Наші інтервю

На основі сокальської самооборони діє громадське формування “Сокальська варта”

Усі добре пам'ятають, як під час Революції гідності, в ті буремні часи, коли правоохоронці розганяли Майдан, на захист народу вийшли молоді юнаки, чоловіки, які називались "Народною самообороною". Згодом такі ж організації почали формуватися і в інших містах та районах. Нині в Сокалі діє громадське формування "Сокальська варта". Про принципи роботи, співпрацю з правоохоронцями, подальші перспективи організації розповів керівник "Сокальської варти" Степан ПЕНЦАК.

– Скільки часу працює "Сокальська варта"?

– Розпочали свою роботу з перших блокпостів, які були на в'їздах і виїздах зі Сокаля. Тоді пильнували, щоб "мандрівні" сепаратисти не добралися до нашого району і не хуліганили тут. Ми стояли на Майдані разом з людьми, ходили в нічні патрулювання, це робимо і зараз. Працюємо за ідею, на громадських засадах, за свою роботу не отримуємо заробітної плати чи винагороди.

– Які завдання і основні функції покладені на членів громадського формування?

– Найперше, забезпечуємо громадський порядок у місті, ходимо в рейди. Тісно співпрацюємо з правоохоронними органами  наші хлопці разом з правоохоронцями ходять на патрулювання.

Маємо також право зупиняти автомобілі, які порушують Правила дорожнього руху. Ставимо перед собою завдання боротися з корупцією, з перевищенням повноважень посадовими особами. Стараємося займатися розглядом усіх незаконних вчинків. Ось, наприклад, нещодавно до нас звернулася сокальчанка, яка скаржилася, що яму під склеп на цвинтарі викопали в санітарній зоні, що є неправомірним. Цю справу розглядають в міській раді, ми тримаємо її на контролі. Люди можуть до нас звертатися, ми маємо офіс у приміщенні райвідділу міліції, де колись був районний відділ державної міграційної служби.

– Скільки людей виявили бажання стати членами цього громадського формування. •Чи всіх охочих приймаєте в свої лави?

– Посвідчення членів "Сокальської варти" отримали вісімнадцять юнаків та чоловіків, а загалом нас налічується майже тридцять осіб. Приймаємо усіх охочих, але спершу в нас є випробувальний термін  два місяці. За цей час дивимося на поведінку людини, чи не вживає алкогольних напоїв, не дебоширить. І тільки якщо чоловік виправдовує наші сподівання, приймаємо в ряди сокальських вартових.

– Що можете сказати про громадський порядок у Сокалі, як поводить себе молодь?

– В часи Революції ми ходили в патрулювання щоночі, а нині, коли на Західній Україні стало трохи спокійніше, патрулюємо місто разом з правоохоронцями три ночі в тиждень  в п'ятницю, суботу і неділю. В ці дні дуже багато молоді відпочиває у барах, кафе, на дискотеках. Деякі з них випивають алкогольних напоїв, їх тягне на "подвиги". Не можу ніяк зрозуміти: як можна так гучно відпочивати, коли в країні війна, сльози, батьки ховають дітей, жінки  чоловіків?

Патрулюємо вулиці, аби не хуліганили, не билися, не розпивали алкогольні напої в громадських місцях. А ще велика проблема для Сокаля  неповнолітні діти, які теж відпочивають у розважальних закладах, особливо багато їх у нічному клубі "Вікторія". Чимало батьків за кордоном, дають дітям гроші і не контролюють, де і на що їх витрачають дочки та сини.

– Чи є торгові, розважальні заклади, які не дотримуються графіку роботи, продають спиртне неповнолітнім?

– Багато власників таких закладів уже добре знають, що ми жорстко контролюємо графік роботи, тому закривають вчасно. Але, на жаль, є і такі, котрі зовсім не беруть до уваги наші зауваження і працюють, доки хочуть. Ось, наприклад, 2 серпня під час нічного рейду, ми з правоохоронцями о 23 год. 20 хв. підійшли до кафебару "Багіра", він працював у звичному режимі, а на наші зауваження про те, чому не дотримуються графіку роботи, працівники лише насміхалися і зовсім не реагували. Мовляв, ми сплачуємо податки, працюємо легально… Така ж ситуація була і в кафебарі "Крайня хата", в них двері кафе були зачинені і нас туди не впустили, але всередині були люди і гучно лунала музика. По цих фактах ми подали заяви в міську раду, а правоохоронці  рапорти.

– Чи можете навести конкретні приклади, що вдалось зробити членам "Сокальської варти" за час вашої діяльності?

– Найперше  значно поменшало випадків хуліганства, люди знають, що ходять вартові, тому, якщо й купують алкоголь, то не розпивають його в парку чи біля фонтану. Під час спільного патрулювання вартових і державтоінспекторів ми затримали поцуплений автомобіль і повернули власникові. Також, завдяки спільній злагодженій роботі вдалося закрити кафебар на АЗС "Мостнафта". Там пророблено багато роботи, поки досягли такого результату.

Спільно з правоохоронцями зафіксували багато порушень графіку їх роботи, написали рапорти, протоколи, все це подавали на розгляд міської ради. Зараз нас дуже хвилює робота автозаправки "WOG", де на вихідні збирається багато молоді, а через дорогу  житлові будинки, в яких живуть і старші люди, і діти. Приємно, що разом з нами іноді на патрулювання виходять небайдужі сокальчани, депутати міської ради, вони хочуть знати, що робиться в місті в нічний час. Побільше б людей проявляло такі ініціативи. Тільки разом, спільними зусиллями зможемо зробити Сокаль безпечнішим для його жителів.

Записала Ольга ДИЛИН.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews