Поради

Переваги та недоліки групової психотерапії

Сьогодні найпопулярнішими способами надання психологічних послуг є індивідуальна і групова терапія. Пропонуємо розібратися яка робота краще, і чим вона відрізняється.

Варто відзначити, що групова і індивідуальна терапія відрізняються по функціоналу, і має свої переваги і недоліки. В одному випадку краще проводити «індівідуалку», в іншому краще в групі. Який же вид терапії вибрати конкретно у вашому випадку, спробуємо розібратися.

Індивідуальна терапія вперше з’явилася в кінці XIX століття. Сам процес відбувається очікуваним чином, – клієнт приходить на прийом до психолога, де в процесі розмови застосовуються психологічні техніки.

переваги:

  • Клієнт відчуває себе в цілковитій безпеці, так як учасників процесу всього два.
  • Конфіденційність.
  • Весь час, що був витрачений на терапії, було направлено на клієнта, а значить шансів досягти максимального результату більше.

недоліки:

  • Весь матеріал для роботи у психолога тільки зі слів клієнта, достовірна ця інформація невідомо. Деякі моменти клієнт може не усвідомлювати, а значить і не говорити про них.
  • У психологічної терапії можна виділити два таких поняття, як «підтримка» і «фрустрація». І те, і інше виконує психолог, і має слабку силу впливу, і залежить від авторитету самого фахівця.

Групова терапія була винайдена в 1931 році Якобом Морено. З моменту її появи про неї мало хто знав, але високу популярність вона набула з моменту розвитку груп «Анонімні алкоголі», де проводилися психологічні експерименти і дослідження. У той період така терапія зробила справжній прорив в психології, адже незважаючи на те, що вона істотно відрізнялася від індивідуальної, ефективність була на високому рівні.

переваги:

  • Сильний вплив. Підтримка і фрустрація в груповій формі набагато сильніше, ніж в індивідуальній терапії. Мало того, не прийняти думку 1 людину (в даному випадку психолога) набагато простіше, ніж думки 8-10 чоловік.
  • Група являє собою маленький «світ», де людина розкривається і поводиться так, як йому звично. В індивідуальній терапії такого домогтися дуже складно.
  • Люди – інструмент. В роботі психолог, працюючи з одним учасником, може змоделювати так ситуацію, щоб «зачепити» і інших учасників.
  • Зворотній зв’язок. Коли один учасник ділиться своїми емоціями, інші довіряють його словами, що в звичайному житті відбувається вкрай рідко.
  • Обмін досвіду. Кожен учасник групи ділиться своїми проблемами і переживаннями. Людина розуміє, що він не один і у нього є підтримка.

недоліки:

  • Високий опір. Часом зізнатися в своїх слабкостях або «гріхах» в групі дуже складно, для деяких це навіть неможливо.
  • Час. Групова терапія не може проходити конкретно для одного учасника, тому робота з кожним ведеться потроху.

Не варто плутати групову терапію з тренінгом. Основне завдання тренінгу – навчити, тренувати. Наприклад, підвищити впевненість в собі і інше.

Що ж ефективніше: індивідуальна або групова терапія?

Якщо вам необхідно, наприклад, опрацювати центральні неврози, то краще записатися на індивідуальну консультацію до психолога в Одесі. Якщо у вас є проблеми з комунікацією, то краще приєднатися до групової терапії. Для особистісного зростання і швидкого вивчення внутрішнього Я – групова, для отримання відповідей на деякі моменти – особиста. Непоганий варіант – поєднувати терапії. Спочатку відвідавши групову, а для більш глибокого опрацювання внутрішніх проблем – записатися на індивідуальну терапію.

Голос Сокальщини на GoogleNews