. Стежити за тим, щоб в ній було постійно зволожене повітря, навіть спеціально орошувати його. Не використовувати для підтримання температури в кімнаті електронагрівачі. Надмірно сухе повітря негативно впливає на паталогічний процес, особливо це помітно при вірусних крупах у дітей, і не сприяє виздоровленню. При високій температурі хворому необхідно давати жаропонижуючі середники, пити багато рідини. Бажано чай з цвіту липи, калини,  малини, узвар з сушні тощо. Хворим ГРВІ з початку захворювання необхідно приймати противірусні препарати, такі як арбідол, анаферон, афлубін, імунофлазид, енгістол та ін. Їх необхідно вживати з метою профілактики. Застосовують полівітаміни. Швидкому одужанню сприяє і раціональне харчування. Необхідно вчасно звертатися до лікаря, щоб не допустити і не пропустити ускладнень.

Петро МОСТОВИЙ,
педіатр Белзької лікарні.

Голос Сокальщини на GoogleNews