Яким би затятим противником банківських технологій ви не були, без пластикових карт сьогодні обійтися просто неможливо. Відмахнутися все одно не вийде, і розплачуватися завжди і всюди тільки готівкою не вдасться. Ось кілька показових прикладів цього факту:
- в більшості випадків заробітну плату видають на пластикові карти;
- великі і дрібні торгові точки активно переходять на безготівковий спосіб оплати з клієнтом і т.п.
Але одна справа, коли у вас в наявності стандартна дебетова карта, де зберігаються тільки особисті кошти громадянина, інше – кредитка. Тут знаходяться не тільки ваші, але і позикові кошти банку, якими ви також можете розплачуватися за покупки, і звичайно, все витрачений доведеться повернути. Це відмінний спосіб купувати те, що хочеться, і що вкрай важливо, часом навіть необхідно, без довгих накопичень і очікувань.
Так чи гарні всі кредитні карти? Як вибрати ту, яка буде вигідна для вашого гаманця? – Основні питання, які ми обговоримо в цій статті.
Як отримати кредитку
Почнемо з того, що у вас не вийде просто так взяти одну або кілька карт в банках. Кредитка – це той же самий кредит, тільки представлений у вигляді карти. Тому, щоб надати продукт, банку необхідно оцінити вашу платоспроможність, тобто рівень сукупного заробітку, а також оцінити інші показники:
- кредитну історію;
- соціальний стан (сімейний стан, наявність опікунства і т.п.);
- наявність інших кредитів і т.п.
Швидше за все вам відмовлять, якщо має місце погана кредитна історія, в інших банках існує заборгованість (навіть не прострочена) і т.п. Насправді критеріїв дуже багато, і кожен банк висуває свої вимоги по відношенню до позичальника, адже кредитна карта буде сприйматися як фінансове навантаження понад інших боргів і витрат. Легко отримати кредитку тільки в разі самого мінімального ліміту, доступного для використання.
Кілька параметрів вибору кредитної картки
Ставитися до вибору кредитки потрібно з повною відповідальністю. Уважно вивчіть умови надання грошей, принцип “використовую гроші і як-небудь віддам” тут не працює, інакше можна потрапити в глибоку “процентну” яму з якої потім буде дуже складно вибратися.
Отже, більшість фахівців рекомендують звернути увагу на 4 основних параметри кредитної карти:
- Пільговий період. Сучасні фінансові установи пропонують власникам кредиток певний термін, протягом якого можна повернути витрачені з рахунку кошти без оплати відсотків. Більшість банків пропонують скористатися лімітом від 50 днів. Виходить свого роду безкоштовний займ і хороша мотивація клієнта не накопичувати заборгованість.
- Кредитний ліміт. Точніше, максимальна величина коштів, доступна на кредитній карті. Ви можете їх витратити відразу, і виплачувати поступово, або витрачати часто і небагато, регулярно поповнюючи баланс в будь-який зручний час.
- Річна або місячна процентна ставка. Даний параметр дуже складний для розуміння більшістю власників кредиток або тих, хто ще планує їх отримання. Справа в тому, що банки часто пропонують розбір мінімальної величини ставки до максимальної. Іншими словами розмір відсотків залежить від суми боргу. Тому при виборі кредитки, краще та, в умовах до якої вказана точна ставка незалежно від суми зняття.
- Вартість обслуговування. Це додаткова оплата за надання карти і її зміст. Встановлюється банком індивідуально. Сюди також можна віднести комісії за зняття коштів, здійснення переказів та інші додаткові виплати.
А чи є сенс взагалі використовувати кредитку?
Якщо ви плануєте мати кредитну карту як “запасний” варіант для розтрат, то завжди зможете знайти підходящу кредитку. Для цього уважно вивчіть пропозиції банків, і збирайте документи для оформлення, тим більше, що більшість великих установ досить лояльні в цьому питанні.
Добре б поцікавитися в банку про наявність таких функції по кредитній карті, як бонуси і Кешбек. Бонуси часто нараховують за вчинення будь-яких покупок у партнерів банку або в нагороду за поповнення рахунків завчасно, у встановлені терміни і т.п. – таких пропозицій безліч.
Кешбек також набирають популярність. Це виплати, якими заохочують покупця різні магазини-партнери за покупки. Тобто ви купуєте товар за допомогою кредитки, і повертаєте до 5% (а іноді і більше) від витраченого.
У деяких банках пропонується використання кредитних карт як депозитів. Тобто, якщо ви вкладаєте кошти понад доступного ліміту, банк нараховує відсотки в залежності від суми особистого бюджету.
Важливий момент – сервіс. Переконайтеся, що банк пропонує скористатися гарячою лінією, а якість підтримки на висоті.