Поради

На що можуть розраховувати інваліди в Україні

Більше 6% населення України мають інвалідність, і ця цифра з кожним роком стає більше. Серйозні проблеми зі здоров’ям або виробничі травми обмежують працездатність, змушуючи громадян звертатися за допомогою до держави. Редакція сайту golossokal.com.ua з’ясувала, хто має право на пенсію по інвалідності і як нараховуються виплати.

Оформлення пенсії по інвалідності

Людина, частково або повністю втратив працездатність, може розраховувати на отримання матеріальної допомоги або пільг. Пенсія оформляється відповідно до переліку, встановленого чинним законодавством.

Існує три групи інвалідності, які розрізняються між собою ступенем тяжкості захворювання. Отримати статус інваліда може будь-який громадянин України незалежно від віку.

Групу і термін нарахувань визначає спеціальна медична комісія (МСЕК). Після закінчення встановленого періоду потрібно повторне проходження комісії з повним медичним обстеженням і висновками лікарів.

В результаті експертами коригується категорія і термін отримання пенсії. Група інвалідності може залишитися незмінною, бути переглянута або скасована (при повному одужанні). Пенсія призначається незалежно від того, чи працює людина чи ні, однак розмір виплат залежить від трудового стажу.

Як нараховується пенсія по інвалідності

Закон України передбачає можливість отримання інвалідами 1-3 групи не тільки пенсії, але і соціальної допомоги. Розмір компенсації розраховується на підставі наявного трудового стажу. Наприклад, якщо для людини віком до 25 років досить мати один рік страхового стажу, то в 60 років розмір стажу повинен бути не менше 10 років.

Стаж не має значення для людей, які втратили працездатність під час проходження строкової служби або бойових дій. Достроково вийти на пенсію і отримувати надбавки можуть інваліди 1 групи по зору, а також інваліди з дитинства. Розмір виплат по інвалідності залежить від групи:

1 група – 100% пенсії за віком;

2 група – 90%;

3 група – 50%.

Компенсація формується з двох показників: середньої заробітної плати і коефіцієнта страхового стажу. Мінімальний розмір виплати становить 40% від мінімальної заробітної плати, але сума не може бути меншою за прожитковий мінімум для непрацездатних осіб.

Інвалідність оформляється протягом 3 місяців після отримання статусу.

Додаткові надбавки

Особи, які втратили працездатність, також мають право на надбавку до основної пенсії. Розмір додаткових нарахувань залежить від наступних умов:

  • 150 гривень отримують непрацюючі пенсіонери, які змушені доглядати за неповнолітніми дітьми – компенсація виплачується за кожну дитину;
  • 50 гривень отримують інваліди 1 групи з повною втратою працездатності, інваліди 2 та 3 групи похилого віку, які проживають окремо від родичів.

З квітня 2020 року в дію соціальна допомога в сумі 500 гривень для пенсіонерів старше 80 років. Фіксована надбавка виплачуватиметься постійно особам, які отримують пенсію менше 9205,19 грн.

Голос Сокальщини на GoogleNews