Поради

Коли слід здати аналізи на вітаміни

Вітаміни – речовини, які організм не здатний синтезувати сам і змушений отримувати ззовні, крім вітамінів K і D. Вони беруть участь у всіх видах обміну речовин, активно використовуються для утворення необхідних амінокислот, синтезу гемоглобіну, оптимальної утилізації жирів з організму, знешкодження надходять токсинів і продуктів розпаду власних тканин і ін.

Сучасне харчування і звичні способи обробки продуктів позбавляють їжу 60% всіх розміщених мікроелементів. З роками дефіцит наростає і починає проявлятися клінічно.

Коли слід задуматися про гіповітаміноз

Гіповітаміноз може розвинутися як при недоліку якого-небудь одного вітаміну, так і цілої групи. Важливо знати, що дефіцит навіть одного необхідного мікроелемента з часом спричинить за собою дисбаланс у змісті інших вітамінів.

Ознаки, що дозволяють задуматися про нестачу мікроелементів, неспецифічні і можуть з’явитися абсолютно при будь-якому захворюванні. Тому про гіповітаміноз часто думають в останню чергу. Деякі симптоми дефіциту:

  • У дітей порушується фізичний розвиток та інтелектуальний дозрівання (всі групи мікроелементів).
  • Анемія на тлі достатнього вживання м’яса (дефіцит аскорбінової кислоти і / або заліза, вітамінів В9 і В12)
  • Швидка втомлюваність, м’язова слабкість (нестача вітамінів групи В).
  • Зміни шкіри: дерматит, висипання ( «потрійний дефіцит»: А, Е, С)
  • Ламкість волосся і нігтів (А, Е, С).
  • Погіршення зору (ретинол).
  • Неврологічні розлади: неврити, відчуття «повзання мурашок», оніміння (В1-12).
  • Поразка слизової оболонки травної системи (В9, В12).
  • Зменшення міцності кісток (спонтанні переломи) (вітамін D, Са).
  • Підвищена кровоточивість (дефіцит К).

На утримання яких вітамінів можна здати аналізи

Залежно від потужності клініко-діагностичної лабораторії https://www.103.ua/list/analizy-analiz-krovi-na-vitaminy/kiev/ можна здати аналіз крові на поодинокі мікроелементи або на цілий комплекс.

Багато лабораторій надають можливість визначити концентрацію вітамінів схожих груп. Наприклад, є модуль аналізу на жиророзчинні вітаміни: А, D, Е, К. Групу В можна визначити комплексно (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12) або вибірково деякі з них.

У деяких випадках пропонують здати парний аналіз: вітамін і залежний від нього показник, або необхідний для повноцінної участі мікроелемента в реакціях метаболізму: вітамін D і Са, вітамін С і залізо і ін.

Як правильно здавати аналіз на вітаміни

Правильна підготовка до аналізу зведе до мінімуму помилки на преаналітичному етапі діагностики. Здавати кров потрібно після 8-годинного голодування, дозволена вода без газів. Не можна курити мінімум півгодини до забору крові.

Здавати аналіз потрібно до призначення інших препаратів, так як вони спотворюють зміст вітамінів в крові:

  • Антибіотики різних груп знижують рівень вітамінів К, В5 і В6.
  • Аспірин, оральні контрацептиви, нікотин і процедура гемодіалізу спотворюють концентрацію аскорбінової кислоти.
  • Надмірний прийом жирної їжі впливає на результат визначення вітаміну Е.
  • Алкоголь, сечогінні та кофеїн знижують рівень вітаміну В1.

Кров збирається в вакуумну пробірку для виключення контакту з повітрям і відразу відправляється на дослідження, так як багато вітамінів нестійкі і руйнуються при тривалому зберіганні пробірки.

інтерпретація результатів

Концентрація вітамінів виражається в мкг / л і нг / л. У кожного показника є свої допустимі значення, але задуматися про гіповітаміноз слід вже в тому випадку, якщо вміст якихось мікроелементів знаходиться біля нижньої межі норми. Особливо, якщо це виявлено в аналізі на групу вітамінів.

На концентрацію вітамінів в крові впливають як фізіологічні зміни (вагітність, лактація, пубертатний період – підвищених витрата), так і патологія: недостатнє надходження, посилений розпад при інфекціях і хронічних захворюваннях, прийом ліків-конкурентів.

При виявленні дисбалансу в системі мікроелементів лікар призначить необхідні додаткові дослідження для виявлення причини і її ліквідації, тому що часто дефіцит вітамінів – перший симптом патології в організмі.

Голос Сокальщини на GoogleNews