У районній газеті "Голос з-над Бугу", в Інтернеті і на громадських слуханнях сокальчани обговорюють, дискутують щодо будівництва сміттєпереробного заводу у м. Сокаль в районі колишнього заводу хімічного волокна за кошти інвестиційної компанії "WTEC" (Канада).
Хочу висловити свою думку з цього приводу. Якщо котловани за цегельним заводом засипані сміттям, то ж не горнути його на полях. Значить сміттєпереробний завод потрібний, тим більше, якщо є інвестор, який готовий за свої кошти його збудувати. Питання лише де і які наслідки будуть для довкілля і людей, які проживають неподалік. І ось тут мене дивує позиція голови міста Сокаля пана Зарічного, котрий каже: "Бути чи не бути цьому заводу вирішуватиме громада Сокаля". По-перше, чому громада саме Сокаля? Якщо цей сміттєпереробний завод будуватимуть на території колишнього ЗХВ, то села Ільковичі, Свитазів, Равщина так само рівно ж віддалені, як і Сокаль. То і їх думку тоді варто послухати. По-друге, вважаю, що вирішувати це питання повинні не містяни чи селяни, а Ви, пане Зарічний. Звичайно, люди можуть висловити свої думки і пропозиції, а Ви повинні вирішувати як діяти і нести відповідальність за свої дії. Бо в іншому випадку, очевидно, Ви знаєте про якісь шкідливі наслідки, які можуть виникнути в процесі роботи цього заводу, а хочете зіпхнути всю відповідальність на громаду, мовляв, самі хотіли, от і маєте. Або з якихось особистих причин голові міста вигідна саме така "сміттєва" демократія, або ж людина не розуміє, що таке влада.
Громада на виборах для того і вибирає голову міста, щоб він вирішував їх нагальні проблеми, а не перекладав на людей. Він має всі повноваження, може залучити спеціальні служби, експертів, здобути потрібну інформацію: чи шкідливі такі заводи чи ні. Заручитись гарантіями тих же інвесторів щодо того, якщо буде перевищення норм забруднення атмосфери, то завод обов`язково закриють. Адже в Європі є такі заводи. А Україна що, не Європа? У Польщі також є такий сміттєпереробний завод, куди сокальська влада їздить, то може наочно подивитись на переробку того сміття.
До речі, влітку я заходив до міського голови, на стінах у приймальні міської ради висіли польські карти, у кабінеті, серед інших, висить картина, яку поляки подарували. Запитував, чому на польському костелі висять портрети Героїв Небесної сотні і ще й Шевченко у береті, а чому не Степан Бандера. Відповів: "Так громада вирішила". А тепер та громада виступає проти сміттєпереробного заводу. А де ж сміття вивозити, пане голово, і для чого тоді Ви потрібні, якщо все громада вирішує? Навіть, якби там кондитерську фабрику будували, то знайдуться люди, громадські організації, які будуть проти. Скільки людей, стільки думок.
Дуже добре, що громада Сокаля вже наперед так переживає за екологію, яким повітрям сокальчани дихатимуть… А чи екологічно чисті продукти сокальчани споживають, а по яких дорогах їздять? Але щоб щось підтримувати чи заперечувати, потрібно мати достовірну інформацію і переконливі аргументи.
Степан ПРИДКА.
с. Поториця.
А тим часом
Від редакції: Прокоментувати листа п. Степана Придки ми попросили Сокальського міського голову Богдана Зарічного. Ось що він повідомив:
Я не згідний ні зі стилем, ні з суттю листа Степана Придки. Хочу висловити свої думки та аргументи.
Перше. Категорично не згідний з тим, що міський голова повинен все вирішувати, а "не містяни чи селяни". Цим Ви, я вважаю, образили сокальців. Так, вважаю, бо ми рухаємося до європейської демократії, а тому повинні прагнути жити згідно з нормами законодавства України. До речі, У. Черчіль колись говорив: "Демократія це найгірше зло, яке вигадало людство. Але нічого кращого воно не вигадало".
У статті 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" прописані принципи місцевого самоврядування, так ось перший народовладдя. А у статті 6 цього Закону наголошено: "Первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста".
Те, що належить до моєї компетенції, як міського голови, виконую і ніколи не боявся брати на себе відповідальність, але тільки в межах повноважень.
Почитайте уважно статтю 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", в якій чітко та однозначно перераховані повноваження міського голови і не подавайте свої думки, як істину в останній інстанції. Час феодалів і секретарів району пройшов. У будьякій розвинутій країні світу саме роль громади і громадянського суспільства є визначальною.
Друге. Так, я сказав, що вирішувати повинна громада Сокаля, бо несу відповідальність за те, що відбувається на території міста. При необхідності Сокальська районна рада і Сокальська районна державна адміністрація зможуть організувати вивчення громадської думки і проведення громадських слухань у різних населених пунктах району, щоб мати консолідовану позицію.
І де має бути розміщений банер пам'яті Небесній сотні та Т. Шевченку вирішила саме громадськість Сокаля. І це правильно. Маєте право на свою думку і позицію, але краще, щоб Ви їх реалізовували на території своєї сільської ради. Повірте, у Сокалі достатньо розумних, патріотичних та інтелігентних людей, щоб самостійно вирішувати проблеми і давати відповідь на ті виклики, які ставить життя.
Третє. Щодо того чи вигідна мені "сміттєва” демократія? Не потрібно Вам переживати за Сокаль. У нас є сертифіковане сміттєзвалище, яке має ще запаси на десяток років. Маємо куди складати сміття (фактично, єдині в районі). Як мешканець Поториці, думайте і щось робіть, щоб вирішити проблему зі сміттям у своєму населеному пункті.
Четверте. Ви так переживаєте за сміттєпереробний завод. Ми всіх належно повідомили про проведення громадських слухань. Чомусь я не чув Вашої позиції? І, до речі, з 250 присутніх в залі громадян, ніхто так і не підтримав ідею будівництва заводу. Хоча дуже багато людей у Сокалі не проти його спорудження. Було чимало прихильників заводу і в залі, але чомусь мовчали. Але свою позицію висловлюють або кулуарно, або через соціальні мережі. Такі реалії.
Питання щодо розміщення картин у приймальні та кабінеті міського голови коментувати вважаю недоречним. Тисячі людей в рік бувають у цих приміщеннях і можуть ознайомитися.
Я дав, в основному, відповіді на питання, які Ви зачепили у листі. Дуже шкода, що ми знову замість того, щоб обмінюватися думками і пропозиціями щодо важливих проблем, які є у місті або районі, прагнемо вішати ярлики, шукати винних і показати, що ось я більш розумний чи більший патріот. Я краще б почитав Ваші аргументи щодо доцільності будівництва сміттєпереробного заводу в конкретному місці Сокаля чи Сокальщини і виклав би свою точку зору, а змушений щось Вам доводити. Але як казав один з наших президентів,"Маємо те, що маємо".