Влада працює

Будівництво на Сокальщині йде швидкими темпами

Нещодавно голова Сокальської РДА Наталія Карташова, головний архітектор району Мирослава Баралус, начальник відділу житлово-комунального господарства, цільових програм та розвитку інфраструктури Сокальської РДА Олег Юзефик побували на будівництві багатоквартирного житлового будинку по вулиці Св. ап. Петра і Павла, ознайомилися з процесом виконання робіт та обговорили проблеми, з якими стикається виконавець робіт.

Наталія Карташова зазначила, що Сокальщина нині займає достойне місце серед районів області в галузі будівництва. Досить швидкими темпами проводиться забудова нового житлового кварталу м. Сокаль. Спостерігається попит на квартири і відповідно зростає пропозиція підприємців, які прагнуть інвестувати в будівництво багатоповерхівок.

Віктор Гелик, представник замовника будівництва 106-квартирного житлового будинку, розповів, що в даний час успішно продовжується його будівництво. Вже здали чотири будинки у першому житловому кварталі, зараз споруджують перший будинок у другому. Його здача в експлуатацію запланована на другу половину 2014 року.

Згодом відбулася нарада з питань виконання в Сокальському районі завдань Президента України щодо розвитку будівельної галузі. На ній були присутні: заступник голови районної ради Володимир Чуб, начальник відділу економічного розвитку, інвестицій, торгівлі Наталія Лагода, головний архітектор Сокальського району Мирослава Баралус, начальник відділу житлово-комунального господарства, цільових програм та розвитку інфраструктури Олег Юзефик, керуючий ТВБВ №10013/0257 філії Львівського обласного управління АТ "Ощадбанк" Світлана Ксьонжик та інші.

Наталія Карташова,
голова Сокальської райдержадміністрації:

– У Львівській облдержадміністрації відбулася нарада, на якій розглянули питання виконання завдань Президента України в регіонах в галузі будівництва. Реалізація програми щодо будівництва найкраще здійснюється у Стрийському, Яворівському та Пустомитівському районах, а також у
м. Львів.

 Якщо вести розмову про багатоповерхове житлове будівництво Сокальського району, то станом на 1 серпня 2013 року в стадії будівництва знаходяться три багатоповерхові житлові будинки в м. Сокаль – 106-квартирний житловий будинок (ПП Марія Олексюк), 18-квартирний чотирьохповерховий з об'єктами соціальної сфери (ТзОВ "Ромас"), 24-квартирний (ПП Василь Москаль).

В районі нараховується 56 об'єктів незавершеного будівництва, з них 10 – державної, 25 – комунальної та 21 – приватної форм власності. Першочергового завершення потребують: Пристанська школа, дитячий садок в с. Сілець, критий басейн Сокальської санаторної школи-інтернату, станція знезалізнення у Великих Мостах, приміщення ФАПу в с. Смиків, народні доми у Домашеві та Волиці, очисні споруди у містах Сокаль та Великі Мости, інженерні мережі у містах та селах району…

Цього року Львівщина отримала 170 млн. грн. на будівельні роботи.

Левову частку – 74 млн. грн. скеровано на реалізацію проектів з Фонду регіонального розвитку. Нараховується чимало цікавих проектів – "ЄС ПРООН", "Програма енергоефективності", "Польща-Україна-Білорусь". Для пожвавлення будівництва прийнята Постанова Кабінету Міністрів України, яка дозволяє фінансувати капітальні видатки за кошти держави. Через три українські державні банки – "Ощадбанк", "Укрексімбанк" і "Укргазбанк" держава виділяє кошти на будівництво, реконструкцію та виконання різних програм.

В Львівській області діє програма "Доступне житло", яка фінансується через "Укргазбанк". Ця програма передбачає, що громадяни, які відповідають певним вимогам, можуть отримати кредит на житло під 3% річних, решту – 16% відсотків – сплачує держава. Приватним підприємцям, котрі будують житло і воно має більш ніж 50% готовності, держава через банки надає кредит на завершення будівництва під сім відсотків річних. Це хороші програми, в яких можна брати участь, але вартість одного квадратного метра не може перевищувати 4600 грн., а якщо ціна більша, то різницю сплачує особа, яка бере кредит.

Досить хороша робота проводиться у районі щодо реалізації програми енергоефективності, чимало громадян замінили вікна, утеплили фасади будинків за рахунок кредитів. Проте ще не всі люди знають про такі програми, і беруть кредити не в державному банку під цю програму, а у інших чи кредитних спілках, переплачуючи чималі відсотки.

 Мирослава Баралус,
головний архітектор району:

 На виконання директивних документів обласного та районного рівнів проведено інвентаризацію незавершеного будівництва на території району багатоквартирних житлових будинків, громадських, виробничих будівель, а також інженерних споруд та мереж.

 Потрібно відзначити, що активно ведуться роботи по спорудженню 106-квартирного житлового будинку на вулиці Св. ап. Петра і Павла вм. Сокаль, де роботи виконує підрядна організація "Тверда основа". Тимчасово призупинено будівництво
18-квартирного житлового будинку з громадськими об'єктами на розі вулиць Української та Шептицького ТзОВ "Ромас". Проводиться коригування проектної документації по незавершеному будівництву 24-х квартирного будинку по вулиці Сковороди (ПП В. Москаль). Продовжується будівництво виробничих приміщень заводу "Клінгспор" в м. Великі Мости, ведуться роботи приватними підприємствами та підприємцями по реконструкції та будівництву громадських та виробничих будівель.

 Відповідно до попередньо виготовленої та погодженої документації з 2005 року розпочато протиаварійні, консерваційні та реставраційні роботи на семи об'єктах-пам'ятках архітектури, які відносяться до Белзького історико-культурного заповідника. Нині майже на усіх об'єктах призупинені роботи через відсутність фінансування.

  Однак сьогодні особливу увагу звертаємо на об'єкти незавершеного будівництва – довгобуди. В районі їх нараховується більш ніж півсотні. Такі об'єкти крім того, що мають вкрай непривабливий вигляд, несуть велику небезпеку для дітей та й загалом для мешканців прилеглих територій, через аварійний стан більшості конструкцій, та відсутність обмежень доступу до цих об'єктів.

 В першу чергу необхідно вирішити питання доцільності будівництва другої черги 60-квартирного житлового будинку по вулиці Чайковського в м. Сокаль, де будівельний майданчик з залишками фундаментів заріс травою та кущами. Не зданим в експлуатацію залишається 45-квартирний будинок, в якому проживають люди, житлово-будівельного кооперативу "Мрія" по вулиці Стуса у Сокалі. Проблемним є проведення реконструкції приміщень колишніх гуртожитків на житлові квартири в м. Сокаль.

 На території району нараховується чимало незавершених громадських та виробничих будівель, водогонів та інженерних споруд колишніх агрофірм та підприємств, будівельні роботи на яких не виконувались впродовж багатьох років. Постає питання про доцільність демонтажу будівель, готовність яких є незначною, та пошук інвесторів для завершення будівництва чи перепрофілювання інших. Вирішення проблемних питань кожної будівлі-довгобуду проводитиметься створеною розпорядженням голови райдержадміністрації робочою групою з залученням замовників чи власників об'єктів, можливих інвесторів та керівників місцевих органів самоврядування за місцем знаходження таких об'єктів.

 Олег Юзефик,
начальник відділу житлово-комунального господарства, цільових програм
та розвитку інфраструктури
Сокальської РДА:

– Цьогоріч за бюджетні кошти плануємо відремонтувати вулиці і дороги комунальної власності на загальну суму 4091900 тис. грн. З Державного бюджету виділено 2263300 тис. грн. на ремонт 44 об'єктів. За рахунок субвенції з Державного бюджету обласному бюджету передбачається проведення поточного та капітального ремонту вулиць на суму 1928000 тис. грн. на 31 об'єкті, всього буде відремонтовано 75 доріг та вулиць. Станом на 1 серпня 2013 року приступили до ремонту та освоюють кошти згідно з плановими призначеннями на сім місяців 12 місцевих рад за кошти Державного бюджету та 14 – за кошти обласного бюджету.

Богдан Зарічний,
міський голова Сокаля:

– Коротко розповім про кожне будівництво багатоповерхових будинків у Сокалі, про які йдеться на нараді. По вулиці Сковороди, де роботи виконує ПП Василь Москаль, то там проблем немає, потрібно лише інтенсивніше працювати з підприємцем, можливо, ці квартири підпали б під реалізацію програми "Доступне житло".

Щодо колишнього гуртожитку №58 по вулиці Героїв УПА, то там річ в тому, що дехто має право власності на квартири, які реконструювали лише на основі ескізного проекту, а люди, які не мають ордерів, тепер залишилися сам на сам зі своїми проблемами. Тепер треба скоординувати наші дії, щоб допомогти людям.

Серйозною проблемою є кооперативне житло по вулиці Стуса. Люди в ньому живуть більше десяти років, проте досі немає документів на його здачу в експлуатацію. Я, як міський голова, зустрічався з будинковим комітетом, здавалось, вони зрозуміли, в якому напрямку рухатись, щоб будинок здати в експлуатацію, але віз і нині там. Ми готові їм допомагати, консультувати, але ініціатива повинна йти від самих мешканців.

Тепер щодо будівництва житлового будинку по вулиці Чайковського, 46. Це питання багато років не вирішується, воно зайшло в глухий кут. Я організовував зустріч, на якій були працівники райдержадміністрації, відділу містобудування та архітектури, потенційні інвестори і пайовики, але тут найперше треба вирішити питання банкрутства ТзОВ "Райагробудінвест", яке було замовником будівництва.

Володимир Чуб,
заступник голови районної ради:

– На жаль, не всі місцеві ради відповідально ставляться до надання земельних ділянок для будівництва, зокрема, спорудження індивідуальних житлових будинків. Наприклад, в Острівській сільській раді надали багато земельних ділянок, а там роками ніхто нічого не робить, навіть фундаменти не закладають. Потрібно встановлювати певний термін, наприклад, через рік має бути закладено фундамент, далі – цоколь, а то понабирають ділянок і нічого не роблять. Скажу більше – там землі мають не лише місцеві мешканці, а й іногородні.

Щодо будівництва Пристанської школи, то начальник управління комунальним майном районної ради та начальник відділу освіти вирішили, що цьогоріч буде освоєно 20000 тисяч гривень, бо потрібно відвести земельну ділянку під будівництво котельні, виготовити технічну документацію для відведення земельної ділянки під згадане будівництво.

Світлана Ксьонжик,
керуючий ТВБВ №10013/0257 філії Львівського обласного управління
АТ "Ощадбанк":

– Львівська обласна рада затвердила програму енергозбереження для населення Львівщини на 2013-2016 роки і для її реалізації уклала генеральну угоду між "Ощадбанком" та Департаментом економічного розвитку, інвестицій, торгівлі та промисловості ЛОДА. Одним з основних завдань програми є кредитування позичальників, зокрема, на такі цілі: утеплення стін будинків, підлоги, горищ, дахів, встановлення енергозберігаючих вентиляційних систем, встановлення та заміна вікон, вхідних дверей та балконних конструкцій, а також на встановлення альтернативних до газу джерел енергії. На виконання цієї програми Департамент надає компенсацію відсотків, зокрема, вцілому відсоткова ставка становить 24% на суму до 20000 гривень терміном не більше трьох років. Держава відшкодовує 15% від цієї ставки, а людині-позичальнику залишається сплачувати лише 9% річних. Станом на 1 серпня в Сокальській філії "Ощадбанку" 27 позичальників скористалися кредитом на енергозберігаючі товари, тобто придбали металопластикові вікна, обладнання для опалення, двері, балконні конструкції та інше на загальну суму 265500 тис. грн. Наразі відмови немає нікому, тобто кожен може скористатися кредитом з частковим відшкодуванням відсотків.

За підсумками наради голова райдержадміністрації дала доручення: створити робочу групу для завершення інвентаризації об"єктів незавершеного будівництва в районі; провести роз'яснювальну роботу щодо виконання ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; завершити формування Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов; вивчити питання щодо визнання банкрутом ТзОВ "Райагробудінвест"; забезпечити освоєння коштів, виділених з районного бюджету на виготовлення технічної документації із землеустрою для Пристанської школи.

Ольга ДИЛИН.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews