Глядачі, котрі побували на звітному концерті, який підготували і провели працівники та вихованці Сокальського будинку дитячо-юнацької творчості, покидали районний Народний дім з усмішками на вустах. У холі на них чекала прекрасна виставка малюнків, вишивок та робіт з бісеру вихованців БДЮТ. Яскраві барви ніби усміхалися до тих, хто милувався творчістю юних художників та майстринь. Серед експонатів впадали у вічі вишита сорочка, вигаптувані серветки та рушники, яскраві квіти, гердани та інше… Майстерності юних митців навчають прекрасні, талановиті керівники гуртків «Витинанка», «Бісероплетіння», «Вишивка», «Образотворче мистецтво» Алла Смаль, Любов Шеремета, Оксана Сумбаєва, Марія Бобешко та інші. Вони також вчать своїх учнів умінню бачити прекрасне в навколишньому світі, а потім все те з любов’ю передавати на папері, на полотні, в бісері. Скільки в них праці, натхнення, фантазії. Всім, хто заходив у зал, на одяг чіпляли жовті квіточки, схожі на сонечко. І мимоволі у кожного з“являлася усмішка на обличчі. Привертала увагу й сцена, на якій була палітра із різними кольорами веселки. Враз залунала мелодійна українська пісня «Ласкаво просимо» й у залі стало тихо. Кожен хотів почути та побачити, яке дійство підготували для них вихованці Сокальського БДЮТ.
– Засяяв день сьогодні променисто, бо фестиваль талантів – це велике свято. Зібралися тут зірочки іскристі, щоб всім своє уміння показати, – цими словами ведучі Юлія Базилевич та Ігор Сумбаєв розпочали звітний концерт. Директор Сокальського Будинку дитячоюнацької творчості, депутат районної ради Марія Поліщук, розповіла, що їх «Дитячу веселкову країну» відвідує 625 дітей, працює 29 гуртківкраїв за напрямками туристськокраєзнавчий, художньоестетичний, гуманітарний, екологокраєзнавчий. В БДЮТ творчо працюють зразковий хореографічний колектив «Престиж» (керівник Н. Лютик) та зразковий вокальний колектив «Кришталь» (Н. Криштальська). Двом керівникам гуртків присвоєно звання «Керівник гурткаметодист» – Оксані Сумбаєвій та Марії Поліщук. Сокальський БДЮТ – лауреат обласного фестивалюогляду, позашкільних навчальних закладів, він тісно співпрацює з школами, відділами молоді та спорту, культури і туризму, громадськими організаціями. Цей рік для гуртківців був надзвичайно багатим на різноманітні заходи, конкурси та перемоги. Є чим пишатися: вихованці отримали 60 перемог в районних конкурсах, 40 – в обласних та 3 – в міжнародних. Згадаймо найвагоміші. У цьому навчальному році в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Об’єднаймося ж, брати мої» перше і друге місця здобули вихованці гуртків «Образотворче мистецтво», друге в обласному конкурсі «Природа і фантазія», третє – в обласному етапі Всеукраїнської виставкиконкурсу «Український сувенір» (керівник М. Поліщук), перше – в обласному конкурсі проектів учнівського самоврядування та друге – в обласній новорічноріздвяній виставці конкурсу «Новорічна композиція» – учнівський парламент, екологокраєзнавчий гурток (О. Базилевич). Перші місці в обласних конкурсах «Забуті українські імена в науці й техніці», «Славетні імена України2010», друге і третє – в обласній виставці творчих учнівських робіт «Позашкільна освіта Львівщини», перше – в обласних конкурсах стрілецької та друге – авторської пісні, друге і третє – в обласних конкурсах під час сходження на гору Ключ та багато ще перемог в обласних конкурсах – (гуртки «Юний журналіст», «Євроклуб», «Туристськокраєзнавчий», Олег Черешневський). В обласному конкурсі «Вода – життя» вихованці вибороли перше місце в номінації «авторський вірш» – (драматичний гурток, Оксана Сумбаєва), друге – у обласному конкурсі «Сурми звитяги» – зразковий вокальний колектив «Кришталь» (Н. Криштальська).
Третє місце в обласній новорічноріздвяній виставціконкурсі «Новорічна композиція» та два других – в обласному мистецькому конкурсі «Таланти твої, Україно» – (бісероплетіння, вишивка, Алла Смаль). В тому ж конкурсі отримав друге місце в номінації «Кераміка» й вихованець Ігоря Джоголи. Друге місце в обласному конкурсі «Природа і фантазія». Перше і два других місця – номінація «Tкацтво» – (гурток ткацтво, Любов Шеремета). Перше місце в четвертому відкритому Міжнародному фестиваліконкурсі дитячої та юнацької творчості «Яскрава країна збирає друзів – 2010» (Артек), III премія Міжнародного конкурсу хореографічного мистецтва «Суперданс2010», лауреати Всеукраїнського конкурсу дитячої та юнацької творчості «Яскрава країна в Трускавці – 2011» (зразковий колектив «Престиж», керівник Н. Лютик). Окрім вищезгаданих перемог, вихованці БДЮТ досягли вагомих результатів в багатьох районних конкурсах. Ці успіхи засвідчують, що тут працює творчий професійний колектив, який вміє побачити в дітях Божу іскру таланту та розвинути її.
Святковий концерт розпочали вихованці зразкового ансамблю «Престиж», які виконали танець «Сопілка». А далі присутніх зачарував силою художнього слова вихованець Оксани Звірко Андрій Іванович, який прочитав вірш «Моя земля». Художні номери змінювалися. І кожен виступ був вартий уваги і найщиріших оплесків.
За лаштунками готувалися до свого дебюту наймолодші вихованці Надії Лютик, яким п’ятьшість років. Мами перевдягали їх у яскраві платтячка та накручували локони. Дівчатка нагадували ляльок. Дехто з них трохи хвилювався і тримав маму за руку, а ті заспокоювали їх, як могли. Мама Вікторії Ковальчук – Тетяна Олегівна, розповіла, що її п’ятилітня донька ходить в танцювальний гурток.
– Нині діти зовсім інші, – каже вона, – вони хочуть жити активно. Пам’ятаю наші часи – ми не дуже хотіли ходити на гуртки. Помітила, що якщо дитина відвідує гурток, то вона відповідальніша, все встигає робити, бо знає, що має спочатку вивчити уроки, а потім танцювати. Я задоволена, що донька ходить в БДЮТ. Проте, найголовніше, це подобається їй.
А зі сцени лунала пісня – це зачаровували своїм співом вокалісти зразкового вокального ансамблю «Кришталь». Згодом привертали погляди глядачів танцівники, які на сцені вправно танцювали хореографічну постановку «Амерікано».
Після виступу на сцені прийшов за лаштунки Станіслав Андрусів. Хлопець розповів, що уже сім років відвідує Будинок дитячоюнацької творчості, де навчається вокалу в гуртку Наталії Криштальської. І додав:
– Тут відпочиваю, бо займаюся творчістю, роблю те, що мені подобається – співаю.
Невдовзі почула, як він гарно співав «Два кольори», його спів брав за душу.
10 років відвідують БДЮТ інші вихованці – Олег Шеремета та Мирослава Шульган, які прийшли, коли пішли у перший клас. Займаються в драматичному гуртку. Звичайно, важко вчитися у школі і ходити після уроків на гурток. Та втягнулися і без цього вже не можуть. Вважають, що гурток дав їм багато, зокрема, дозволив повірити у себе, свої здібності.
Вихованці виступали на сцені, а їх викладачі спостерігали із зали, аби потім проаналізувати, де що треба допрацювати.
Уже багато років працює у БДЮТ Наталія Криштальська і від концерту до концерту радує новими номерами та гарними виступами.
– Щиро вдячна Богу, що він дав мені талант, – каже пані Наталія. – Є різні ідеї, стараюся їх втілити у життя. Багато діти допомагають. Вони дуже цікаві та творчі. І коли ти їм щось пропонуєш, вони охоче додадуть ще щось своє. І в результаті виходить щось нове, цікаве.
Надовго запам’ятають сокальчани в’язанку українських пісень, де вихованці Н. Криштальської нічим не уступали акторам з фільму «За двома зайцями». Гарно виступила з піснею «Кольорові олівці» й середня група.
На декілька хвилин повернули нас у дитинство наймолодші учасники зразкового хореографічного ансамблю «Престиж». І хоч це був їх дебют – малеча майстерно виконувала танець «Ляльки».
У їхньому вдалому виступі велика заслуга керівника хореографічного гуртка Надії Лютик. Нині її вихованці, а це три вікових групи (від 5 років до 11 класу) радують глядачів на кожному просвітницькокультурному заході. Усі її танці дуже вишукані й вишліфувані до найменшого руху. Вдало підібрані яскраві костюми, які керівник гуртка придумує і шиє сама. В чому ж секрет її успіху, – запитала талановитого хореографа. І почула у відповідь:
– В наполегливій щоденній праці. Шлях до успіху нашого хореографічного колективу був нелегким. Коли взялася за танцювальний гурток (у Будинку дитячої творчості з 1994 року), то навіть не було залу для танців. Але до мене прийшли діти, котрі хотіли танцювати. Разом з ними ми досягли того, що маємо зараз. У 2001ому поїхали на конкурс «Галицькі барви» і зайняли перше місце. Згодом був ще один конкурс, потім інші – «Різдвяні канікули», «Галицькі барви». А три роки тому попали у відбірковий тур Всеукраїнського конкурсу «Талановиті діти країни». Наша пара – Дмитро Антонюк і Катерина Ільницька – зайняла у Львові перше місце і гранпрі й поїхала до Києва, де їх також помітило професійне журі… Відтоді ансамбль всюди запрошують. «Престиж» уже виступав в Артеку, Криму, Львові, Севастополі… Нині ми також маємо багато запрошень. На жаль, у всіх взяти участь не можемо, бо потрібні кошти. Адже нашими меценатами є батьки вихованців.
На втіху глядачам були представлені душевні та жартівливі пісні, гумористичні мініатюри та вірші. Вихованці драматичного гуртка нагадали присутнім добре знайому п’єсу «Сватання на Гончарівці», уривок якої майстерно зіграли Оксана Сумбаєва, Мирослава Шульган, Ігор Сумбаєв, Олег Шеремета. А невдовзі у гості до глядачів прийшли казкові герої із п“єси «КозаДереза» та «Червона Шапочка» (юні актори театру «Джерельце», керівник Тетяна Конарська).
Кожен виступ супроводжувався палкими оплесками. На святковому концерті хлопці та дівчата продемонстрували найкращі свої творчі номери. Можливо, хтось із сьогоднішніх вихованців БДЮТ у майбутньому пов’яже життя з великою сценою і буде із вдячністю згадувати добрих і вимогливих керівників гуртків.
Та концертна програма дійшла до кінця. Діти все робили від душі, чистого серця, в якому горить іскорка творчості. Адже вона вносить в життя кожного радість. У таке цікаве дійство організатори, наче художник на палітрі, змішали усі найкращі номери. І вийшов шедевр. Тому довго лунали теплі оплески присутніх, коли на сцену вийшли педагоги Сокальського будинку дитячоюнацької творчості. Діти обдарували їх квітами, а почесні гості – добрими словами.
– Ми сьогодні отримали задоволення від української колоритної пісні, – відзначила заступник голови РДА Наталія Карташова, – споглядали професіоналізм художнього танцю, почули справжнє українське слово… Мета таких заходів – реалізувати творчість наших дітей та молоді. І ми вдячні батькам, які підтримують прагнення дітей до прекрасного, і як сказав митрополит Андрей Шептицький: «Нема і не буде сильної нації без духовної і сильної сім’ї». І, звичайно, така духовність починається із культури сім’ї, мовлення та поведінки.
Заступник Сокальського міського голови Олег Олійник подякував батькам, вихованцям та керівникам за плекання дитячих талантів, за цікаве колоритне дійство на сцені і побажав творчих здобутків, ще більше наснаги у роботі колективу БДЮТ та їх вихованцям.
– Нині уже вкотре переконалися, що талант – це Божий дар, який передається дитині від мами і тата, від дідуся і бабусі, від родинного дерева, яке міцне і стійке, коли тримається рідної землі. Але водночас – це велика праця усіх: і родини, і педагогів, і, звичайно, вихованців, – відзначила заслужений працівник культури, керівник апарату РДА Марія Христинич. – Бажаю колективу успіхів, талановитих вихованців і ще багато нових перемог на міжрайонному, обласному, всеукраїнському рівнях.
Із святом привітала й методист відділу освіти РДА Галина Матвіїв, яка, зокрема, відзначила символічне оформлення сцени. І діти та талановиті вчителі подарували яскраву палітру талантів, пісень та танців, віршованих рядків та драматичних сюжетів. Вихованці та керівники гуртків, педагоги заслуговують на слова вдячності. І за їх творчу, жертовну працю, яка сприяє розвитку обдарованих дітей, були нагороджені грамотами обласного та районного рівня Марія Поліщук, Оксана Базилевич, Наталія Криштальська, Ігор Джогола, Марія Бобешко, Любов Шеремета, Оксана Звірко, Оксана Сумбаєва, Олег Черешневський, Надія Лютик, Тетяна Конарська, Алла Смаль.
Ці творчі люди варті якнайкращих похвал, адже дбають аби розвинути в дитині іскру таланту та навчити тому, що їй до душі – співати, танцювати, декламувати, грати на сцені, займатися керамікою, бісером чи вишиванням, долати гірські вершини чи подорожувати пам’ятними місцями… Аби в майбутньому бути всетороньо розвинутою особистістю.
Любов ПУЗИЧ.
ґ
Фото автора.