У неділю, 8 вересня, піснями, танцями, запашними хлібом та короваєм з нового урожаю, зустрічало гостинне мальовниче село Переспа сільські громади Тартаківського куща, які з’їжджалися на свято oбжинків. На майдані перед школою розгорнулось небачене дійство. Адже селяни не лише вміють працювати, але й обдаровані численними талантами, які вони демонстрували на цьому заході.
Старовинне село Переспа, яке невдовзі відзначить 590 років з часу свого заснування, неначе помолоділо. Господарі причепурили подвір’я та хати, розвісили синьо-жовті кульки та прапорці на огорожах, аби гості знали куди їм їхати. Сільські господині напекли хліба, короваїв, пиріжків, пампухів, наварили вареників, щоб мати чим частувати гостей. Селяни одягнули вишиванки та були в піднесеному настрої. Вранці зібралися у храмі на святу Літургію, а потім заспішили на майдан біля Переспівської школи, звідки долинали звуки духового оркестру Сокальського районного народного дому під керівництвом Петра Криштофа. Він вигравав близькі серцю козацькі та українські мелодії. Були тут і козаки, і селяни у брилях, і красуні в українських строях.
До зонального свята обжинків переспівська громада готувалася заздалегідь. Ще в травні створили оргкомітет, визначилися з місцем, облаштували його і засіяли травою. Багато сил та енергії доклав до проведення свята сільський голова Степан Кіндратюк з активом та депутат районної ради, директор фермерського господарства «Щедрий лан» Роман Шевчук. Сільські господарі – Степан Покотило, Іван і Степан Олійники, Петро Коць, встановили сцену, виставили лавки для глядачів та змайстрували, буквою «Г» – столи, щоб сільські ради мали, де зробити виставку старовинних страв та щедрих дарів поля. Сергій Карпишин провів електрику. Працівники школи під керівництвом директора Ольги Дідич та союзянка Надія Новосад разом з учнями прибрали сцену квітами. На почесному місці поставили головний атрибут обжинків – сніп із цьогорічного врожаю. А вгорі гасло: «Рідна пісня, свіжий хліб і селянський весь наш рід».
Скрізь майоріли прапори та синьо-жовті кульки, панувала атмосфера свята. І дорослі, і діти гостинно зустрічали гостей, які з'їжджалися на зональне свято з навколишніх сіл: Лучиць, Княжого, Тартакова, Смикова, Боб'ятина, Поториці, Волиці, Волсвина, Перев’ятич. Вони приїхали в національних костюмах з українською символікою та прапорами своїх сіл, вітали один одного з святом. Враз майдан перетворився на галасливий ярмарок, де перепліталися жарти, сміх, пісні та побажання, бо гості привезли в Переспу народні пісні й смаколики, якими міг поласувати кожен. Жіноцтво метушилося: сервірували селянські столи старовинними та сучасними стравами. Першою впора-лася княжівська громада, яка підготувала красиву виставку страв. Секретар Княжівської сільської ради Любов Карафа зазначила, що хліб дається нелегко. Справжню ціну йому знають хлібороби, які від засіву до жнив живуть сподіваннями й турботами.
По сусідству вже викладали на стіл свої шедеври господині волицької громади. Керувала усім сільський голова Надія Білик, їй допомагали Марія Демчук, Світлана Стецюк, Надія Ворона, працівники Комарівського та Волицького садочків, а також одна з найстарших учасниць Марія Король.
– У кожному селі є добрі господині, які не поступаються одна одній у майстерності, – розповіла пані Надія. – Але недарма кажуть, що з кожного по нитці – по ідеї, і ми отримали гарну експозицію смачних страв у стилі українського весілля. Багато цікавих ідей подала нам родина Трибухів. Кожен робив свій вагомий внесок у приготування та оформлення столу: ТзОВ «Сотеко» виділило помідори, бойня – м’ясо, ПАФ «Білий Стік» – порося. Думали, як неординарно себе представити. Вирішили зробити канапки з часником, салом, сиром, паляниці з маком, різні види пончиків та булочок, хрусти, запекли качку і курку. Працівниці Комарівського дитячого садочка спекли торт у вигляді писанки, сплели з нового врожаю віночки з цибулі і часнику. Всі старалися, щоб належно представити громаду…
Тут же присутні могли переконатись, яка щедра волицька земля. На уквітчаній машині з емблемою господарства ПАФ «Білий Стік» були зразки різних вирощених культур – пшениці, цукрових буряків, ячменю, кукурудзи…
Тартаківці теж вирізнялися оригінальністю: вони привезли з собою піч, і сільський голова Степан Орловський та секретар Ольга Андрущак, як господар і господиня, запрошували всіх скуштувати смачних страв від тартаківських, романівських, копитівських та борокських господинь. Допомагали їм «пані й пан Урбанські» та аматори художньої самодіяльності.
Поряд – столи Боб’ятинської, Смиківської, Лучицької, Поторицької, Волсвинської сільських рад. Господині розстелили скатертини, виклали на них запашний хліб, домашню ковбасу та інші смаколики. Де-хто – запечені поросята з хроном, а хтось – качку з яблуками, шашлики і канапки… У макітрі паляниці з медом та маком, пампушки, вареники, вергуни та різноманітні тістечка… Тут було смажене й варене, сире й печене. Вмілі майстрині з гарбузів повирізали кошики та вази, а дехто зробив «господаря» та «господиню», стилізованих «козака» і «козачку». Крім того, кожне село оформило виставку щедрих дарів осені, які виростили на городах та ланах селяни…
З року в рік жителі Перв’ятич та Спасова придумують щось оригінальне та цікаве. І цього разу вони привезли з собою «Медовуху» в гарбузі, сало з часником, пампушки, кутю, фаршированих коропа й качку… Проте мою увагу привернув міні-ставок: в очереті, з рибками. Біля нього сидів у задумі Івасик-Телесик. У комишах сховалася чапля, а неподалік звили гніздо лелеки… Дітлахи охоче фотографувалися біля такого казкового оазису природи. Цей творчий задум майстерно реалізувала художниця села Спасова Віра Чипурко. Багата наша земля талановитими людьми. І це радує…
– Свято обжинків – особливе, – каже Богдана Климчук з Шарпанців, – до нього готуються всім селом, щоб гідно представити громаду. Збирають, що є найкраще, аби себе показати і на людей подивитися. Ті, хто беруть участь у художній самодіяльності, допомагають мені готувати страви. Хтось пече пиріг, хтось готує огірки в томаті, мариноване й копчене сало, а дехто випікає сирники, пиріжки з капустою, з картоплею, з повидлом чи запікає рибу. Ось гляньте скільки всього!..
Всі сільські громади постаралися на славу, не можна було відірвати очей: столи просто вгинались від смачних українських страв, приготованих сільськими газдинями. Кожен, хто куштував, надовго затримувався біля кожного столу, адже господарі частували усіх.
Але не лише наїдками і щедрістю багата сокальська земля. Витвори сільських майстрів та майстринь причаровували красою. Композиції з колосків, квітів, вишивки та вироби з бісеру – те, від чого перехоплювало подих у гостей, запрошених на свято. Свої роботи експонували Ольга Голяк із Зубкова, Лілія Возняк з Переспи. Гарно оформили виставку дарів осені й творчих робіт вихованці Переспівської дитячої дошкільної установи.
Весь день у Переспі лунали музика та українська пісня, які скликали всіх жителів на свято. Тут раз по раз звучало: «Слава Україні!», «Слава селу!». Старовинний український одяг та речі побуту додавали дійству святковості. І здавалося, що тут переплелося сучасне і минуле. Колоритно виглядали із зав'язаними по-старовинному хустками на головах пані і панянки з Боб’ятина, які заради свята повитягували з бабусиних скринь вишиті сорочки, спідниці та запаски. Шквал оплесків зібрав ансамбль «Галичанка» з Народного дому Боб’ятина, яскравою була його солістка Аня Михайлюк.
Жителі Волиці – Михайло Антонюк, Михайло Шурм’як, Михайло Охрим, Іван Ващук, які приїхали до Переспи, кажуть, що такі свята проводити необхідно: вони допомагають відроджувати українські традиції села, гарно розважитись трудівникам після напружених жнив. Адже селяни з ранку до смерканку в полі. Водночас на святі можна дізнатися багато цікавого. Кожна сільська громада, показує те, чим славиться, що має найкраще: це талановитих аматорів художньої самодіяльності, господинь, добрих господарів, народних умільців…
Ведуча, вчитель історії Переспівської школи Світлана Горбань оголосила про початок свята. Вона представила почесних гостей. Це голова районної ради Ігор Дацюк, перший заступник голови РДА Павло Савчук, заступник голови РДА Ігор Кущак, начальник управління АПР Сокальської райдержадміністрації Ігор Шайнога, заступник голови районної ради Володимир Чуб, в. о. начальника відділу з питань культури та релігій райдержадміністрації Мирослава Михайлюк, депутат Львівської обласної ради Ганна Костюк, депутат районної ради, помічник народного депутата України Степана Курпіля Олег Кожушко, депутати Сокальської районної ради Тарас Стародуб, Богдан Шклянка, Микола Пасько, Сергій Костюк, Юрій Семенчук, Юрій Круглій, Роман Шевчук, Олег Іванчина, Богдан Красько, Ігор Плечінь, Юрій Харчук та інші делегації, Бишівської та Розжалівської сільських рад Радехівського району.
Невдовзі сільські ради вишикувалися на майдані. Ведуча представила їх, відзначила, чим славиться кожна громада. Колони, які очолювали сільські голови, з прапорами, квітами та снопами хліба проходили урочистим маршем вздовж доріжки, яку заквітчали вишитими рушниками учні Переспівської школи. Кожну громаду гучними оплесками зустрічали учасники свята. Почесне право підняти прапор отримав депутат районної ради, директор фермерського господарства «Щедрий лан» Роман Шевчук.
Українці – без Бога ні до порога. Тож запросили настоятеля храму Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього поблагословити хліборобів. Отець Іван Пігура привітав учасників дійства з завершенням жнив, із добрим і щедрим врожаєм, навчав шанувати хліб, який всьому голова. Усі присутні разом з ним виголосили молитву подяки до всіх святих українського народу, щоб і надалі Господь благословляв гарним врожаєм.
А далі, як належить доброму господарю, Переспівський сільський голова Степан Кіндратюк привітав сусідів на переспівській землі і побажав хліборобам на наступний рік ще вищих врожаїв, сонячних днів і задоволення від своєї праці: «Хліб – усьому голова. Коли тримаєш на долонях зерно нового врожаю, відчувається особливий стан душі. Тож вклонімося рідній землі, яка дала щедрий врожай, та вшануймо людей, для яких нелегка селянська праця стала сенсом життя», – сказав він.
– Гасло цього свята «Рідна пісня, свіжий хліб і селянський весь наш рід» має глибокий зміст, – зазначив у вітальному слові голова районної ради Ігор Дацюк. – Це є основа українства нашої рідної землі. Це рідна пісня, рідна мова, це наші традиції, це наша селянська душа. Основа України – це наше українське село. Нас намагалися упродовж тисячоліть знищити: морили голодом, вивозили на сибіри, відучували від ведення господарки. Але українська нація вижила, бо зберегла мову, традиції, почуття господаря. Нині вчетверте на теренах Сокальщини проводиться свято обжинків, яке щороку стає все красивішим, пишнішим і урочистішим. Думаю, що воно набиратиме обертів і масштабів».
Він побажав селянам, щоб Україна ставала на ноги, щоб центральна влада повернулася обличчям до села, до його трударів, і створила сприятливі умови для розвитку сільгоспвиробників, і тоді Україна дійсно стане квітучою державою.
Зі святом хліба та хліборобської праці селян також привітали перший заступник голови райдержадміністрації Петро Савчук, депутат обласної ради Ганна Костюк, начальник управління агропромислового розвитку РДА Ігор Шайнога, голова Асоціації голів сільських та селищної рад Сокальщини Володимир Черечін, депутат районної ради Тарас Стародуб. Вони зазначили, що Сокальщина з прадавніх часів була краєм хліборобським, є багатою своїми традиціями та звичаями, які нам потрібно берегти і примножувати, славилася і славиться працьовитими та розумними людьми.
Вітання від народного депутата Степана Курпіля передав його помічник – депутат районної ради Олег Кожушко, який зазначив, що Україну не здолати, допоки є українське село. Воно завжди було колискою нашої держави. І нині селяни, незважаючи на всі негаразди, міцно стоять на землі, вирощують хліб, годують український народ. І передав подарунок-телевізор від Степана Курпіля учням Переспівської школи.
А далі відбулись культурно-мистецькі презентації сільських рад. За традицією розпочали святкову програму господарі – Переспівська сільська рада. Ведуча Світлана Горбань розповіла про старовинні села – Переспу та Зубків, де, як і колись, живуть добрі господарі, що прославляють землю працею та гарною піснею. Присутнім припав до душі виступ хору під керівництвом заслуженого працівника культури України Богдана Андрусіва та музичний супровід концертмейстера Романа Козярського, які піднесено та велично виконали «Україно моя».
Сільські аматори художньої самодіяльності підготували цікаві художні номери, де були пісні, танці, гуморески. Їх теплими оплесками проводжали зі сцени глядачі.
– На свято обжинків їхала з радістю, – розповіла Христина Іванчина з с. Комарів. – Торік з чоловіком була у Волиці на такому ж дійстві. Мені воно дуже припало до душі. Вважаю, призабута традиція має право на відродження. Такі зустрічі не тільки об’єднують людей, але й додають настрою, підносять український дух, бо ж не тільки працею живе людина. Господарі можуть зустрітися і поділитись досвідом…
Максим Ничай та Назар Возняк з Переспи на свято приїхали на конях. Сивий кінь Барон залюбки катав верхи усіх бажаючих дітлахів та дорослих. Молоді господарі розповіли, що мають декілька гектарів поля, на яких вирощують пшеницю та цукрові буряки. Цьогоріч зібрали менший врожай, через складні природні умови. Їм тут подобається, хоч на святі вперше.
…A свято продовжувалося. Над майданом линули пісні, жарти, поетичні рядки. Раз по раз було чути: «Слава селу! Слава хліборобам!».
Жителі Переспи та навколишніх сіл, гості дивилися концерт, оглядали виставки. Чого тільки не побачили на багатих селянських столах, завдяки золотим рукам господинь! Усе це можна було скуштувати…
– Душа радіє і тішиться, аж сльози на очі набігають, що живе наше село, є ті, хто продовжують традиції та звичаї, хліборобський рід, – поділився враженнями дід Степан.
В цей час, неподалік, розпочались «Козацькі забави». Змагання судили Андрій Мандрик, Мар'яна Копейка, Ярослав Сидор, Галина Єременко.
В них взяли участь команди Боб’ятинської, Волсвинської, Перв’ятицької, Переспівської, Смиківської сільських рад та команда Зубкова.
У програму входили змагання з перенесення вантажу, стрибків у мішках, перетягування линви, піднімання гирі та переміщення воза.
У перенесенні вантажу найшвидше подолали дистанцію і посіли відповідні місця команди Боб’ятинської, Волсвинської, Переспівської, Перв’ятицької, Смиківської сіль-ських рад та села Зубків.
У стрибках в мішках перше місце посіла команда Боб’ятинської сільської ради, на другому – с. Зубків, на третьому – Волсвинська, четвертому – Переспівська, п’ятому – Смиківська, шостому – Перв’ятицька сільські ради.
У перетягуванні линви беззаперечну перемогу отримала команда Переспівської сільської ради, за ними – Волсвинська, Боб’ятинська, Смиківська, Перв’ятицька та с. Зубків.
В підніманні гирі вагою 16 кг найкраще показав себе Юрій Хемич, який представляв Волсвинську сільську раду – 90 піднімань, на другому – Богдан Ничай (Переспівська сільська рада) – 82, на третьому – Богдан Семенюк (Перв’ятицька) – 70. За ними команди Боб’ятинської с/р – 65, с. Зубків – 42 та Смиківська с/р – 55 піднімань.
У переміщенні воза найшвидшими виявились представники Переспівської сільської ради, за ними Боб’ятинська, Волсвинська, с. Зубків, Перв’ятицька та Смиківська.
В командній першості переможцем стала команда Волсвинської сільської ради, на другому – Переспівської, і на третьому – Боб’ятинської.
Переможці та призери змагань нагороджені грамотами відділу молоді та спорту Сокальської РДА. Також переможцям вручено комплект для гри в настільний теніс.
Опісля відбувся конкурс майстерності сільських голів та секретарів. Голови продемонстрували вміння, акуратність, вправність у пришиванні ґудзика, а секретарі зав’язували краватки, крутили обруч на талії. Перемогу здобули Лучицький сільський голова Володимир Черечін та секретар Боб’ятинської ради Надія Штокало. Вони отримали призи-сувеніри – музичний центр і пральну машину. Нелегко було журі, до якого входили голова районної ради Ігор Дацюк, депутат обласної ради Ганна Костюк, помічник народного депутата Степана Курпіля, депутат районної ради Олег Кожушко й начальник агропромислового розвитку Сокальської РДА Ігор Шайнога, визначити переможця у конкурсі кухарського мистецтва господинь. Всі учасниці старалися, гарно оформили страви. Однак перемога дісталася господиням з Боб’ятина.
Боб’ятинському сільському голові Богданові Мельничуку вручили перехідну булаву та сніп. Він, зокрема, сказав, що такі заходи об’єднують сільських трударів та громади, навчають дітей шанувати людей праці та хліб, і запросив присутніх у Боб’ятин на зональне свято обжинків 2014 року.
Однак свято на цьому не закінчилося, а продовжувалося до пізнього вечора. Селяни з Перв’ятич, Лучиць, Боб’ятина, Смикова, Поториці, Тартакова, Княжого, Волиці, Волсвина, Переспи співали, разом веселилися і розважалися. А хто зголоднів, могли скуштувати смачну рибну юшку та запечене порося, які приготували переспівські господарі для гостей.
Усі гарно відпочили та провели час, за що треба віддати належне організаторам свята, які підготували цікаву програму та розваги. І звичайно, велика подяка спонсорам: директору фермерського господарства «Щедрий лан» Романові Шевчуку, керівникові ПАФ «Білий Стік» Олегу Іванчині, директору ТзОВ «СОТЕКО» Сергієві Костюку, сільським господарям, фермерам, підприємцям Переспи та Зубкова: Роману Грабовому, Андрієві Шевчуку, Петру Троцьку, Несторові Черкасу, Петру Шевчуку, Петру Лесику, Петру Коцю, Іванові та Степану Олійникам, Володимиру Мацюку, Ігорю Ничаю, Степанові Коханьчуку, Тарасу Бекашу, Анатолію Бривусу. Переспівський сільський голова Степан Кіндратюк вручив їм грамоти та подяки й подякував односельчанам за допомогу в проведенні свята.
А під вечір музики запросили людей різного віку до танцю. І кожен зміг станцювати вальс і «польку з гудзом» чи поводити «кривого» танцю, як у роки своєї молодості, а хлопці та дівчата танцювали те, що їм до вподоби. Пізно ввечері над селом спалахнули святкові феєрверки.
Через пісню, через обдарованих людей та добрих господарів ми побачили, чим живе кожне село. Тож нехай у наших українських селах завжди лунає дзвінкий дитячий сміх, ллється українська пісня, міцніє і ширяє українська душа, живуть щасливі та веселі люди.
Зональне свято обжинків-2013 у Переспі вже відійшло в минуле. Але воно залишило по собі приємні враження та спомини. І не могло бути інакше, бо вшановували нелегку хліборобську працю, багатогранність і талант трудівників села, чиї руки пахнуть хлібом. Тож честь їм і хвала.
Любов ПУЗИЧ.
Світлини зі свята