15 травня відбулася чергова сесія обласної ради, на якій розглянули ряд актуальних питань, що сприяють захисту та охороні материнства і допоможуть підняти рівень народжуваності. Зокрема, з моєї ініціативи депутський корпус підтримав три звернення до Кабінету Міністрів, Верховної Ради та Президента України щодо підвищення престижу материнства та зростання рівня народжуваності в державі.
Відтак, депутати підтримали законопроект №10413 «Про внесення змін до деяких Законів України щодо підвищення престижу материнства та рівня народжуваності», в якому народні депутати Арсеній Яценюк та Леся Оробець пропонують внести зміни до законодавства в частині соціальних гарантій матерів. За останні п’ять років населення в Україні скоротилось на понад мільйон осіб. Причина в тому, що у зв’язку з безробіттям, більшість сімей не можуть забезпечити належний рівень витрат на дитину. Українці через низький рівень життя, бідність та інші соціальноекономічні негаразди, зумовлені кризовими явищами в усіх сферах життя, змушені «економити» на дітях.
Законопроектом передбачається встановити додаткову щомісячну виплату на рівні прожиткового мінімуму матерям, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років, а також право батька отримати оплачувану відпустку тривалістю сім календарних днів у зв’язку з народженням дитини.
Друге звернення стосується проекту закону (№10414), що пропонує внести зміни до Податкового кодексу України, якими запроваджується диференційоване оподаткування для багатодітних матерів. Тож якщо матір народила (усиновила) та виховує двох дітей, ставка податку становитиме 10%, трьох – 5%, п’ятьох – 0%.
Ще однією наболілою проблемою для матерів є брак дошкільних навчальних закладів в Україні. Згідно з даними Держстату, з 1991 року їх кількість скоротилася на 8800, тобто майже на третину. У 2010 році лише 56% дітей отримали місця в дитсадках. У 2010 році в країні діяло 14700 дошкільних закладів, розрахованих на 1 млн. 136 тис. місць, проте фактично в них перебувало на 137 тис. дітей більше.
У зв’язку з дефіцитом коштів у Державному бюджеті на реконструкцію та розбудову мережі дошкільних навчальних закладів, Арсеній Яценюк і Леся Оробець пропонують надавати податкові пільги підприємствам, що вкладають власні кошти в ремонт та будівництво дитячих садків.
Але однією із найгостріших проблем, а особливо на Львівщині, є процедура присвоєння почесного звання «Матигероїня». «Так, станом на 1 жовтня 2011 року в Україні почесне звання «Матигероїня» надали 71439 жінкам, однак грошову винагороду отримали лише 46425, тобто 65%», – йдеться в пояснювальній записці до проекту закону «Про почесне звання України «Матигероїня» (№10415).
На жаль, «органи державної влади не забезпечують належної організації процесу виплати одноразової винагороди, у результаті чого такі виплати здійснюються безсистемно та хаотично. Окрім того, посвідчення про присвоєння почесного звання «Матигероїня», через відсутність бланків посвідчень, іноді вручається мало не через рік після Указу Президента України про нагородження. Як наслідок, затримується і виплата грошової винагороди таким особам», – наголошено в документі.
З огляду на це, законопроект політичної партії «Фронт змін» передбачає встановити чіткий перелік документів, необхідних для подання клопотання на присвоєння звання «Матигероїня»: паспорт, свідоцтво про народження дитини, характеристику на дитину з місця навчання або роботи. Законопроект обмежує 40 днями загальний строк розгляду поданих документів державними органами й зобов’язує протягом 30 днів після звернення матері виплатити їй одноразову матеріальну допомогу в десятикратному розмірі прожиткового мінімуму.
Після жвавої дискусії, депутати Львівської обласної ради прийняли рішення звернутися до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та Президента України про необхідність прийняття зазначених законопроектів та змін до законів України, які запропонували народні депутати Арсеній Яценюк і Леся Оробець.
Ганна КОСТЮК,
депутат обласної ради.