Про освіту

Про зміни в освітній галузі Сокальщини

Відділ освіти Сокальської райдержадміністрації  один з кращих на Львівщині. Педагоги та учні постійно виборюють призові місця на обласних, всеукраїнських конкурсах. У навчальних закладах відбулося чимало інноваційних змін. Про них наша розмова з начальником відділу освіти Романом МОНАСТИРСЬКИМ.

– Романе Теофілійовичу, одним з пріоритетів розвитку освіти району є впровадження інновацій як необхідної умови на шляху до якісної освіти. Їх впроваджують в навчальних закладах Сокальщини, розкажіть про це детально.

– Так, за останні декілька років освітня політика району здійснювалася через впровадження таких інновацій: формування моделі та удосконалення форм допрофільної підготовки та профільного навчання в опорних школах; перехід від планового до стратегічного (проектноцільового) управління; використання моніторингу як форми внутрішньошкільного контролю; побудова нової якісної системи наступності у навчанні дитини у новостворених "школахдитячих садочках"; удосконалення форм професійного розвитку вчителя в умовах функціонування освітніх округів; впровадження в навчальновиховний процес нових освітніх технологій (проектних, інтерактивних, інформаційнокомунікативних та ін.); перехід до компетентнішого підходу у навчанні; удосконалення форм і методів роботи з обдарованими дітьми (організація науководослідної діяльності, впровадження учнівського портфоліо, створення наукових товариств); планування виховної роботи на основі виховних програм; впровадження сучасних методик розвитку дошкільнят відповідно програми "Я у світі" тощо.

У 2009ому такою інноваційною зміною стало впровадження пріоритетних напрямків позакласної роботи у навчальних закладах району. Від інновації очікували:  удосконалити середовище для розвитку творчого потенціалу учня; створити інноваційні моделі позакласної роботи та сприятливі умови для здобуття дитиною у школі  додаткових освітніх послуг; провадити програми, які враховували б  інтереси навчального закладу і потребу соціалізації учнів. Вірили, що така інновація удосконалить  позакласну роботу та надасть їй рис професійності, науковості, практичної спрямованості. До того ж, сприятиме розвитку інноваційного потенціалу та творчої ініціативи усіх учасників навчальновиховного процесу. Дотримувалися принципу необхідності формування іміджу навчальних закладів, що працюють в режимі розвитку та  створення власної "візитної картки" для кожної  школи чи дитячого садка. З такими переконаннями розпочали роботу з впровадження тринадцяти напрямків позакласної роботи шкіл та шести  дошкільних установ.

Розпочали  у вересні 2009 року з вибору пріоритетного напрямку позакласної роботи для кожного закладу, спираючись на досвід, матеріально-технічний, навчально-методичний та кадровий потенціали. Далі  була  робота з планування новації; вироблення ідей для нових творчих, дослідницьких проектів; створення необхідної інформаційної, навчальнометодичної та матеріальнотехнічної бази  для успішного впровадження ідеї; внесення змін до перспективних, річних, навчальних планів; формування творчої та ініціативної команди. За два роки за допомогою  відділу освіти (враховувався принцип результативності роботи),  батьківських спонсорських коштів навчальні заклади поповнили матеріальнотехнічне, навчальнометодичне забезпечення відповідно напрямків (нову техніку для розвитку журналістики, сучасне спортивне обладнання, сценічні костюми, стрій для пластунів, меблі для шкільних музеїв, диктофони для запису свідчень, карти з історичного краєзнавства, інвентар для роботи на ділянках, шкілках та ін.).

Нещодавно, у травнічервні, освітні заклади району підсумували роботу з даного впровадження. Звітували про здійснену  іміджеву політику; інформаційно-просвітницьку роботу серед усіх учасників навчальновиховного процесу та громад;  результати роботи щодо створення навчальнометодичного, матеріальнотехнічного забезпечення. Керівники шкіл, вчителі, учні презентували реалізовані проекти; демонстрували досвід організації та результати науководослідницької роботи, моделі співпраці з навчальними закладами, організаціями, установами; розповідали про здобутки у проектах, акціях, конкурсах; обговорювали проблеми
та перспективи розвитку кожного з напрямків.  

Така новація є одним із напрямків реалізації районної програми "Обдаровані діти".  У 2010-2011 н. р. вчителі району підготували 24 призерів та переможців обласних предметних олімпіад (ІІ місце в рейтингу районів та найкращий результат взагалі); за результатами науководослідних робіт слухачі нашої МАН зайняли другу позицію в області та здобули всеукраїнські перемоги. Підсумовуємо тільки частину досягнень колективів ЗНЗ району, про які неодноразово розповідалося на сторінках часопису:  на 100-150% зросла активність наших школярів в інтелектуальних інтерактивних конкурсах "Колосок", "Кенгуру", "Левеня", "Лелека"; учениця Великомостівського НВК Марія Занько стала призером всеукраїнського конкурсу "Новітній інтелект"; перше місце в області за результатами конкурсів екологонатуралістичного змісту, одна з перших позицій за результатами історичних та туристськокраєзнавчих, літературних, мистецьких та творчих конкурсів, фестивалів, безліч спортивних досягнень.

– Поділіться коротко тими здобуткам щодо писаної інновації, яку вважаєте найефективнішою, найрезультативнішою, такою, що заслуговує на оцінку  громади району…

– Це тільки частина тих досягнень, які стали можливі при спільній  роботі відділу освіти, методичного кабінету, дирекції та колективів шкіл, організацій, установ, які радо з нами співпрацювали.

Ось, для прикладу, візьмемо журналістику. Пріоритетним цей напрямок став у  Великомостівському НВК "ЗШ ІІІІ ст.  ліцей", Сокальській гімназії  ім. Олега Романіва, Ільковицькому НВК "ЗШ ІІІІ ст.дитячий садок",  Сокальському НВК "ЗШ ІІІІ ст. №3колегіум", Тартаківському НВК "ЗШ ІІІІ ст.ліцей".  У цих школах ефективно працювали шкільні гуртки журналістики, факультативи, що сприяли здобуттю знань та  досвіду журналістської роботи.

Найбільші досягнення здобуто у напрямку "Шкільна преса".  Так, шкільні журналісти Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст. №3  колегіум",  в рамках проекту "Шкільна преса  крок до майбутнього", поновили дизайн окружної газети "Палітра СОО", оновили дизайн шкільних тематичних газет. Учителі, учні, батьки та громада Сокаля читають газети гімназистів: вчительську  "Скриня методична", учнівських лідерів  "Вісник гімназії", євроклубу  "Мандруємо Європою". Юні журналісти Великомостівського НВК "ЗШ ІІІІ ст.  ліцей"  успішно видають газету "Шкільний кур’єр" та інтернетгазету, окружну  "Округа" та стендову для громади міста, а також обмінюються досвідом на сторінках українськоканадської інтернетгазети. Юні журналісти Тартаківського НВК "ЗШ ІІІІ ст.  ліцей"  вдало видають газету "Крок" та  окружну  "Тартак". А у Ільковицькому НВК "ЗШ ІІІІ ст. дитячий садок" вдало реалізують завдання розвивати шкільну пресу та навики громадської журналістики, видаючи "Забузьку округу" та "Шкільний вісник".

За сприяння відділу освіти, виграних грантів у названих школах створено, оновлено шкільні радіовузли (придбано сучасну акустичну систему, підсилювачі звуку, навушники, мікрофони) та проведено безліч цікавих тематичних радіопередач, радіолінійок.

У Великомостівській школі створено власний інформаційний портал, активно поповнюють сайт навчального закладу.

Цьогоріч юні журналісти здобули перший професійний досвід створення відеопередач, відеороликів, відеорепортажів, що стали окрасою шкільних, районних, громадських урочистостей. Школяріжурналісти забезпечували інформаційну підтримку усіх районних педагогічних та учнівських заходів, конкурсів.

Школярі Сокальщини досить активно співпрацюють з місцевими засобами масової інформації. Це дає нам можливість найкращих скеро
вувати на навчання на факультети журналістики…

Юна зміна журналістів Сокальщини активно співпрацює з районним часописом "Голос з-над Бугу", де публікує власні статті та репортажі у додатку "Вісті з округів", під рубрикою "Шкільне життя", "Освіта", а також з дитячим видавництвом "Долоньки",  є співавтором та учасником радіопередачі "Велика перерва" та інших радіопроектів на ТРК "Сокаль".

Як результат такої системної  та ефективної роботи  багато перемог обласного та всеукраїнського рівня.  Журналісти Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст. №3  колегіум" стали переможцями   обласного конкурсу друкованих видань в номінації "Краща газета". Журналісти Великомостівського НВК взяли участь у всеукраїнських конкурсах "Портфоліо школи", "Відкритий світ", стали лауреатами всеукраїнського конкурсу друкованих видань у м. Миколаєві. Журналісти гімназії вже два роки поспіль  переможці районного конкурсу шкільних видань, а у 2011ому  призери обласного етапу цього конкурсу,  вони також виграли грант в  рамках програми "Особиста гідність. Громадянська позиція. Безпека життєдіяльності", реалізувавши проект "Створення інформаційноресурсного центру функціонування ЗМІ популярної дитячої газети та радіопередачі для реалізації творчого потенціалу дітей…".

У перспективі, юні журналісти шкіл району планують розвивати шкільну студію звукозапису (вона вже створена на базі Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст. №3  колегіум") як центру дитячої журналістики; взяти участь у нових всеукраїнських та міжнародних проектах; активізувати роботу в інформаційному просторі поза межами району та в інтернетпросторі; створювати професійні відеороботи та удосконалювати навики створення шкільної преси, радіота тележурналістики.

– Щодо комп"ютеризації шкіл району, то в цьому може позаздрити, напевно, будь-яка установа чи організація. Де найкраще поставлена ця робота?

– Активна інформатизація навчальновиховного процесу, як один з пріоритетів розвитку освіти в Україні, зумовила вибір інформатизації як пріоритетного напрямку Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст.  №2  ліцей" та  Двірцівського НВК "ЗШ ІІІІ ст.  дитячий садок".

Інформаційні  технології почали активно використовуються в управлінській роботі  керівники названих шкіл. Вже декілька років функціонує Netшкола у Сокальському НВК "ЗШ ІІІІ ст. №2  ліцей". Дирекція Двірцівського НВК використовує інформаційні  програми для створення розкладу, практикує електронні табелі.

Учні шкіл вивчають інформатику вже з 1го по 11ий класи: курси "Сходинки до інформатики. 14 клас", "Сліпий метод набору" (курс вивчається за авторською програмою вчителя Двірцівської школи Наталії Глюз у 56 класах), "Інформатика", "Курс користувача" та профільні курси у старшій школі ("Основи візуального програмування", "Основи проектування" та ін.). У Двірцівському НВК "ЗШ ІІІІ ст.  дитячий садок" за авторською програмою "Вінні", автором якої є учень школи С. Луцко,  розвивають свої здібності вихованці дошкільного відділення.
Учителі шкіл  активно впроваджують інформаційні технології у навчальновиховний процес: використовують навчальні програмні продукти різноманітного змісту та призначення (віртуальні лабораторії, експерименти, практикуми), створюють авторські  "електронні кабінети" (презентації, наочності, проекти),  проводять електронне оцінювання  та ін.
За допомогою сучасних інформційних технологій учні шкіл створюють власні авторські прикладні програми (С. Луцко, Р. Галилей), проекти, презентації, творчі роботи. Обидві школи мають власні сайти та учнівські блоги.

Учні названих шкіл  переможці та призери районних олімпіад з інформатики, власники відмінних сертифікатів міжнародного конкурсу "Бобер".

Учень Двірцівського  НВК "ЗШІІІІ ст.  дитячий садок"  С. Луцко  переможець обласного конкурсу "Комп’ютинг", Р. Галилей  лауреат обласного конкурсу "Мультимедійний проект". Юні інформатики  Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст.  №2  ліцей"  учасники обласного конкурсу комп’ютерної графіки "Весна", всеукраїнського конкурсу "Відкрий світ", учні В. Романюк та  І. Сивак  призери обласного конкурсу "Мультимедійних проектів" з фільмом на соціальну тематику "Таке життя".

У перспективі розвитку інформа тизації як пріоритету школи  створення студії авторських учнівських програм, повноцінних "електронних кабінетів" з усіх навчальних дисциплін при окружних медіацентрах та реалізація нових інформаційнокомунікативних проектів.

– А що стало причиною вибору екологічно-натуралістичного напрямку?

– Проблема залучення учнів до збереження екологічно чистого середовища та формування у них екологічної компетенції стала причиною вибору екологонатуралістичного напрямку як пріоритетного, у двадцяти шести школах району.

Більшість шкіл реалізували проекти "Екологічний клуб", " Навчальнодослідна земельна ділянка", "Навчальна екологічна стежка", "Збережімо красу Землі для нащадків",  "Дизайн шкільної садиби",  "Зелена школа" , "До чистих джерел",  "Рослинисимволи України", "Сучасний кабінет біології",  "Галерея краси і здоров’я",  "Екологічнокомпетентна особистість".

За два роки  у школах запрацювали екологічні учнівській формування: екологічний парламент у Волицькій ЗШ ІІІІ ст., товариство "Зелена планета" у Мурованській ЗШ ІІІІ ст., екологічний клуб "Сонечко" у Борятинському НВК "ЗШ ІІІ ст.  дитячий садок", екологонатуралістичні організації "Еко", "Юний еколог", "Екологічна варта" у Хоробрівській ЗШ ІІІІ ст., екологічне відділення шкільного парламенту Великомостівської школи.

Робота на створених навчальнодослідних ділянках (у Хоробрівській ЗШ ІІІІ ст.  її, наприклад, назвали "Скарбниця Деметри") проводилася у формі наукових досліджень, експериментів, практичної роботи.

Багато уваги приділяли внутрішньому озелененню, проводячи акції "Галерея краси і здоров’я"), конкурси на кращі вазони ("Диво на підвіконні"), здійснюючи паспортизацію, спостереження, догляд за кімнатними рослинами. Учні шкіл вивчали ази дизайну садиб, враховуючи природоохоронний принцип та створили цікаві дизайни шкільних садиб (Острівський НВК "ЗШ ІІІІ ст.  дитячий садок", Матівська ЗШ ІІІ ст., Сілецька ЗШ ІІІІ ст., Низівська ЗШ ІІІ ст., Тудорковицька ЗШ ІІІ ст., Борятинський НВК "ЗШ ІІІст.  дитячий садок" та ін.).

З метою охорони рослинного світу, популяризації екологічної грамотності та екологічного виховання, учні та вчителі працювали на створених екологічних стежинах: "Цілюще джерело" (Бутинська ЗШ ІІІІ ст.), "Дивосвіт природи" (Волицька  ЗШ ІІІІ ст.), "Столітні липи" (Матівська ЗШ ІІІ ст.), "До чистих джерел" (Великомостівський НВК), "Перлина Вісмира" (Варязька ЗШ ІІІІ ст.) та ін.

Не перелічити всіх природоохоронних, навчальних, екологічних акцій, які провели колективи названих шкіл. Найбільші з них  "Збережемо красу землі для нащадків", "Ліси для нащадків", "Посади дерево і збережи його", "Годівничка", "Первоцвіти просять захисту". Крім того, учні шкіл  активні учасники районних та обласних конкурсів "Квітковий вернісаж", "Природа і фантазія" та багато інших.

Цьогоріч, в рамках розвитку по екологонатуралістичному напрямку, велику увагу приділили науководослідній роботі учнів. Ось найкращі з таких робіт: дослідницькі роботи учениці Волицької ЗШ ІІІІ ст. Н. Градюк  "Вплив антропогенного фактора на основні характеристики популяції латаття білого (nymphaea alba L.)  в умовах с. Комарів", "Біологія гніздування чаплі сірої (аrdea cinerea L.) та лебедяшипуна (сygnus olor) на території екологічного угіддя "Комарівські ставки", учнів цієї  школи, проводили "Біотестування води річки Білий Стік із використанням рослинних тестсистем", Максимів Мар’яни "Вплив антропогенного фактора на популяцію білого лелеки". Ці роботи визнані кращими на багатьох обласних конкурсах.

Педагоги та учні шкіл району здобули перше місце в обласному рейтингу конкурсів екологонатуралістичного спрямування, які проводить Львівський обласний дитячий екологонатуралістичний центр та найбільше в області всеукраїнських перемог. Назвемо тільки частинку з них: "Парад квітів біля школи" (Матівська ЗШ ІІІ ст.), "Галерея кімнатних рослин" (Варязька ЗШ ІІІІ ст.), "Птах року2010" , "Вчимося заповідати", "Світ зачарований тишею" (Великомостівський НВК "ЗШ ІІІІ ст.ліцей"), "Дослідницький марафон", "Навчальнодослідна земельна ділянка"  (Хоробрівська ЗШ ІІІІ ст.), "Парки  легені міст і сіл" (Варязька ЗШ ІІІІ ст.), "Світ зачарований тишею", "Вода і життя" (Поторицька ЗШ ІІІІ ст.), "Вода і життя"  (Бутинська ЗШ ІІІІ ст., Сілецька ЗШ ІІІІ ст.).

Творчо попрацювали вчителі біології та хімії під керівництвом методиста Ганни Зажицької над створенням авторських програм для факультативів екологічного змісту, які подані до схвалення у Міністерство освіти.

У планах юних шкільних екологів та їх наставників  нові дослідницькі творчі та навчальні проекти, нові плани з перетворення шкільних кімнат та пришкільних територій на "екологічні оазиси", нові перемоги в конкурсах, проектах,  нові плани з природоохоронної діяльності та природоохоронні акції, в реалізації яких вони розраховують на підтримку органів місцевого самоврядування та місцевих громад.

– Підвищується в навчальних закладах й рівень євроінтеграційної освіти…

– Цей напрям впроваджено з метою підвищення рівня усвідомлення власної приналежності до європейської спільноти, підвищення рівня євроінтеграційної освіти та розширення меж українськоєвропейського діалогу. Сьогодні у всіх школах, що обрали даний напрям як пріоритетний, успішно діють євроклуби (ШЕКи), що мають досвід популяризації європейської освіти та міжкультурних обмінів: ШЕК Великомостівського  НВК "ЗШ ІІІІ ст. ліцей" вже має титул найкращого євроклубу України, ШЕКи "У серці Європи" Сокальського НВК "ЗШ  ІІІІ ст. №3  колегіум", ШЕК "Життя без кордонів"  Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст. №4  ліцей"  з титулом найдосвідченіших, ШЕК "Step up" Сокальської гімназії з титулом переможця обласних конкурсів та проектів, ШЕК "Я  українець. Я  європеєць" Варязької школи, наймолодший, але дуже перспективний. В усіх школах створено єврокуточки. У євроклубу Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст. №3  колегіум" власний офіційний  сайт.
Кордони європейської співпраці колективів шкіл широкі і різноманітні. Так, євроклубівці Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст. №4  ліцей" співпрацювали з фундацією Роберта Шумана "РАЗОМ", м. Червьонка Ліщинна; працювали в рамках проектів "Традиції української і польської молоді" м. Городно та  "Молодь у дії", м. Червьонка  Ліщинна; брали участь в зустрічі європейської молоді у Познані, неодноразово відвідали з пізнавальними візитами Польщу та приймали гостей у Сокалі. Члени євроклубу Великомостівського НВК "ЗШ ІІІІ ст.  ліцей", як переможці всеукраїнських змагань "Europa Nostra", відвідали з навчальним візитом Бельгію та Люксембург, побували у стінах установ  Єврокомісії; взяли участь в проекті фонду Конрада Аденауера "Європа в чемодані", що проводила громадська організація "Разом"; стали учасниками семінару ста кращих євроклубів України "Спілкування заради розвитку"; працювали в  рамках канадськоукраїнських та грузинськоукраїнських проектів та обмінів; учасники проекту молодіжного обміну "Прагнеш забави? Ігри в демократію і співучасть" за сприянням Всесвітньої Незалежної Молодіжної Спілки NGO (Вірменія) та організації "Якість і Правомочність" (Швеція) у м. Лусакерт (Вірменія).

Учні Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст. №3  колегіум" вже багато років в рамках проекту "Навчаючи вчуся" співпрацюють із берлінською школою "Regenbogen".  Цьогоріч розпочали роботу над проектом "Співпраця з дошкільними закладами", взяли участь в обласному форумі шкільних європейських клубів у м. Самбір, активно співпрацюють з БФ "Карітас".

Гімназисти  учасники проекту "Підтримка мережі євроклубів в Україні", організованого Всеукраїнською радіостанцією "Наше Радіо".
Євроклуби Сокальщини щороку активні учасники обласних форумів євроклубів, організатори та учасники заходів, присвячених святкуванню Дня Європи у нашому районі.

– Пріоритетним напрямком багатьох шкіл району стала музейна справа. Шкільні музеї названі іменами славних людей  вихідців зі Сокальщини…

– Візитною карткою наших шкіл  стали  музеї: "Літературна Сокальщина", "Історія Сокальської гімназії" Сокальської гімназії ім. Олега Романіва; музей "Белз та белзька земля" Белзької школи; "Музей ім. отця Осипа Лещука" Стаївської школи; "Музей композитора Віктора Матюка" Карівської школи.

Шкільні музеї цьогоріч значно поповнили матеріальнотехнічну базу: оснащені сучасною технікою, новими  меблями, полицями для експозицій. Музей Стаївської школи  перенесено у нове просторе обладнане приміщення.

Колективи названих шкіл працювали над поповненням матеріалів, колекцій, експозицій. Велика увага приділялася організації науководослідної роботи школярів, при музеях організовано безліч тематичних виставок (як, наприклад, виставка художніх творів Степана Івасейка "Паролі повстанської битви" у музеї "Історія Сокальської гімназії"), тематичних лінійок, літературномузичних композицій, просвітницьких заходів, відкритих уроків з історичного краєзнавства, практичних занять з музеєзнавства та проведення екскурсій. Так  музейна педагогіка стала основою навчальновиховного процесу.

На сьогодні у школах району функціонує 20 шкільних музеїв, з них чотири зареєстровані при Львівському обласному центрі краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді (нещодавно зареєстровано перший на Західній Україні "Музей спортивної слави" у Сокальському НВК "ЗШ ІІІІ ст. №4  ліцей"). Музеї  "Белз та белзька земля" Белзької ЗШ ІІІІ ст.; "Музей отця Осипа Лещука" Стаївської ЗШ ІІІ ст. мають звання зразкових. Цьогоріч нові музеї, світлиці відкрито у багатьох інших школах, наймолодший з них  історикокраєзнавчий музей у Тартаківському НВК "ЗШ ІІІІ ст.  ліцей".

– Велику увагу в школах приділяють й шкільному туризму.

– З метою активізації учнів до туристськокраєзнавчої роботи, надання учням знань, вмінь та навичок, необхідних для роботи з туристською групою в умовах природного середовища на маршрутах  різної категорії складності з урахуванням вікових, фізичних та інших особливостей учасників, туризм як пріоритет в позакласній роботі вибрали Савчинська ЗШ ІІІІ ст., Хлівчанська ЗШ ІІІІ ст., Лучицький НВК "ЗШ ІІІІ ст.  дитячий садок", Сокальський НВК "ЗШ ІІІІ ст. №2  ліцей", Телязька ЗШ ІІІ ст., Спасівська ЗШ ІІІ ст.

У цих школах успішно працювали туристичні гуртки, факультативи з туристичного краєзнавства. Кожна з них виробила власну модель розвитку туризму, започаткувала власні туристичні традиції (відзначення дня туризму, дня рибалки, туристичні зльоти). Діти активно займалися туристичною роботою у літніх пришкільних таборах, наметових містечках, організовували окружні туристичні змагання, реалізовували туристськокраєзнавчі проекти. Разом з керівниками, учні названих  шкіл мають розроблені власні туристичні маршрути, метою яких є вивчення сторінок історії рідного краю, життя відомих історичних діячів, привернення уваги до соціальних, екологічних проблем нашого регіону. Так, учні Спасівської школи організували похід місцями повстанської слави с. Спасова, присвячений 101ї річниці від дня народження полковника УПА Василя Сидора "Шелеста".  У 20102011 н. р. розпочали реалізацію "Люби і знай свій рідний край" учні  Телязької ЗШ ІІІ ст. Педагоги Лучицького НВК "ЗШ ІІІІ ст.  дитячий садок" виробили систему залучення до туризму вихованців дошкільного відділення.

Кожна з шкіл визначилася з напрямком туризму: Сокальський НВК "ЗШ ІІІІ ст. №2  ліцей", Савчинська ЗШ ІІІІ ст.  спортивний туризм (пішохідний, гірський); Лучицький НВК "ЗШ ІІІІ ст.  дитячий садок"  краєзнавчий туризм; Хлівчанська ЗШ ІІІІ ст.  пішохідний туризм просвітницькоговиховного характеру (поєднання з Пластовими походами); Спасівська ЗШ ІІІ ст.  арттуризм (поєднання туризму з дослідженням народознавства, ремесел, побуту); Телязька ЗШ ІІІ ст.  велотуризм.

Як результат такої роботи  одна з перших позицій в області за результатами туристськокраєзнавчих конкурсів, змагань, сходжень. Учасники гуртка пішохідного туризму  Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст. №2  ліцей"  вибороли ІІІ місце в обласних змаганнях з пішохідного туризму. Крім того, учні цієї школи, учасники гуртка "Гірський туризм", що діє при Львівському обласному центрі краєзнавства, екскурсій, туризму у Сокалі, взяли участь в обласних змагань на Чатових схилах, здійснили  успішні сходження на гори Парашка, Високий Верх, Маківка, Ключ.

Команда Савчинської школи була другою у командному заліку обласного етапу військовопатріотичної гри "Джура", а її представники Орест Матвіїв та Ольга Катрич представляли Львівщину на Всеукраїнській грі.  

Члени туристичного гуртка  Хлівчанської ЗШ ІІІІ ст., що вдало поєднують туризм та пластовий рух, організували професійні туристичні змагання для шкіл освітнього округу  та нещодавно  туристичну естафету шкіл Белзького округу, присвячену 20й річниці Незалежності України.

Юні туристи Савчинської, Хлівчанської шкіл, Сокальського НВК №2 взяли участь  в десятій ювілейній обласній олімпіаді з перспектив розвитку туризму та курортної  сфери у Карпатському регіоні, здобули безліч нагород у секціях "Туризм", "Краєзнавство" та пільгове право вступати в Прикарпатський інститут ім. М. Грушевського МАУП. Учні названих шкіл  учасники  та призери обласних сходжень, обласних туристичних експедицій, присвячених історичним подіям.

Підсумком роботи став районний туристичний фестиваль, що відбувся у червні в с. Гута, в рамках якого проведено краєзнавчу акцію, презентацію роботи кожної з шкіл з даних напрямків, туристичні змагання.

Юні туристи  та їх наставники у новому навчальному році планують реалізувати проекти щодо розвитку вузької спеціалізації туризму, а відділ освіти спільно з керівниками шкіл  над матеріальнотехнічним забезпеченням для професійних занять туризмом.

– Романе Теофілійовичу, розкажіть про такий вузький за спеціалізацією та цікавий за змістом напрям позакласної роботи у шкільних лісництвах.

– Його впроваджують  Дібровська ЗШ ІІІ ст., Карівська ЗШ ІІІ ст., Реклинецька ЗШ ІІІІ ст., Домашівська ЗШ  ІІІ ст., Перетіцька ЗШ ІІІІ ст., Ульвівський НВК "ЗШ ІІІ ст. дитячий садок". На сьогодні колективи шкіл створили  власну модель залучення учнів до практичної та науководослідної діяльності, налагодили співпрацю з  лісництвами, організували  практичну діяльність школярів безпосередньо на природі. Діти вивчали  сучасні технології вирощування лісових рослин, займалися практичною науководослідницькою роботою у лісництвах.
За два роки  ці школи реалізували багато цікавих проектів ("Учнівське лісництво", "Насіння  сіянець  шкілка", "Ліси для нащадків" та інші). Учні Реклинецької школи активно працювали у шкільному дослідникурозсаднику, а юні лісники інших  безпосередньо на території лісництв (насаджували ліс, доглядали за сіянцями хвойних, дбали про мурашники, прибирали лісові території в рамка акції "Чисте довкілля  чиста планета", піклувалися про птахів, досліджували флору та фауну та екологічні проблеми лісів).

Учні, зайняті у шкільних гуртках, факультативах з лісництва  активні учасники, призери, переможці  обласних конкурсів на кращу світлину про птахів, на кращу годівничку, міжнародного конкурсу "Лісзелений друг Землі" та багатьох інших конкурсів. Школярі Перетіцької школи  переможці, нагороджені  путівками Національного екологонатуралістичного центру учнівської молоді до Всеукраїнського табору "Юннат” за допомогу у посадці лісу, збір лікарської сировини під час трудової акції "Ліси для нащадків".

У травні цікаво та змістовно проведено районний конкурс шкільних лісництв в Ульвівському НВК "ЗШ ІІІ ст.  дитячий садок”. А командапереможець Реклинецької ЗШ ІІІІ ст. вдало виступила на обласному конкурсі. У планах шкільних лісництв  створення пришкільних шкілок, нові дослідницькі проекти та природоохоронні акції.

– Захоплення у школярів викликають заняття з історичного краєзнавства…

– У цьому напрямку працювали Сілецька ЗШ ІІІІ ст.,  Угнівська ЗШ ІІІІ ст, Белзька ЗШ ІІІІ ст.,  Княжівська ЗШ  ІІІ ст,  Поторицька ЗШ ІІІІ ст., Войславицька ЗШ  ІІІ ст.,  Горбківська ЗШ ІІІ ст., Межирічанська ЗШ ІІІ ст. Його основна мета активізувати науковопошукову та просвітницьку роботу учнів по дослідженню  історії рідного краю.
 

У багатьох школах створено шкільні історичні клуби, товариства (історикоправовий клуб "Лада" у Белзькій ЗШ ІІІІ ст., творчі цільові групи у Сілецькій школі, дитяче товариство "Веселі односельці" у Войславицькій школі та ін.).

Свою роботу з вивчення історії рідного краю деякі колективи поєднали з музейною справою (створено світлиці "Назарет Галицької інтелігенції" в Угнівській ЗШ ІІІІ ст., "Берегиня" у Княжівській ЗШ ІІІІ ст., народознавчі світлиці у Войславицькій, Сілецькій, Поторицькій школах, розпочато роботу із створення музею історії села Поториця, зокрема, експозиції Володимира Макара. Розвивається музей імені І. Климіва"Легенди"  у Сілецькій школі, поновлюється  експонатами музей "Белз. Белзька земля".

Основний акцент приділявся науководослідницькій та пошуковій роботі учнів по дослідженню історії рідного краю. За два роки колективи шкіл реалізували багато цінних проектів з краєзнавства Сокальщини. Найцінніші дослідження: життєвого шляху Богдана Козярського та долі місцевих учасників визвольних змагань (Горбківська школа); легендарної постаті Володимира Макара (Поторицька ЗШ ІІІІ ст.); поховань часів Першої світової війни та постаті Ієромонаха Северина Баранника ЧСВВ (Угнівська ЗШ ІІІІ ст.); пам’яток історії Белзької землі та створення на їх основі відеофільму (Белзька ЗШ ІІІІ ст.); історії сіл  Войславичі, Старгород та пам’ятних знаків на їх території (Войславицька ЗШ ІІІ ст.); історії села, церкви та життєпису відомих односельчан (Межирічанська ЗШ ІІІ ст.); вивчення культури та побуту рідного села учнями Княжівської ЗШ ІІІІ ст.

Системною, комплексною та науковою є робота з історичного краєзнавства Сілецької ЗШ ІІІІ ст., яка проводиться в багатьох напрямках (вивчення побутової культури, етнографічних джерел та традицій рідного села, а також відомих історичних постатей та митців (особливо Івана Климіва"Легенди"), історій села, церкви, дослідження з екологічного краєзнавства та ін.). Найціннішим з останніх проектів, який має наукову та історичну цінність, став реалізований проект "Пам’ятні знаки та хрести с. Сілець", в рамках якого вчителі та учні віднайшли такі знаки, дослідили події, які з ними пов’язані, організували широкі інформаційнопросвітницькі кампанії серед громади Сільця, написали наукові дослідження, розпочали історикоохоронні акції. Робота з історичного краєзнавства колективу школи на чолі з його ідейним лідером директором школи Петром Побережником, у тісній співпраці з односельцями, місцевими митцями, владою, перетворили Сілецьку школу на соціокультурний центр  села.

Крім науководослідної роботи, учні названих шкіл займалися й просвітницькою, працювали на археологічних розкопках, організовували краєзнавчі експедиції та перемагали в обласних історичних конкурсах (так зайняли одну з перших позицій в обласному рейтингу). У перспективі юних істориківкраєзнавців  нові дослідницькі проекти, створення музеїв, краєзнавчих експозицій, нові цікаві зустрічі з відомими односельчанами, написання літописів сіл, шкіл, створення районного музею "Історія освіти на Сокальщині".

– А як працює школа правової освіти та правового виховання?

– Титул такого навчального закладу можна надати Сокальській ЗШ ІІІІ ст. №5, яка є опорною в районі з даного напрямку роботи. Колектив ставить перед собою завдання формування правової освіченості, культури, правосвідомості, формування в учнів поняття про Конституцію України, права і обов’язки громадянина, поваги до державних символів; здобуття учнями знань  основних документів про права людини, дитини тощо. Цей напрямок реалізовано через вироблену систему заходів: проведено відкриті уроки з правознавства, тижні, дні правових знань, тематичні екскурсії, колективні та загальношкільні правоосвітні заходи, акції, години спілкування на правову тематику; організовано роботу правового консультпункту, створено цікаві куточки правових знань, організовано зустрічі з працівниками служб, що займаються дітьми. За час новації педагоги та учні реалізували цікаві індивідуальні проекти: "Конституція Пилипа Орлика і конституційний процес у сучасній Україні" (Ю. Курило), "Суддя та довершений суперкомп’ютер разом приймають рішення. Як вам подобається така ідея?" (С. Поліскевич) та ін.; колективні проекти "Торгівля людьми як порушення прав людини". Колектив школи взяв участь участь у міжнародному проекті з питань протидії торгівлі людьми і виграв грант на створення кабінетумузею.

Школа виробила певний досвід проведення моніторингу правового виховання, соціологічних досліджень рівня правової освіти. Тут ефективно  працює Рада профілактики, налагоджено ефективну  співпрацю з органами, що працюють з дітьми. Як результат, визнання колективу в обласному конкурсіогляді на кращу організацію правоосвітньої роботи та, головне,  відсутність учнів на обліку в КМСД.

– Романе Теофілійовичу, Сокальщина багата на  народні традиції, звичаї. Що нового в цьому плані проходить у школах?

– Народознавство  пріоритетне, його вибрали Стенятинська, Куличківська, Волсвинська, Перемисловицька школи. Їх колективи  ставлять перед собою завдання поглиблювати знання дітей про народні звичаї, традиції, обряди; організовувати пошукову роботу; складати характеристику пам’яткам культури тощо.

Як результат роботи по напрямку у Куличківській ЗШ ІІІ ст, Волсвинській ЗШ ІІІ ст. створено чи поповнено експозиціями шкільні світлиці, у інших школах  народознавчі куточки. Так колективи використовують музейну педагогіку у розвитку духовних та національних цінностей. Крім того, одна з форм народознавчої роботи  організація народознавчих експедицій з метою зібрання історичних та народознавчих джерел, їх записи, узагальнення та популяризація.

За роки впровадження новації колективи реалізували багато цінних з точки зору науковості та історичної значущості цільових проектів. Найкращі з них:  "Духовні вартості українців. Народні знання", "Хата, оселя, їх внутрішнє і зовнішнє оформлення", "Українська кухня. Святковообрядові страви. Буденна їжа", "Весільний обряд" (Куличківська ЗШ ІІІ ст.); "Рід, родина, рідня", "Веснянки, гаївки моєї місцевості", "Розвиток освіти села Волсвин", "Створення герба села Волсвин" (Волсвинська ЗШ ІІІ ст.)"; Українські народні страви", "Скарби бабусиної скрині" (Перемисловицька ЗШ І ст.), "Мій край  легенда" (Стенятинська ЗШ ІІІІ ст.).

Системною, комплексною та науковою є робота з розвитку народознавства у Куличківській ЗШ ІІІ ст. Спільними зусиллями всього колективу, у співпраці з місцевою церковною громадою та владою, зібрано цікаві історичні та народознавчі матеріли з історії, традицій та культури села, церкви, історичних, сакральних  пам’яток, свідчення відомих людей. Вчителі та учні виробили досвід наукового узагальнення матеріалів (оформлення свідчень та їх публікація, створення відеорепортажів, відеофільмів).

– І, звичайно, у навчальних закладах району велику увагу приділяють спортивно-оздоровчій роботі. Чи не так?

– Цей напрям є важливим  у роботі кожної з шкіл району, однак  пріоритетним  у Сокальському НВК "ЗШ ІІІІст. №4ліцей",  Тартаківському НВК "ЗШ ІІІІ ст.ліцей", Угнівській  ЗШ ІІІІ ст., Боб’ятинському НВК "ЗШ ІІІ ст.дитячий садок", Романівському НВК "ЗШ І ст.дитячий садок" та Лещатівській ЗШ І ст.

Опорним у районі є Сокальський  НВК "ЗШ ІІІІ ст. №4ліцей", що має статус "Школа сприяння здоров’я", потужну матеріально-технічну базу та позитивний досвід роботи. Тут створено систему заходів з  профілактики здорового способу життя (реалізовано проекти "Те, що псує наше життя", проект створення та діяльності фітокафе та багато інших), започатковано власні спортивні традиції (спартакіада для учнів 34 класів, Олімпійський урок, зустрічі з відомими спортсменами Сокальщини та ін.). Юні спортсмени школи  призери обласного конкурсу "Молодь обирає здоров’я";  переможці та призери з різних видів спорту на районних спартакіадах; призери фіналу обласних змагань "Козацький гарт"; переможці спартакіади школярів області з баскетболу та волейболу; учасники Всеукраїнських змагань "Тато, мама і я  спортивна сім’я". Найбільшою гордістю усього колективу стало відкриття у школі першого на Західній Україні Музею спортивної слави Сокальщини. Ініціатором, автором, реалізатором проекту та керівником цього музею є вчитель школи Ігор Петришак.

Поряд з традиційними спортивнооздоровчими заходами в роботі Угнівської школи по даному напрямку можна відзначити функціонування літнього спортивного табору "Сокіл", проведені товариські зустрічі між командами  Угнівської ЗШ ІІІІ ст. та ФК "Львів", початок роботи над будівництвом спортивного залу. Працюючи над завданням "Реалізація методів і технологій, які забезпечують фізичний і емоційний розвиток дитини", у Боб’ятинській школі велику увагу приділяли фізкультурі, рухливим іграм, дитячому туризму, особливо в контексті наступності в роботі між дошкільною та шкільною ланкою. Педагоги цієї школи мають початковий досвід моніторингу стану здоров’я дитини.

Велику увагу у Тартаківському НВК "ЗШ ІІІІ ст.ліцей" приділяють організації гурткової роботи, як складової здорового способу життя учнів. Традицією школи стало проведення турніру з волейболу в честь пам’яті  Петра Саноцького, участь в окружних змаганнях з волейболу, присвячених пам’яті Григорія Верхолюка. Учні школи  призери та переможці районних змагань, призери обласних змагань з гирьового спорту.
За сприяння відділу освіти та за кошти світового банку цього року значно оновлено матеріальнотехнічну базу шкільних спортивних залів та майданчиків.

Колективи названих шкіл планують розвивати існуючі та альтернативні види спорту та посилити заходи щодо популяризації здорового способу життя серед молоді.

– Про всі напрямки можна говорити чимало, адже вони  пріоритетні. Інновації освітян Сокальщини, напевно, переймують й інші. Чи не є це наближенням до європейського рівня освіти?      

–  Високі та цікаві є  результати у роботі шкіл, які обрали пріоритетним художньоестетичний напрям та розвиток молодіжних організацій, зокрема Пласту. Про перемоги міжнародного рівня наших хореографічних колективів, високі досягнення в обласних мистецьких конкурсах, а також  про пластову методику виховання, традиції, цінності та про життя юних пластунів Сокальщини плануємо написати цікаву статтю незабаром, коли діти та їх виховники повернуться з літніх творчих фестивалів та   пластових таборів.

Робота з впровадження напрямків торкається змін в системі роботи усіх навчальних закладів району і є новацією обласного рівня. На сьогодні не тільки школи, але й усі ДНЗ запрацювали по пріоритетних напрямках та мають значні досягнення. Такі зміни в системі роботи навчальних закладів мають нашу велику підтримку.

– Романе Теофілійовичу, але Ви все ж таки автор даної ідеї?

– Це в загальному наш відділ освіти, райметодкабінет, супроводжується матеріально-технічна підтримка. У 2011 році відділ освіти розробив програму матеріальнотехнічного забезпечення пріоритетних напрямків на основі постійного моніторингу на три наступні навчальні роки з інформаційноуправлінською підтримкою,  науковометодичним супроводом. Методисти РМК організовують навчання керівників шкіл з розвитку даної інновації, створено науковометодичну базу для організації роботи, підготовлено методичні рекомендації  з окремих питань розвитку.
Нехай  неголослівно, але прагнемо наблизити  якість освіти в наших школах за змістом і формою до кращих зразків європейської освіти, яка вимагає особливого ставлення до іміджу навчального закладу. Ця інновація  це якраз і є іміджева політика освітян Сокальського району.

Стараємося дотримуватися принципу постійних змін, бути сучасними, інноваційними, поступовими та результативними у всіх творчих починаннях. Віримо в те, що зміна  це подорож, а не схема. Тому маємо надію, що  впровадження ідеї пріоритетності позакласної роботи навчальних закладів нашого району допоможе підвищити якість освіти загалом, створити  умови для формування компетентного випускника та всебічно розвинутої особистості.

Розмову записали Оксана Проць та Василь Сорочук.

Голос Сокальщини на GoogleNews