Один із захопливих видів екстремального зимового відпочинку – сноубординг. Його оцінили енергійні молоді люди, адже він передбачає не просто швидкісний спуск гірськими трасами, а виконання трюків, та й траси часто непідготовлені: кожен сноубордист бачить та обирає свою.
Та перш ніж обирати трасу, слід обрати сноуборд. Це завдання просте для професіоналів. А от тому, хто лиш планує освоїти дошку та ще поки стоїть перед схилом вершини, важливо розібратись, як же обрати й купити сноуборд, аби отримати надійного напарника для снігових трас.
Специфіка сноуборда
Назва й інтуїтивно зрозуміла: snowboard – ні що інше, як дошка для швидких спусків сніговими гірськими схилами. Вона справді нагадує багатошарову дошку: пряма, довга, зі споду з ковзким спеціальним покриттям, яке забезпечує відмінне ковзання. Є моделі з вигинами – на краях чи посередині, а є звичайні прямі варіації.
Сноубордам притаманний різний ступінь жорсткості (шкала від 1 до 10, де 10 – найвищий ступінь), і він має значення для тих дисциплін, у яких вправляється сноубордист. До того ж сноуборди – це не виключно чоловічий спортінвентар: на них катаються не менш вправно жінки та навіть дітлахи.
Сноуборди: які є види
Перші ніж обирати снігову дошку, варто з`ясувати, з чого саме доведеться обирати. Як виявилось, є чимало різновидів сноубордів, і класифікація залежить від декількох факторів.
За особливостями конструкції:
– симетричної форми. Тут зрозуміло, що він має заокруглені кінці. Такий варіант використовують, якщо необхідно часто змінювати стійку;
– із загостреним носом. Завдяки цьому він добре проходить по непрокладених трасах – на цілині;
– із «ластівчиним хвостом». Він має гарну маневровість, а тому його обирають для непідготованих трас, зокрема, де є крихкий сніг;
– з м`яким носом. Така дошка ідеально пробирається по м`якому снігу;
– із жорстким хвостом. Він добре страхує дошку ззаду, тож необхідний там, де передбачене виконання стрибків.
За специфікою катання:
– універсальний. Ще його називають all mountain. На такій дошці сноубордист долає і підготовані спуски, і «дикі» стежки. Годиться дошка й для трюків середньої складності. Це середня за жорсткістю дошка, вона також добра для тих, хто лиш встав на неї;
– для фрістайлу. Оскільки стиль передбачає виконання стрибків та різних трюків, а також спуску із підготовлених трас, вона має симетричні, тобто twin-tip кінці. Завдяки такій конструкції дошка зручна у керування та поворотах. Жорсткість дошки – найменша;
– для фрірайду. Спуск непрохідними трасами та глибокими снігами, складні трюки, швидкість – от що характерно для стилю. Така дошка жорстка, із широким носом, який забезпечує стабільність;
– для фрікарву. Це спуск трасою на максимальній швидкості. А тому сноуборд асиметричний та з найвищим ступенем жорсткості.
За вигином:
– камбер, він же класичний: центр дошки припіднятий;
– рокер: все навпаки – підняті ніс та хвіст;
– флет, або ж нульовий: дошка має рівний центр;
– гібрид, комбінований: в центральній частині сноуборда аж два вигини.
На що звернути увагу при виборі
Що ж, передусім важливий стиль катання. Якщо з цим визначились, вже є сенс вибирати вид дошки та її довжину. Новачкам радять обирати довжину трохи нижчу за рівень власного носа, якщо сноуборд поставити вертикально. А взагалі оптимальна довжина – на рівні рота чи підборіддя райдера.
Грає свою роль і вага: легкому та худому сноубордисту можна й скинути кілька сантиметрів від довжини, а при більшій вазі краще вибрати дошку на кілька сантиметрів довшу.
Щодо ширини, то тут все просто: чим більший розмір взуття та більша вага, тим ширша дошка, відповідно, малий розмір дозволяє обирати вузький сноуборд.
І наостанок, жорсткість сноуборда. Найкращі у маневруванні й керуванні м`які варіанти, тому їх обирають новачки. А от жорсткі годяться для виконання складних трюків та спуску з непростих трас, і це вже вибір професіоналів.