За доброю традицією 9 травня сокальчани, керівництво району та міста зібралися на сокальському цвинтарі, біля пам'ятника Неві-домому солдату. Віче, присвячене 68-їй річниці Перемоги у Другій світовій війні, розпочала ведуча Руслана Антонюк. Вона надала слово військовому комісару району Миколі Лисаку.
– Сьогодні ми вклоняємося тим, хто рятував людство від навали фашизму,- сказав він.- Цей подвиг непідвладний часу. Жодну українську родину не оминув гіркий біль втрати близької людини. Цей день згадуємо з глибоким сумом і висловлюємо безмежну вдячність тим, хто на своїх плечах виніс тягар війни. Українці завжди мали славу хоробрих, дисциплінованих вояків. Чотири роки на грані життя і смерті, чотири роки тяжкої праці. Техніка не витримувала, а люди витримали – завдяки вірі та прагненню перемогти. До Книги пам'яті внесено 1,5 тисячі наших земляків, які поклали своє життя на жертовник війни. Честь і шана загиблим, міцного здоров'я ветеранам!
Давно заросли травою окопи, давно засівають землю пшеницею, а людей і досі болять завдані війною рани. До ветеранів з вітальним словом звернулася голова Сокальської РДА Наталія Карташова:
– Багато років відділяє нас від 9 травня 1945 року, але ми завжди будемо вдячні ветеранам за збереження життя людства.
Дякуємо вам за подвиг, за те, що протягом цих років ви не втратили віру в доброту, надію. Спасибі вам за вашу жертовність, за те, що пройшовши горнило найжорстокішої війни, ви зберегли віру в життя. Бажаю вам довголіття, доброго здоров'я.
Голова районної ради Ігор Дацюк зазначив:
– Український народ в Другій світовій війні зазнав найбільших втрат, найбільших жертв: загинули мільйони людей, були спалені тисячі міст, сіл нашої Батьківщини, повністю зруйнована економіка. Але наш народ витримав усе, зробив усе, аби ми сьогодні жили в мирі, добрі. З історії треба робити висновки, найголовніший – щоб був мир на землі.
До присутніх звернулася голова районної організації ветеранів України Єлизавета Цар, яка, зокрема, сказала:
– Тяжко прийшлося українцям: кожен другий не вернувся додому. У війну були втягнуті 72 великі і малі країни, загинуло 55,5 млн. людей, із них дуже тяжку втрату понесла Україна – загинули 14,5 млн. українців, було знищено багато цивільного населення.
На цьому кладовищі лежать люди різних професій, різних національностей, різних конфе-сій, але всі вони боролися за те, щоби була наша вільна держава. 2,5 млн. українців були наго-роджені орденами і медалями, більше тисячі одержали звання Героя Радянського Союзу, •а 31 – отримав це звання двічі. Ми повинні свято пам'ятати, завдяки кому живемо.
Про світлу пам'ять загиблих і вдячність нинішнього покоління говорили у своїх виступах Сокальський міський голова Богдан Зарічний, голова районної організації ветеранів війни і праці Ярослав Стефанишин.
– Поетичним словом ветеранів, учасників бойових дій привітала молодь. Вокальний ансамбль Сокальської школи №3 під керівництвом Наталії Криштальської гарно виконав пісні "На безіменній висоті", "Журавка", "День Перемоги".
До пам'ятника Невідомому солдату лягли квіти, гірлянди.
Хвилиною мовчання вшанували присутні пам'ять загиблих. Впевнена: чимало з них думали про те, що в цей день, як зазначив Богдан Зарічний, ми повинні усвідомити значення слів "мир", "порозуміння", "примирення".
Пролунав військовий салют. Віче закінчилось та люди ще довго не розходились: клали квіти на солдатські могили, спілкувалися, відвідували могили рідних і знайомих, згадували ті далекі воєнні часи…
А високо в безхмарному голубому небі співали солов'ї…
Валентина БЛУДОВА.
На знімках: під час віча на цвинтарі в м. Сокаль 9 травня 2013 року.
Фото автора.