Про освіту

Зустріч у Польщі завершилась

Корабель під «прапором» «Трьохсторонній обмін учнями» стартував зі школи №3 м. Сокаль та з гімназії ім. Коперника Нідеркассель у напрямку до Жешува – у ліцей ім. Івана Павла II. Незважаючи «на неспокійне море і супротивний вітер» в Україні, всетаки вдалося «капітану корабля» Марії Гурській доправити своїх «матросів» до призначеного берега ліцею у Жешуві. Голосним та дружнім «Привіт» віталися три національності. А перші мовні стосунки розпочалися вже під час гри «Zipp!Zapp!», де потрібно було кожному учаснику проекту назвати своє ім’я. Обидві делегації сердечно привітала сестра-директор Анна Телюс у сучасній актовій залі школи.

Із гарним настроєм учні прийшли у родини, де їх гостинно прийняли батьки їхніх друзів. А вже ввечері вони прогулювалися красивою площею Ринок. А вчителі у цей час працювали над концепцією обміну та вели задушевну розмову в одному з затишних кафе на площі Ринок. Мабуть, найцікавішою у цьому проекті була екскурсія до Кракова, де учні та вчителі ночували в одному з готелів на березі Вісли. Чого тут тільки не побачили! Величезну соляну копальню у Вєлічці, милувалися церквою, витесаною з солі, захоплювались фігурою дракона, з пащі якого виходить вогонь. Усіх зачарували величні будівлі Вавеля, via Regia – королівська дорога, яка веде до однієї з найкрасивіших площ Європи – Ринок. Незважаючи на холод, обличчя учнів сяяли від радості та задоволення від побаченого. Всі мали змогу повечеряти у затишній піцерії, де і вгамували голод після такої насиченої культурної програми.

Зранку автобус всіх повіз на екскурсію до концентраційного табору Освєнцім, який 70 років тому був визволений від нацистів. Якщо у попередні дні було багато сміху, радощів, веселощів, то тут усіх охопив смуток і жаль, коли проходили коридорами смерті та пекла. Ніхто не соромився сліз, слухаючи розповідь про страшні і нечувані знущання над людьми, що призвели до їх мученицької смерті. І мабуть, саме тут, у цьому місці, школярі зрозуміли про важливість таких зустрічей і саме цих трьох національностей, які ведуть до порозуміння і толерантності.

Але після кожної чорної ночі настає світлий день, який приносить гарний настрій. Польська сторона дуже вдало організувала програму, де перепліталися сумні та веселі заходи. Для старшокласників ліцею організували диспут про ситуацію в Україні. В актовому залі були присутні понад 140 учнів, які цікавилися подіями в Україні: анексією Криму, війною на Донбасі, життям молоді у Сокалі… Присутні багато дізналися від учителя німецької мови Марії Гурської, яка впродовж двох годин розповідала та відповідала на запитання старшокласників, хорошою польською мовою наводила влучні приклади. Бо, власне, без зусиль цього педагога, Марії Гурської, поїздка учнів з України на чергову зустріч під час програми обміну учнів та порозуміння між національностями могла не відбутися.

А після дискусії, ввечері на усіх чекав активний відпочинок – гра у боулінг. І кожна перемога тут прирівнювалася до Олімпійської. А наступного дня, після обіду, всі зібралися у добре облаштованому спортзалі, де відбулися різноманітні змагання між групами. Всі були переможцями і дуже задоволені щодо організації спортивного вечора.

Відвідування уроків німецької, англійської, польської, історії та інших предметів є обов’язковими під час обміну учнями. Бо це міжкультурна робота над різними проектами, у якій можна краще пізнати один одного та обмінятися культурними цінностями.

Зустріч добігала до кінця. І знову були сльози прощання та надія і радість, що обов’язково у вересні зустрінуться у Німеччині. Час пролетить дуже швидко, «Zipp, Zapp» – і знову разом.

Польські вчителі зробили дуже багато і пожертвували власний час і сили для того, аби усі тут почували себе, як вдома, і щоб всім було цікаво.

 Директор школи Анна Телюс може бути горда з того, що у цій школі працюють такі вчителі. Варто згадати також про батьків, у чиїх родинах перебували учні, які піклувались про них, як про рідних дітей. Вдячні і працівникам їдальні пожежників, де учні харчувалися, страви були такі різноманітні й смачні.

Вчителі з Німеччини були тут вже «стріляні горобці», бо не вперше у Жешуві. А ось вчителька з України Оксана Галай була перший раз, і її приємно вразила співпраця з поляками і німцями. Отож готуймося до наступної зустрічі у Німеччині, а там заплановано відвідати Європейський парламент у Брюсселі.

Ганс-Юрген БОЛЛІГ, волонтер Сокальської СШ №3, вільний журналіст. м. Нідеркассель, Німеччина.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews