Про податки

ПРО ЄДИНИЙ ВНЕСОК

На початку наступного року в Україні зміниться система сплати соціальних внесків – з 1 січня 2011 року набирає чинності Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (даліЗакон). Функції збору страхових коштів з існуючих видів соціального страхування та контролю за їх сплатою покладено на Пенсійний фонд України.

З 01.01.2011 р. платники страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття, страхування з тимчасової втрати працездатності, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску. При цьому перереєстрація платників здійснюватися не буде.
Платник сплачуватиме єдиний соцвнесок на рахунки Державного казначейства, де сума внеску буде розщеплюватись. На рівні району буде відкрита велика кількість рахунків для сплати єдиного внеску – приблизно 85 (оскільки, є 67 класів ризику та кілька видів утримання коштів для різних груп робітників).

До кожного платника спеціалістами органів Пенсійного фонду України буде  доводитись порядок перерахування коштів, здійснення нарахувань та утримань.

На сьогодні утримання із заробітної плати становлять 3,6% (2% до Пенсійного фонду,  0,6% до Фонду соцстрахування на випадок безробіття та 1% до Фонду соцстрахування з тимчасової втрати працездатності). Відповідно до Закону розмір єдиного внеску, який буде утримуватись із заробітної плати найманих працівників, збережеться в цих межах.

Для роботодавців розмір єдиного внеску залежить від основного виду економічної діяльності і визначається за класами професійного ризику виробництва – їх 67. Згідно з цим класом буде визначено відсоток нарахувань на фонд оплати праці, який має сплатити роботодавець. Розмір єдиного внеску для платників, які мають перший клас професійного ризику виробництва, становить 36,7%, останній (67) відповідно – 49,7%. Для бюджетних установ цей розмір становитиме 36,3%.

Роботодавці, які виплачують допомогу по тимчасовій непрацездатності, сплачуватимуть єдиний внесок у розмірі 33,2% оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Для платників, які уклали з громадянами договори цивільноправового характеру, розмір єдиного внеску становить 34,7% винагороди за цивільноправовими договорами.

З дня набрання чинності Законом фізичні особисуб’єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування (єдиний податок, фіксований податок), нараховують, обчислюють та сплачують єдиний внесок відповідно до цього Закону.  Розмір єдиного внеску для цієї категорії платників не може бути менше мінімального страхового внеску за кожну особу на місяць та не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом на місяць.

Підприємці (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування) та особи, які забезпечують себе роботою самостійно – займаються незалежною професійною діяльністю (науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою, викладацькою, медичною, юридичною практикою, в тому числі, адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які проводять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність) та отримують дохід безпосередньо від  цієї діяльності, сплачують єдиний внесок у розмірі 34,7% суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.  При цьому сума єдиного внеску також не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

Складнощі переходу на нову систему сплати страхових внесків платники відчують лише під час першого оформлення платежів, а в подальшому, коли схема утримань та нарахувань вже буде зрозумілою, сплата єдиного внеску стане звичною справою. Платникам доведеться дещо змінити своє ставлення до нововведень та перебудувати свою роботу, адже сплата єдиного внеску до одного фонду буде фактично оформлятися не однією платіжкою, а декількома. При цьому звітність та база для нарахувань внеску буде такою ж, якою була звітність до Пенсійного фонду.

Порядок сплати єдиного внеску для платника не змінюється, терміни сплати залишаються такими ж, як і зараз – до 20го числа наступного звітним місяця. Проте, якщо раніше платник до всіх соцфондів сплачував внески від виплаченої зарплати, то з 1 січня 2011 р. сплачуватиме від нарахованої заробітної плати. Це означає, що всі соціальні фонди переходять на страхові принципи.

Законом передбачено також розстрочення пені і штрафів, пільгових пенсій та внесків до фондів соціального страхування, не сплачених до 1 січня, на термін до 5 років. Це буде зроблено для того, щоб платники мали можливість платити в повному обсязі поточні платежі єдиного внеску.

Управління Пенсійного фонду проводитиме організаційні заходи (навчальні семінари, виступи на радіо, індивідуальні бесіди, інше) по навчанню сплаті єдиного внеску.

Марина РАЙКО, заступник начальника управління – начальник відділу обліку надходження платежів.        

Голос Сокальщини на GoogleNews