Нещодавно окремі політики звинуватили Львівську обласну раду в тім, що вона начебто "блокує" видобуток сланцевого газу на Львівщині. Мовляв, через непоступливість депутатів іноземні інвестори не можуть розпочати розвідку та промислову розробку покладів в нашій області. Насправді депутати Львівщини мають свої міркування з цього питання, якими й керуються, ухвалюючи важливе для громади рішення: поперше, не можна поспіхом дозволяти розробку родовищ, які пролягають через дев’ять густонаселених районів Львівщини, подруге, необхідно вивчити всі ризики, пов’язані з видобутком сланцевого газу. Проте в столичних владних кабінетах вирішили не гаяти часу на такі "дрібниці", як вивчення ризиків, й, аби обійти "непокірну" обласну раду,.. внесли зміни до законодавства. Про те, що це означатиме для Львівщини та її мешканців, ми розмовляємо з головою комісії екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради Іриною СЕХ.
– Пані Ірино, як ви прокоментуєте зміни до законодавства щодо розробки надр, і як це торкнеться громади Львівщини?
– Справді, відбулися серйозні зміни в законодавстві України. Зроблено це з однією метою усунути органи місцевого самоврядування від погодження дозволів на видобування. 17 листопада 2011 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо переліку ділянок надр". Цим законом внесено зміни в Кодекс України "Про надра" та Закон України "Про угоди про розподіл продукції". Зміни стосуються в основному повноважень органів місцевого самоврядування щодо надання в користування ділянок надр (родовищ корисних копалин) на умовах, визначених угодами про розподіл продукції. Зокрема, з Кодексу про надра вилучено п. 2 ст. 91, згідно з яким Перелік ділянок надр (родовищ корисних копалин), що могли надаватись у користування на умовах, визначених угодами про розподіл продукції, підлягав обов’язковому погодженню з обласними радами. Аналогічні зміни щодо обмеження повноважень обласних рад внесені і до Закону "Про угоди про розподіл продукції". Скоріше за все причиною такого ганебного рішення Верховної Ради стала принципова позиція трьох обласних рад Львівської, Тернопільської та ІваноФранківської, які не захотіли поспіхом погоджувати дозвіл на розробку сланцевого газу на території так званої Олеської газоносної площі.
– Якою є ваша позиція щодо можливості видобутку сланцевого газу на Львівщині?
– Депутати Львівської обласної ради, зокрема профільна комісія з питань екології, природних ресурсів та рекреації, завжди готові підтримати добрі ініціативи. Втім, у цьому випадку ми зіткнулися з повним нерозумінням центральних органів влади та навіть ігноруванням. Міністерство екології та природних ресурсів надіслало нам карту Олеської площі з поясненням з енциклопедії, що таке сланцевий газ і на підставі цього вимагало ухвалення погодження. Певна річ, що Львівська обласна рада, яка представляє права територіальних громад області, не могла погодитися на такі поспішні рішення. Перше, що ми вимагали, оцінку екологічних ризиків на території районів, де проводитиметься розробка сланцевих покладів, а це дев’ять густозаселених районів Буський, Жидачівський, Жовківський, Золочівський, Кам’янкаБузький, Миколаївський, Перемишлянський, Пустомитівський, Сокальський. Друге, ми вимагали включення згідно із законодавством представників місцевих рад до складу конкурсної комісії, яка визначатиме ліцензіатів на розробку сланцевих родовищ на території Львівської області. Досвід США, де видобувається левова частка сланцевого газу у світі, показує, що існують значні ризики та вплив на довкілля під час процесу виробництва. Сланцевий газ видобувають методом гідророзриву пласту: у свердловину запомповують мільйони тонн води, хімікатів та піску, які під тиском розривають газоносні пласти і вивільняють газ назовні. Про те, що цей метод не є таким безвинним, свідчить відмова від видобутку деяких держав Європи. Зокрема, 1 липня 2011 року сенат Франції на законодавчому рівні відмовився від методу видобутку корисних копалин за допомогою технології гідророзриву пласту, а 17 січня 2012 року уряд Болгарії відкликав ліцензію на пошук сланцевого газу в американської нафтової компанії "Шеврон". Сьогодні ніхто не гарантує, що така технологія є безпечною. Хоча кожен розуміє, наскільки важливим для України є пошук альтернативних джерел енергії для нас це питання не лише енергетичної, але й політичної незалежності.
– У чому полягає небезпека видобутку сланцевого газу?
– Поперше, у потенційному забрудненні питних та ґрунтових вод навколо газових свердловин. Наприклад, у США урядові агенції зафіксували близько тисячі випадків забруднення вод біля місць буріння. Також нам невідомі речовини, які застосовують в гідравлічній суміші. Американські інвестори, які рвуться на наш ринок, у себе на батьківщині відмовляються відкривати громадськості такі дані. У 2011 році комітет з енергетики та підприємництва Палати представників Конгресу США оприлюднив список хімічних речовин, які використовувалися під час технології гідророзриву пласту з 2005 по 2009 роки. Деякі з хімікатів канцерогенні, деякі токсичні, або нейротоксичні. Наприклад: бензол викликає рак, недостатність кісткового мозку, нафталін та формальдегід канцерогени, етиленгліколь (антифриз) нейротоксин, спричиняє смерть, метанол високотоксичний, борна кислота викликає ураження нирок, навіть смерть, бутоксіетанол спричиняє гемоліз. Під час процесу видобутку сланцевого газу існує потенційна небезпека мініземлетрусів та повеней! Саме це зазначив у своєму виступі на семінарі, який проходив у Львові в листопаді минулого року, представник геологічної служби США Дон Готьє. Зокрема, він навів приклад штату Арканзас, де відбувся землетрус 4,7 бала за шкалою Ріхтера, спричинений гідроударами. Величезною проблемою є утилізація речовин, які випомповують зі свердловини. Українцям про ці ризики нічого не кажуть.
– На якому етапі зараз перебуває питання видобутку сланцевого газу у Львівській області і як далі реагуватиме Львівська обласна рада?
– Оскільки Львівську обласну раду усунули від процесу погодження дозволів на розробку сланцевих покладів, ми дізнаємося про ситуацію із відкритих джерел. Відомо, що з 25 січня 2011 року Державна служба геології та надр України розпочала підготовку до конкурсу на розробку сланцевого газу в Олеській площі, який відбудеться наприкінці березня цього року. Це означає, що уже цього року пробурять перші пошукові свердловини на території Львівської області, наголошую, без погодження з місцевими громадами. Власне тому, ми скликали 16 січня пресконференцію у Львівській обласній раді, щоб проінформувати громаду про небезпеку такого видобутку та порушення їхніх прав. До речі, на пресконференції ми попередили мешканців Львівщини про ймовірність відчуження їхніх земельних ділянок, на території яких пролягатиме місце видобутку сланцевого газу. Згідно із законодавством, якщо земельна ділянка того чи іншого громадянина входитиме в сферу інтересів інвестора, то першому пропонуватимуть грошову компенсацію за його ділянку. Якщо ж ця особа не погодиться на запропоновану компенсацію, то відповідний орган буде звертатися в суд і в судовому порядку проводитиме примусове відчуження приватної власності на території тих районів, які занесені до Олеської площі. Не можна допустити, щоб через чиєсь прагнення отримати надприбутки українці жертвували своєю землею, чистотою довкілля та здоров’ям дітей.
Розмовляв Віталій ГОР.