З життя господарника

Лохина – ягода ХХ століття

Хочу розповісти читачам газети "Голос з-над Бугу" про чудову ягоду, як за смаком, так і за корисними лікуваль­ними властивостями. Дехто із садівників Сокальщини вже не тільки її має, але й смакує цілющими чорними ягодами з сизим нальотом. Як її тільки не називають: чорниця канадська, борувка американська (по-польськи), чорниця високоросла, голубіка (по-російськи), лохина. Але це не лісова лохина з дрібними ягодами з ледь кислуватим присмаком, а з ягодами від 10 до 15 мм в діаметрі, які на смак дуже подібні до лісових чорниць.

Ягоди мають такі цілющі властивості: покращують зір, виводять радіонукліди з організму, знижують рівень цукру в крові у людей, хворих на цукровий діабет, мають протизапальні, протигрибкові властивості, їх використовують при лікуванні захворювань кишково-шлункового тракту. А ще мають багато вітамінів групи С, В1, РР.

Зараз налічується багато сортів лохини. Є ранні сорти, які достигають на початку липня, до них належить і Дюк. Середні достигають в кінці липня – на початку серпня (Спартан, Блю Кроп, Блю Голд, Чандлер). З пізніх варто назвати Нельсона, ягоди якого достигають вкінці серпня чи на початку вересня.

Усі сорти морозостійкі і витримують наші 30-35 градусів морозу. Їм можуть зашкодити хіба що пізні травневі приморозки, бо ягоди тоді цвітуть. Ніякі шкідники цим кущам не шкодять, тому їх можна вирощувати екологічно чистими.

Чорницю канадську важко розмножити живцями. Із сотні може прийнятися від 30 до 60 штук, залежно від сорту, тому найкраще їх розмножувати відсадками. Якщо є кущ, постаратись нижню гілку нахилити до землі, а потім прикидати торфом і зашульгувати тирсою.

При висаджуванні кущів на нове місце земля для них має бути кислою – це може бути торф або верхній шар грунту з-під ялини чи сосни. І ні в якому разі не можна в яму кидати гній. Навесні і влітку кущі треба підживляти селітрою або спеціальною підживою для високорослих чорниць, яка продається в магазині. З 5-8 річного куща можна зібрати до шести літрів чорниць. Такі кущі на одному місці ростуть 50-60 років. Висаджений кущ шульгують тирсою хвойних порід дерев для підкислення грунту.

Чорниці люблять, щоб їх висаджувати на сонці. В сухе літо бажано кожен день підливати, бо вони люблять воду.

Якщо хтось хотів би придбати такі чудові ягідники, то я з охотою привезу їх і якість сортів гарантую. Телефонуйте на номери:
 (257)2-79-46, моб. 0965592248.

Зеновій КУЛАК.

м. Сокаль.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews