Україна прийняла зобов’язання щодо Паризької кліматичної угоди у 2020, що стало точкою відліку на шляху нашої країни до декарбонізації. Це позитивно вплине на екологічну ситуацію в країні та принесе кардинальні зміни у життя Червонограда у зв’язку із закриттям шахт.
Сьогодні, спираючись на досвід трансформації моно-міст багатьох країн світу, у нас є можливість підготуватися до цих змін. Програма розвитку ООН і її Інноваційна лабораторія вже давно працюють над інноваційними підходами для міських і регіональних трансформацій.
Всі ми чули про “ефект метелика” – незначний помах крила метелика впливає навіть на рух планет. Проєкт ПРООН: Ефект метелика: пілотні дослідження, що можуть допомогти запустити трансформацію вуглевидобувних міст України впроваджує підхід “знизу-вгору”, розпочинаючи діалог з громадами для виявлення їх потреб та можливостей. Програма містить наступні кроки до кінця 2021 року:
Крок 1: Створити системні карти пілотних міст. Трансформація – це не лише заміна шахти на завод чи інше підприємство, а суттєві зміни одразу на кількох взаємопов’язаних рівнях. Це 5 важливих рівнів: спільноти, малі та середні ініціативи, масштабні ініціативи та підприємства, нові публічні сервіси та регуляторні механізми. Метод системного картографування дозволяє створити мапи всіх “акторів” і ініціатив, що впливають на трансформаційні зміни в місті.
Крок 2: Послухати голоси громади. Щоб зрозуміти, як місто може трансформуватись, потрібно слухати людей та почути їх мета-наративи – приховані думки, страхи та надії. Цей крок передбачає аналіз електронних петицій, скарг, заявок громадського бюджету, даних місцевих виборів, політичних програм місцевих урядовців, проведення інтерв’ю та запуск чат-бота. Разом із Центром розвитку інновацій, створюється економічний паспорт громад Червонограда на основі систематизованої інформації з понад 100 відкритих онлайн джерел. Метод театрального спостереження – дає змогу опинитися ближче до різних членів громад та прожити їхні досвіди. Minecraft дозволяє почути найменших членів громади, а бесіди в місті – старших.
Крок 3. Послухати природу. Вугільне добування і його зупинка також впливає на природу, екологічну ситуацію і ландшафт регіонів. Цей крок передбачає використання геоінформаційних системи для аналізу даних навколишнього середовища, інші відкриті дані, а також дослідження проєкту “Сафарі для громад” від ПРООН.
Крок 4. Здійснити колективну інтерпретацію та почути експертну оцінку. За допомогою методики дизайн-мислення, на основі проведеного дослідження, створюються “персони” (образи користувачів рішень), які команда лабораторії інноваційного розвитку ПРООН презентує та обговорить їх із мешканцями Червонограда, а також отримає експертний аналіз проведеного дослідження, щоб мінімізувати кількість можливих похибок.
Крок 5. Провести хакатон під гаслом “Видобувай нові ідеї”. Разом із партнерами — хабом інновацій для міст СИНХРО ПРОСТІР та УСПП буде проведено хакатон вугледобувних міст. Мета – пошук, розробка та доопрацювання рішень для ревіталізації територій на базі інфраструктури колишніх вугільних шахт та вирішення екологічних проблем – на основі проведеного дослідження. Хакатон вугледобувних міст. Видобувай нові ідеї! передбачає розробку інноваційних рішень з урахуванням місцевої специфіки, думки громадських активістів, залученням міжнародних експертів, а також за участі стартапів, команд інноваційних бізнесів, вищих технічних закладів освіти та науковців, біологів.
Крок 6. Створити портфоліо ініціатив і проєктів для міст. На основі всіх попередніх кроків та зібраних даних буде створено портфоліо рішень для Червонограда. Портфоліо міститиме існуючі перспективні проєкти, прототипи та рішення на всіх п’яти рівнях, відображених на системних мапах, напрацювання хакатонів, а також надихаючі кейси інших міст.
Маєте ідеї, що сприятимуть розвитку Червонограда – реєструйтеся на заходи в рамках програми “Ефект метелика: пілотні дослідження, що можуть допомогти запустити трансформацію вуглевидобувних міст України”:
- Театр форум: 13-14.11.21 року в місті Червоноград — форма реєстрації за посиланням https://forms.gle/pXdGHTqsZenADRGo6
- Майнград: 14.11.21 року подробиці у групі Viber http://surl.li/aoiwt
- Хакатон вугледобувних міст. Видобувай нові ідеї!: 03-05.12.2021 року — деталі та реєстрація на сайті https://hub-synchro.space/coalhack-ukr. Презентація проєктів відбудеться 10 грудня 2021 року.
Долучайтеся до ініціативи, слідкуйте за анонсами та новинами на сторінці СИНХРО ПРОСТІР, і беріть участь у дослідженнях проєкту “Ефект метелика”. Адже тільки об’єднавшись, ми в рази швидше подолаємо виклики та впровадимо якісні зміни в нашому місті!