Впродовж останніх 5 років галузь овочівництва Львівщини характеризується динамікою зростання посівних площ та обсягів виробництва.
Упродовж 2018-2023 років посівні площі у господарствах усіх категорій збільшились на 65,1% (з 26,1 до 43,1 тис. га), обсяги виробництва – на 63% (з 512,8 до 835,8 тис. т).
Вирощуванням овочевих культур в області займається в основному населення, в яких зосереджено 96 % площ і обсягів виробництва. Сільськогосподарські підприємства вирощують овочі всього на 4% площ, проте у них також за останні 5 років площі збільшились на 30,8% (з 1,3 до 1,7 тис. га) і обсяги виробництва на 38,5% (з 25,7 до 35,6 тис. т).
У структурі площ вирощування в господарствах усіх категорій основними культурами є капуста (35,8%), салатні та зелені овочі (24,9%), морква (10,7%), буряк столовий (10 %), цибуля (9,4%).
В сільськогосподарських підприємствах структура площ вирощування дещо інша, а саме переважають овочі салатні та зелені (28,5%), капуста (15 %), буряк столовий (13 %), морква (12 %). Цибуля поки що вирощується на невеликих площах, оскільки аграріям необхідно удосконалити технологію вирощування і випробувати гібриди, які підходять до наших кліматичних умов.
«Затоплення та окупація південних областей – це виклик для наших аграріїв, які цілком розуміють, що вони мають збільшувати обсяги вирощування овочів, які принаймні добре ростуть в нашій зоні з метою забезпечення населення продукцією за доступними цінами. Йдеться про «борщовий набір». Ми намагаємось стимулювати цей процес на обласному рівні. Вже другий рік поспіль дії регіональна підтримка наших аграріїв у вигляді відшкодування вартості сертифікованого насіння, яке дає вищу врожайність і збільшує обсяги виробництва. У поточному році на даний напрям з обласного бюджету виділено 1,2 млн. гривень, які будуть розподілені між 37-ма підприємствами -заявниками», – прокоментувала Тетяна Гетьман, директорка департаменту АПР.
Інформація щодо показників розвитку галузі овочівництва наведена в інфографіці https://griml.com/hmonr