Люди, яким важко впоратися зі стресом на робочому місці, наражають себе на високий ризик психологічного вигорання. Цей стан викликає такі негативні почуття, як виснаження, «пустота» та нездатність впоратися з вимогами життя.
Вигорання може супроводжуватися також різноманітними психічними та фізичними симптомами. Якщо залишити його без нагляду, вигорання може ускладнити функціонування людини в її повсякденному житті.
Що таке вигорання?
Термін «вигорання» – відносно новий термін, вперше введений у 1974 році Гербертом Фрейденбергером у своїй книзі «Вигорання: висока ціна високих досягнень». Він спочатку визначав вигорання як «згасання мотивації чи стимулу, особливо коли прихильність до певної роботи чи стосунків не дає бажаних результатів». Вигорання – це реакція на тривалий або хронічний стрес на роботі, яка характеризується трьома основними рисами: виснаження, цинізм (гірший зв’язок з роботою) та почуття зниженої професійної здатності.
Простіше кажучи, якщо ви відчуваєте себе виснаженими, почали ненавидіти свою роботу і відчувати себе менш працездатними, ви виявляєте ознаки вигорання.
Стрес, який сприяє вигоранню, головним чином спричинений вашою роботою, проте він може бути підсилений стресом, пов’язаним з вашим стилем життя. Такі риси особистості та мислення, як перфекціонізм та песимізм, також можуть сприяти посиленню стресу.
Більшість людей проводять значну частину свого часу на роботі. І якщо ви ненавидите свою роботу, боїтеся працювати і не отримуєте задоволення від того, що робите, це може серйозно вплинути на якість вашого життя.
Ознаки та симптоми
Хоча вигорання не є діагнозованим психологічним розладом, це не означає, що його не слід сприймати серйозно.
Ось деякі найпоширеніші ознаки вигорання:
- відчуження від діяльності, пов’язаної з роботою: люди, які переживають вигорання, вважають, що робота все частіше напружує на розчаровує їх. Вони можуть почати цинічно ставитися до своїх умов праці та людей, з якими вони працюють. Вони також можуть емоційно дистанціюватися і виконувати роботу не вкладаючи «душу»;
- фізичні симптоми: хронічний стрес може призвести до фізичних симптомів, таких як головний біль і болі в животі або кишкові проблеми;
- емоційне виснаження: вигорання змушує людей відчувати себе замученими, нездатними впоратися та постійно втомленими. Їм часто не вистачає енергії, щоб виконати свою роботу;
- зниження продуктивності: вигорання в основному впливає на щоденні завдання на роботі або вдома, якщо головна робота передбачає турботу про членів сім’ї. Люди з вигоранням негативно ставляться до завдань. Їм важко зосередитись і часто не вистачає творчості.
Це схоже на деякі подібні симптоми психічного стану, такі як депресія. Люди з депресією відчувають негативні почуття та думки про всі сфери життя, а не лише роботу. Симптоми депресії можуть також включати втрату інтересу до речей, почуття безвиході, когнітивні та фізичні симптоми.
Люди, які зазнають вигорання, можуть бути схильні до більш високого ризику розвитку депресії.
Робота з високим рівнем стресу не завжди призводить до вигорання. Якщо стрес правильно контролювати, негативних наслідків може і не бути. Але деякі люди (і певні професії) піддаються більшому ризику, ніж інші. Великі навантаження на роботі та певні особистісні характеристики та спосіб життя також відіграють значну роль. Деякі з провідних світових покерних експертів (Філ Хельмут, Олів’є Бускет, Кріс Манімейкер тощо) також діляться своїми ідеями щодо психологічних вигорань. Покер, будучи напруженою грою, що вимагає інтенсивного критичного мислення, може бути досить виснажливим. Проте насправді працівники будь-якої галузі та будь-якого рівня знаходяться під загрозою.
Відповідно до звіту Gallup за 2018 рік, вигорання працівників має п’ять основних причин:
- необґрунтовані часові рамки та дедлайни;
- відсутність спілкування та підтримки з боку менеджера;
- відсутність чіткості своєї ролі;
- некероване навантаження;
- несправедливе ставлення.
Профілактика та лікування
Хоча термін «вигорання» звучить як щось постійне, він, на щастя, є оборотним. Людині, яка почувається «вигорівшою» доведеться, скоріше за все, внести деякі зміни в своє робоче середовище.
Звернення до відділу кадрів щодо проблем на робочому місці або розмова з керівником можуть бути корисними, якщо вони будуть спрямовані на створення більш здорового робочого середовища.
У деяких випадках для припинення вигорання може знадобитися зміна посади або взагалі пошук нової роботи.
Також може бути корисно розробити чіткі стратегії, які допоможуть вам керувати своїм стресом. Сюди входять здорове харчування, виконання фізичних вправ, дотримання звичок здорового сну. Всі вони ефективні у боротьбі з наслідками стресових ситуацій на роботі.
Відпустка може тимчасово полегшити ситуацію, проте провівши всього тиждень за межами офісу буде недостатньо, щоб допомогти вам перемогти вигорання. Регулярні заплановані перерви від роботи, а також щоденні заняття спортом можуть стати ключовими у боротьбі з вигоранням.