На Львівщині є 73 громади, кожна з яких має свою фінансову спроможність.
Загальний обсяг зведеного бюджету Львівської області на 2024 рік становить 46,5 млрд грн. З них на виконання завдань, зумовлених війною, заклали 3,4 млрд грн. Йдеться як про прямі видатки на оборону, так і кошти, які скеровують зокрема на реабілітацію та програми підтримки наших воїнів та ветеранів.
Про це повідомив голова ЛОВА Максим Козицький.
На Львівщині є 73 громади, кожна з яких має свою фінансову спроможність. Найбільше видатків на оборону запланували у бюджетах Сокільницької, Великомостівської та Солонківської громад (23,4%, 22,9% і 12,1% відповідно).
«З одного боку, Сокільницька та Солонківська громади мають високі індекси фінансової і податкоспроможності, тому логічно, що вони можуть скеровувати на армію більше. З іншого боку, у цьому списку є Великомостівська громада, а дещо нижче – Щирецька і Зимноводівська, у яких відносно невисока фінансова спроможність, однак це не завадило їм закласти значну частку видатків на оборону», – зазначив Максим Козицький.
Водночас в області є низка громад з достатніми фінансовими ресурсами, але вони запланували на оборону зовсім небагато. Це, наприклад, Львівська, Стрийська, Трускавецька та Дрогобицька громади, де такі видатки становлять лише 8,1%, 4,6%, 2,1% і 0,8% відповідно.
Менше 1% бюджету скерували на оборонні заходи у Бродівській (0,7% або 1,97 млн грн), Добромильській (0,6% або 0,6 млн грн), Дрогобицькій (0,6% або 4,16 млн грн), Рудківській (0,4% або 0,55 млн грн) та Самбірській (0,3% або 0,95 млн грн) громадах.
«Виникає логічне запитання, а як так сталося? Очевидно, що в керівництва цих громад інші пріоритети, а люди в громадах не вимагають змін. І тут важливо врахувати, що, наприклад, бюджет Львівської громади удвічі більший від обласного бюджету. Суспільство справедливо вимагає від держави максимального фінансування Сил Оборони. Та самоусунення органів місцевого самоврядування від підтримки наших воїнів – це теж пряме порушення справедливості. Дякую всім людям, які донатять скільки можуть. Але ваше право і обов’язок також стежити, куди йдуть податки, які ви сплатили. Особливо у воєнний час.
Звертаюся до керівників органів місцевого самоврядування і до небайдужих людей на місцях: маємо ще 3 місяці до кінця календарного і бюджетного року. Ще є час, щоб виправити ситуацію. Зробіть це. Вірю у вашу спроможність й те, що ви розумієте, яку відповідальність перед Захисниками і Захисницями та їхніми рідними ви несете», – наголосив Максим Козицький.
Станом на вересень 2024 року зі зведеного бюджету Львівської області скерували 25,2 млрд грн, з яких 2,1 млрд грн – на оборонні видатки (або 8,3% від загального обсягу). Прямі оборонні видатки при цьому складають 1,6 млрд грн, інші видатки зумовлені війною – 0,5 млрд грн.
Найбільшу частку видатків на виконання завдань зумовлених війною скеровано з таких бюджетів:
- Сокільницька: 63,5 млн грн (38,2% від проведених видатків по громаді);
- Великомостівська: 35,3 млн грн (25,4%);
- Солонківська: 43,2 млн грн (23,8%);
- Обласний бюджет: 683,3 млн грн (17,1%);
- Славська: 49,7 млн грн (15%);