З набранням чинності з 1 січня 2011 року Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" минуло вже 10 місяців. І хоч проведено чимало семінарів, виступів у ЗМІ у платників залишається багато запитань.
Хочемо нагадати, що єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці".
Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13. 01. 2004 р. №5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27. 01. 2004 р. за № 114/8713.
Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’яз•кове державне соціальне страхування, затверджено постановою Кабінету Міністрів України 22. 12. 2010 р. № 1170.
Розмір єдиного внеску встановлюється у відсотках від суми заробітної плати та залежить від класу професійного ризику виробництва (яких є 67), установленого для роботодавця за основним видом його діяльності і становить від 36,76% до 49,7%.
Для сплати єдиного соціального внеску в Державному казначействі відкрито 88 рахунків (оскільки, є 67 класів ризику та кілька видів утримання коштів для різних груп робітників). Так, нарахований єдиний внесок у розмірі, встановленому для відповідного класу професійного ризику виробництва; утримання із заробітної плати у розмірі 3,6%; нарахований єдиний внесок у розмірі 33,2% від суми допомоги по тимчасовій непрацездатності; 2% утриманого єдиного внеску від суми допомоги по тимчасовій непрацездатності; 36,3% нарахованого єдиного внеску від фонду оплати праці бюджетних установ; утримання із заробітної плати у розмірі 6,1% від фонду оплати праці державних службовців; нарахований єдиний внесок у розмірі 34,7% від суми винагороди за цивільноправовими договорами; 2,6% утриманого єдиного внеску від винагороди за цивільноправовими договорами; нарахований єдиний внесок у розмірі 8,41 % від фонду оплати праці працюючих інвалідів (у юридичних осіб); 34,7% від суми грошового забезпечення; сплата єдиного соціального внеску фізичними особамипідприємцями за себе сплачуються на відповідний рахунок, відкритий саме для певного виду платежу.
Кожному платнику спеціалістами управління було доведено порядок перерахування коштів, розміри нарахувань та утримань єдиного внеску, а також розрахункові рахунки та реквізити, необхідні для сплати таких нарахувань та утримань єдиного соціального внеску залежно від виду виплат.
Однак, як показала практика, чимала кількість платників допускає помилки при здійсненні перерахування коштів на певні рахунки залежно від видів виплат.
Неправильне спрямування коштів призводить не лише до неправильної пропорції розподілу коштів, але і до утворення недоїмки із сплати єдиного внеску – за особовими рахунками платника. Як наслідокзастосування до нього заходів фінансового впливу у вигляді штрафної санкції у розмірі 10% та нарахування пені. Крім того, посадові особи, що допустили порушення, нестимуть адміністративну відповідальність, передбачену ст. 1651 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Управління Пенсійного фонду України просить платників не порушувати визначеного порядку сплати єдиного внеску, бути відповідальнішими, що дозволить уникнути їм фінансових покарань.
Нагадуємо також, що фізичні особи підприємці (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування) та особи, які забезпечують себе роботою самостійно та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, сплачують єдиний внесок у розмірі 34,7% сум доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Для фізичних осіб підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується у розмірі 34,7% на суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску і сплачується єдиний внесок щомісячно до 20го числа місяця наступного за звітним.
Одночасно повідомляємо, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України", фізичні особи суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування, із серпня 2011 р. звільняються від сплати єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до чинного законодавства пенсію або соціальну допомогу. А за період з січня 2011 р. по липень 2011 р. (включно) такі фізичні особи підприємці, зобов’язані сплатити єдиний соціальний внесок.
Управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області просить платників та найманих працівників таких платників при виникненні запитань щодо порядку нарахування та сплати єдиного соціального внеску, зарахування страхового стажу, тощо звертатися за адресою: м. Сокаль, вул. Героїв УПА, 11, або на контактні телефони 73081, 73082.
Марина РАЙКО,
заступник начальника управління
начальник відділу обліку надходження платежів.